Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy na spánkové polohy v těhotenství pro nastávající maminky

Spánek a polohy v těhotenství

Spát v těhotenství na břiše, na zádech nebo na boku? Nebyla jste zvyklá ležet na boku? Nebo vám zničehonic začala dělat tato pozice problém? Nalezení pohodlné spánkové polohy může být tvrdý oříšek. Poloha, kterou jste měla odzkoušenou před těhotenstvím, již nemusí fungovat.

V současném období těhotenství, když potřebujete dobrý spánek, více než kdy dříve, je bohužel také stále obtížnější, si jej zajistit. 

Spánek využívá tělo ke své regeneraci. Vaše tělo čelí zvýšenému tlaku kvůli dodatečnému průtoku krve potřebného pro podporu vašeho dítěte.

Tento přirozený odpočinek působí ozdravně také na váš imunitní systém, který je během těhotenství potlačen. Nutno také upozornit na souvislost mezi nedostatkem spánku a zvýšenou hladinou krevního cukru, představující riziko gestačního diabetu.

Drtivou většinu těhotných žen trápí spánkové potíže

Je proto zbytečné se stresovat tím, že vám nedaří spát tak, jako před těhotenstvím.

To však neznamená, že byste měla svou situaci ignorovat. Jestliže se vám nezdá reálné zajistit si více spánku, pokuste se s pomocí lékaře nalézt řešení. Chronický nedostatek spánku se totiž dříve či později pravděpodobně nějakým způsobem odrazí na zdraví. Mezi jeho časté důsledky patří mimo jiné protahovaný porod a císařský řez.

Neléčená spánková apnoe, při níž bývá dýchání narušeno po celou noc, vede ke špatnému spánku a častému probouzení. Podle výzkumu tento zdravotní stav může zvyšovat riziko preeklampsie, gestační hypertenze a nízké porodní hmotnosti. V případě podezření na tento stav se neváhejte poradit s lékařem o krocích směřujících k jeho řešení.

Pokud si žena není jistá, zda spí dostatečnou dobu, měla by se pokusit zjistit odpověď nikoli dle „tabulek“, nýbrž vlastních pocitů. Jestliže čelíte chronickému vyčerpání, nad rámec běžné únavy v těhotenství, pravděpodobně je třeba prodloužit dobu vašeho spánku.

Jaká je nejlepší poloha ke spánku v těhotenství?

Tradiční doporučení pro těhotné ženy hovoří o spánku na levém boku, ačkoli ten pravý je též zcela přijatelný. Levá poloha umožňuje maximální průtok krve a živin do placenty, což znamená menší tlak na dutou žílu, která transportuje krev z dolní části těla zpět do srdce. Zlepšuje se také funkce ledvin, jež tak dovedou efektivněji zbavovat organismus odpadních látek, díky čemuž můžete pocítit úlevu v podobě snížení otoků kotníků, nohou a rukou.

Nemožnost ležet na břiše od ukončení prvního trimestru má zřejmé důvody. Jinak však tato poloha s sebou nenese žádná rizika pro budoucí maminku ani vyvíjející se plod.

Řada odborníků se staví negativně vůči poloze na zádech ve druhém a třetím trimestru těhotenství. Pokud se však během noci přetočíte a vzbudíte v takové pozici, nic se neděje. Ve skutečnosti takřka nikdo nesetrvá v jedné poloze po celou dobu spánku.

Při lehu na zádech dochází k přesunu veškeré rostoucí dělohy a dítěte na zadní část vašeho těla, což vyvíjí tlak na vaše střeva a dutou žílu.

To může zhoršit bolest zad i hemeroidy, stejně jako zpomalit trávení, narušit krevní oběh, a dokonce způsobit hypotenzi i s tím spojených závratí.
Podle další skupiny expertů si nastávající maminka může zvolit libovolnou polohu dle toho, jak je ji příjemná.

Tipy na pohodlné spací pozice v těhotenství

Nebyla jste zvyklá ležet na boku? Nebo vám zničehonic začala dělat tato pozice problém? Máme pro vás několik tipů, jak si tuto zdravou pozici bezbolestně osvojit:

  • Využijte polštáře. Pokuste se překřížit nohu přes nohu a umístit polštář mezi ně. Další polštář umístěte za záda. Je-li vám to nepohodlné, vyzkoušejte jakoukoli jinou kombinaci, která vám pomůže dosáhnout spánku.
  • Pořiďte si speciální polštář. Pro lepší oporu těla vyzkoušejte tělový těhotenský polštář nebo kojící polštář ve tvaru klínu.
  • Podepřete se. Jestliže se metody s polštáři ukázaly jako neúčinné, zkuste spát v polopřímé poloze v lehátku.
  • Pamatujte, že je běžné cítit se nepříjemně po několik nocí, a dokonce i týdnů. Ponechte vašemu tělu čas pro adaptaci na novou polohu.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA