Přejít k hlavnímu obsahu

Jak koupat miminko

Vše si připravte

Před koupáním miminka se ujistěte, že je ve vaší koupelně teplo, máte připraven šampon, ručník, plenky a tělové mléko pro miminko. Vyberte si vhodný čas, kdy vaše dítě nemá hlad a není unavené nebo podrážděné.

Zkontrolujte teplotu vody

Napusťte vaničku nebo kyblík vodou asi do výše 5 cm ode dna (kyblík samozřejmě více), přibližně do poloviny ramínek. Teplota vody by měla být 37 stupňů, což je tělesná teplota. Použijte teploměr a pokud nemáte, vložte do vody svůj loket nebo zápěstí, protože tyto části těla jsou více citlivé na teplo. Poznáte tak zda není voda příliš horká.

Vkládejte dítě pomalu

Pomalu pokládejte své dítě do vody, podpírejte hlavičku jednou rukou, krk a tělo druhou. Jednu ruku mějte stále pod hlavičkou miminka a můžete jej i jemně držet za ručku, aby vám nevyklouzlo. Druhou rukou miminko umývejte.

Postupujete v pořadí

Vždy si umyjte své dítě odshora dolů a zepředu dozadu, aby se zabránilo šíření případné infekce. Na čištění očí a obličeje použijte žínku nebo vatu s jinou vodou než z koupele.

Začněte jednoduše

Po prvních několik týdnů je lepší koupat vaše miminko jen s teplou vodou. Kůže miminka je jemná a s použitím šamponu by mohlo dojít k podráždění.

Zabavte miminko

Nechejte miminko cákat ve vodě, ať pozná, že koupání je zábava. Pořiďte miminku do koupelny i hračky. Při hrátkách miminka nenechte ale vodu vystydnout!

Zabalte ho

Až budete hotovi, zvedněte miminko z vody a okamžitě ho zabalte do teplého, načechraného ručníku.

Vytřete do sucha

Vysušte tělíčko do sucha, se zvláštním důrazem na všechny záhyby v kůži a prsty na nohou, kde je větší pravděpodobnost vzniku suché, popraskané kůže.

Nepřehánějte to

Z důvodu možné suché kůže miminka, koupejte dvakrát týdně. Pomocí vaty nebo žínky a vody, ale čistěte tvář a zadeček každý den.

Přidejte se

Kontakt kůže na kůži je skvělý pro vytváření vazby mezi vámi a miminkem, pokud je to tedy možné, můžete se vy nebo váš partner vykoupat s miminkem.

Těhotenství.cz, Foto: 4moms

autor:
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.