Přejít k hlavnímu obsahu

Jasný program na léto: tábor

Tábor

Dovolená u moře je tutovka, ale ani zdaleka nepokryje těch pár týdnů dovolené, co dospělí dostávají od zaměstnavatele na celý rok. Jsou-li děti menší, musí se zapojit prarodiče nebo děti putují na tábor. Školská zařízení totiž fungují jen v omezeném programu nebo vůbec. 
 

Načasování 

Existují různé typy táborů, pro menší děti i puberťáky. Drtivá většina z nich ale získává první zkušenosti v rozmezí od šesti do osmi let. Jen málokteré děti jedou na tábor ve věku, kdy ještě navštěvují mateřskou školu. Je to snazší. Umí číst, počítat, mohou manipulovat s penězi, dozajista už strávili prázdniny u babičky a týdenní (nebo delší) odloučení zvládnou bez pláče. Je totiž rozdíl tesknit u lidí, kteří jsou součástí vaší rodiny, a daleko od rodiny mezi cizími. 

Je tedy možné, že pro vás bude tábor představovat skvělé řešení pro letní měsíce, kdy nemáte hlídání, ale je špatně, když své rozhodnutí uspěcháte a odložíte dítě do neznámého prostředí. Naštěstí samotní organizátoři táborů mají jasné limity týkající se věku, dovedností a zkušeností, aby předešli kolizím a emočním výkyvům. 

Ruku v ruce 

Posíláte-li na tábor sourozence, je otázkou, jestli je dobré zvolit pro ně stejný tábor nebo je poslat odděleně. Musíte se rozhodnout podle toho, co vaše děti preferují a vzít v potaz jejich zájmy i vzájemné vztahy. Někdy si chtějí děti od sebe odpočinout, jedno vyrazit mezi koně, další prožít dobrodružství mezi roboty. Jindy fungují jako nerozlučná dvojka a čas strávený spolu a bez rodičů je ještě více stmelí. Nic jim tedy nenuťte, nebuďte hamižní a nesnažte se za každou cenu získat od organizace sourozeneckou slevu, ale nechte je rozhodnout se samostatně. 

Délka 

Většina táborů trvá mezi deseti až čtrnácti dny. Je to tak komfortní pro všechny. Organizátoři bez větších potíží zvládnou vše naplánovat, pro rodiče je to skutečná pomoc a úleva, děti se alespoň dobře poznají a zároveň se jim tak tak nezačne stýskat. Za tu dobu se většinou také každé téma - ať je jakékoli - vyčerpá. 

Některé tábory jsou delší, záleží pochopitelně i na věku zúčastněných. Jiné jsou kratší a často označované jako příměstské, kdy je plánuje samotná obec, bývají vázané na trvalý pobyt a jsou určeny pro menší děti. 

Téma 

Tábory jsou především o zábavě a o učení hrou. Je to skvělá kombinace. Jen těžko byste uprostřed prázdnin donutili sedět děti nad slovníkem, chtějí si totiž užít volno a odpočinout si. Nic ale proti tomu, kdy se ponoří do pohádek a dobrodružných příběhů a něco málo se z nich naučí, nenamítají. A přesně na tomto principu tábory fungují. Každoročně se pořádají desítky různých pobytů a každý něčím vyniká. Má vaše dítko rádo Minecraft, draky nebo svět fantasy? Není problém sehnat takto zaměřené tábory. Stejně tak uniknout do světa princezen nebo se užít dva týdny s koňmi nebo na statku a farmě. Zmírněte riziko stesku a tíhu odloučení tím, že děti pošlete na místo, o kterém sní a jsou přesvědčené, že je téměř dokonalé. Nesnažte se je do něčeho vmanipulovat a prostě jim splňte přání. Proč ne formou tábora, když tu ta možnost je a vy nemáte kapacity, abyste si to z dovolené mohli dovolit? 

Cena 

Deset let zpátky stály tábory o třetinu méně než dnes. To je pravda, která trochu kazí dojem. Ale doba je taková a nelze s tím nic dělat. Není třeba podezírat organizátory, že jen natahují ruce a šponují částky nahoru. Většinou jde o dobrovolníky a zapálené táborníky, kteří fungují na radost a potěšení než na výdělek. Ale musí pokrýt alespoň základní potřeby a zaplatit personál. 

Není výjimkou, že dvoutýdenní pobyt stojí i osm nebo deset tisíc. Plus vybavení pro dítě a menší kapesné. A už to lítá. Co si založit obálku a pravidelně si do ní odkládat? I potomek se může podílet, když dostane na přilepšenou od babičky. 
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.