Přejít k hlavnímu obsahu

Krach vztahu během těhotenství. Co s tím?

Rozchod

Na žádný vztah se nelze stoprocentně spolehnout. Bohužel někdy přichází rozkol v době, kdy by měli partneři oslavovat lásku a těšit se na příchod nového člena rodiny na svět. Co má ale skončit, to většinou nejde zvrátit. 
 

Tenký led 

Období těhotenství a očekávání je opředeno láskou a jen málokoho napadne, že i v této křehké době může dojít k rozchodu nebo odloučení. Žena je citlivá a zranitelná, od muže je vyžadováno především pochopení hormonálních ohňostrojů a především fyzických změn a silné orientace na dítě. Ne každý partner to ale zvládne, někteří se dokonce uchylují k mileneckému poměru a hledají útěchu jinde než v náruči svého protějšku. Nevěra samozřejmě není jediným důvodem ke konci vztahu. Během těhotenství vyplouvají na povrch dávné křivdy, nevyřešené problémy, neukončené spory. Velkou otázku představují i peníze a pohled na výchovu. Někdo začne vyhledávat přátele z minulosti a tráví o poznání více času mimo domov, jiný se pustí se vší vervou do práce a celé dny až do večera tráví v kanceláři, další nachází útěchu v pití nebo časově náročných koníčcích. Příčina je na konci úplně jedno, rozchod bolí - ať je důvod jaký chce. Veškerá břemena zůstávají na bedrech nastávající matky a to je v kombinaci s hormony pracujícími na plné obrátky skutečná zatěžkávací zkouška. Bez podpory rodiny nebo přátel se to většinou nedá zvládnout. 

Všem na očích 

Čas od času se podobné extempore objeví i mezi celebritami a únikový manévr muže je hojně propíraný v médiích. Na jednu stranu se dá pochopit, že novináři musí z něčeho žít, ale podrobná analýza toho, kam váš muž utíkat pro porozumění, zatímco vy jste se doma těšila na uzlíček lásky a rodinný život plný pohody, je k ženě hodně necitlivá. V USA ale nejsou podobné případy výjimkou, bohužel i v Čechách máme pár černých ovcí. Někdo by mohl namítat, že dítě vycítí pnutí mezi rodiči a je lepší fungovat na přátelské bázi než se křečovitě snažit o lásku, ale v těhotenství se může žena bránit jen s obtížemi a partnerství by mělo překonat minimálně dobu šestinedělí. Tak se k rozchodu staví nespočet psychologů a jiných odborníků. 

Klid až na prvním místě 

Pokud už se tak stane, měla by žena jednat s klidnou hlavou. Jde především o dítě a neměla by ho vystavovat zbytečnému stresu nebo výkyvům nálad. Je-li těhotenství v pokročilé fázi, mohlo by to vyvolat předčasný porod, na samém začátku pro změnu samovolný potrat. Po rozchodu - ať náhlém nebo plánovaném - by měla žena najít útěchu u svých přátel nebo rodiny. Trávit následující dny o samotě se nejeví jako dobrý nápad. Je třeba promyslet bytovou a finanční situaci, mít někoho na dohled a pomoc. Jak s nákupy, s dopravou k lékaři, se zavoláním pomoci v případě porodu nebo komplikací? Na to všechno musí žena v co nejkratším čase najít odpověď. 

Rodina především 

V ideálním případě vypadá “porozchodový vztah” tak, že bývalí partneři fungují jako přátelé, přeci jen je pojí společné dítě. Muž by měl i přes neshody a nemožnost žít spolu pod jednou střechou být ženě oporou a nápomocný ve chvílích nejvyšší zranitelnosti. Musí se domluvit na finanční pomoci, na starosti o dítě, na přítomnosti u porodu a zapsání do všech formulářů. Rozpadem partnerství končí jedna velká láska, ale zodpovědnost vůči rodině, která za pár měsíců nebo týdnů vznikne, přetrvá. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Těhotenství

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA