Přejít k hlavnímu obsahu

Postrach všech maminek - perioral dermatitis

Vyrážka u dětí

Maminky bývají ke svým dětem přehnaně úzkostlivé. Žijí v obavách, jestli jim není zima nebo moc teplo, jestli nemají hlad nebo si nechtějí zdřímnout, děsí se každého pupínku. Periorální dermatitida je pro ně jako zlý sen, ze kterého se nemohou probudit. 

Kde se vzal, tu se vzal 

Dítě oslavilo rok a půl života a šikovností strčí svoje vrstevníky do kapsy. Odmítá asistenci při krmení a lžičkou neobratně čaruje kolem obličeje. Už dávno mu nestačí rozmačkaný banán s tvarohem, chce ochutnávat jídlo pro dospěláky - rajčata, mandarinky a lesní ovoce. Co tři dny propukne v hysterický pláč a chytá se za tváře. Stoličky mu dávají zabrat. Bradu má věčně od zbytků jídla a slin, bolest ho vyčerpává. Část obličeje od nosu po bradu je posetá drobnými flíčky, které během dne několikrát zrudnou. Každé ráno je jich zase o pár víc. 

Kůže kolem rtů je namáhaná a dráždí ji nejen sliny, ale i šťávy z ovoce a silice z nových potravin nebo zubní pasta s fluoridem. Některé děti se s vyrážkou nesetkají, jiné s ní bojují několik měsíců. Není infekční, není nebezpečná. Pokud se nekontrolovatelně nešíří až k čelu nebo na ramena, paže a břicho, není čeho se bát. Jde jen o vizuální problém. 

První, poslední 

Ujištění, že nejde o nic vážného, většinou nestačí. Maminky se stejně snaží vyřešit problém co nejrychleji a zkouší různé metody, jak dát flíčkům navždy sbohem. 

Jako první zamíří většina lidí do lékárny. Vybrané kosmetické značky mají v nabídce speciální mazání na periorální dermatitidu, ale nelze čekat zázraky. Zmírní sice zarudnutí, ale pupínků dítě zcela nezbaví, jen o pár týdnů zkrátí dobu léčby. Cena atakuje hranici tří set korun a vzhledem k nejistým výsledkům se nevyplatí. 

Další v řadě jsou obklady z černého čaje nebo Vincentky, mazání SudoCremem a potírání Jarishovým roztokem. Možností je celá řada, ale u dermatitidy neplatí, že se má vyzkoušet všechno. Častou změnou léčby se kůže musí neustále přizpůsobovat novým podmínkám a reaguje tvorbou dalších pupínků. 

Sázku na jistotu představuje návštěva pediatra. Většina lékařů se nasazení kortikoidů brání a pravděpodobně doporučí klid, ale pravdou zůstává, že k vyřešení problému by došlo v řádu několika dnů. Otázkou zůstává, jestli je nutné, aby dítě dostalo tak silné látky před svými druhými narozeninami

Všechno nebo nic? 

Některé projevy jsou slabší a samy po pár dnech odezní, jiné se na kůži drží i půl roku. Periorální dermatitida nepotřebuje žádné speciální přípravky, jenom čas. Až nebude kůži nic dráždit, zmizí. Během dvou dnů nebudou po vyrážce ani památky. Výše zmiňované možnosti, jak dítěti ulevit, nemají stoprocentní úspěšnost. Někdy pomohou, jindy stav zhorší nebo po pár dnech účinek vyprchá a osypky jsou zpět v plné polní. Stejně jako kůži dráždí sliny a šťávy, ani krémy a mastičky ji nedají klid. A právě to je to, co potřebuje dětská pokožka ze všeho nejvíc.  

Pupínek sem, pupínek tam. Na tom přece nezáleží. Ujistěte se, že jde skutečně o periorální dermatitidu a nechte tomu volný průběh. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | M. Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA