Přejít k hlavnímu obsahu

Maminky umíte správně načasovat laktobacily k antibiotikům u nemocných dětí?

Antibiotika nefungují na virová onemocnění jako je rýma, kašel a chřipka, naopak spolehlivě zabírají na bakteriální infekce, třeba angínu. Současně se škodlivými bakteriemi ovšem likvidují i ty užitečné, čímž ohrožují bakteriální rovnováhu trávicí soustavy a mohou tak způsobit střevní potíže. Antibiotická léčba je ale mnohdy nezbytná a riziko poničení zdravé střevní mikroflóry můžeme u sebe i dětí celkem jednoduše minimalizovat užíváním tělu prospěšných probiotik, například mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis. Podávání užitečných probiotických bakterií však musíme správně načasovat, jinak si na nich antibiotika smlsnou a zahubí je.

„Antibiotika nepříznivě ovlivňují bakteriální skladbu střevní mikroflóry a u nemocných se tak často vyskytují průjmy nebo zácpy. Během léčby antibiotiky i nějakou dobu po ní je tedy potřeba dbát na rozvoj zdravé mikroflóry a podporovat růst přátelských bakterií ve střevech. Dvojnásob to platí u dětí,“ zdůrazňuje pediatr a alergolog Milan Matulka.

Nejlepší přitom je, když laktobacily nasadíte hned na začátku antibiotické léčby. Ovšem nikoli způsobem, že je spolknete zároveň nebo bezprostředně po užití léku. Antibiotika by totiž přátelské bakterie vyhubila. „Optimální je, když prospěšné bakterie dodáte tělu zhruba ve dvou třetinách intervalu mezi dávkami antibiotik. Pokud například berete vy nebo vaše dítě antibiotika po dvanácti hodinách, probiotické bakterie je vhodné podat osm hodin po užití léku,“ doporučuje lékař.

K udržení zdravého prostředí v celé trávicí soustavě napomáhá například patentovaný kmen probiotik Lactobacillus reuteri Protectis. Ve formě kapek BioGaia ProTectis se ideálně hodí pro podávání dětem již od prvního měsíce života, pro těhotné ženy i seniory.

Užitečné bakterie je dobré v organismu doplňovat po celou dobu nemoci a ještě nějakou dobu po ní. Podle odborníků může totiž po skončení antibiotické léčby trvat obnova zdravé střevní mikroflóry i několik týdnů. Přitom jen zdravá a užitečnými mikroorganismy osídlená sliznice lidského střeva může úspěšně odolávat infekcím. Dokud není stabilizovaná, trvá oslabení obranyschopnosti organismu a tím pádem nebezpečí dalších nemocí.

Dbát na zdraví střev se vyplatí

K nejčastějším nežádoucím účinkům antibiotické léčby patří kvůli narušení bakteriální střevní rovnováhy průjmy, které mikroflóru ještě dále poškozují. Nepříjemné jsou pro každého, ovšem u dětí jsou kvůli možné rychlé dehydrataci nebezpečné. U dětí užívajících antibiotika je tedy důležité o střeva maximálně pečovat. Vhodná je právě mléčná bakterie Lactobacillus reuteri Protectis, což je probiotikum původně izolované z mateřského mléka. Navíc produkuje reuterin, unikátní látku s antimikrobiálním účinkem.

„Mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis podávané v kapkách se dostávají do střev živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů a naopak

napomáhají růstu tělu prospěšných bakterií. Podporují přátelské prostředí v celém trávicím traktu a zvyšují jeho odolnost vůči infekcím,“ vysvětluje doktor Matulka. Kapky jsou k antibiotikům doporučovány nejen preventivně, ale také v případě, že průjem již propukl. Klinická studie totiž prokázala, že dobu jeho trvání významně zkracuje.

Patentovaný kmen probiotické bakterie Lactobacillus reuteri Protectis je aktivní složkou termostabilních kapek BioGaia ProTectis 10 ml. Tělu přátelská mléčná bakterie harmonizuje prostředí trávicí soustavy, podporuje růst prospěšné střevní mikroflóry a správné fungování imunitního systému. Kromě preventivního podávání zmírňuje nežádoucí účinky antibiotik, zkracuje dobu trvání akutního průjmu, prospívá při zácpě a doporučuje se také proti novorozenecké kolice. Kapky jsou vhodné pro každého, u dětí od prvního měsíce života. Na pět kapek denně připadá 100 milionů živých mléčných bakterií. Kapky posouzené Českou pediatrickou společností lze užívat dlouhodobě a jako termostabilní je nemusíte dávat do chladničky. K dostání v lékárnách. Doporučená cena za balení s obsahem 10 ml je 490,- Kč.

Tisková zpráva

autor:
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.