Přejít k hlavnímu obsahu

Stručná historie plenek aneb od mechu a listí až po dnešní Pampersky

Historie-plenek-tehotenstvi.cz

Plenky už dnes bere leckterá maminka jako samozřejmost, ale víte co jejich vzniku předcházelo? Můžeme pouze hádat, kdy a kde předchůdci dnešních plenek vznikly. Plenky by mohly být staré jako lidstvo samo, ale první zmínky o praplenkách jsou až z období starověku, od starých Římanů a Egypťanů, kteří zaznamenávali aktivity běžného života. Plenky se vždy přizpůsobovaly možnostem dané doby, ale i místním zvyklostem. Nyní se podívejme, jak se v průběhu staletí vyvíjely.

V období starověku museli být rodiče opravdu vynalézaví a používali jako plenky vše, co se jim naskytlo. Jako starodávné pleny se používaly zvířecí kůže, mech, listy a další látky. Eskymáci dávali mech pod lachtaní kůži a Inkové trávu pod kůži z králíka. Starověké evropské civilizace zase balily děti do ložního prádla. Několik dlouhých staletí a možná i tisíciletí nedošlo v oblasti vývoje plenek k žádné významné změně.

Přelom nastal až koncem 18. století (!), kdy děti v Evropě a Severní Americe začaly nosit předchůdce dnešních plenek. Jednalo se o lněné nebo bavlněné kusy látky v obdélníkovém tvaru, které były připevněny spínacími špendlíky. V tomto období se začaly objevovat první jednorázové pleny, ale jednalo se o luxusní záležitost, a byly tak používány k příležitosti speciálních událostí, jako byl třeba prázdninový výlet, návštěva rodičů nebo doktora. Většinu času se používaly látkové pleny, které se dokonce dědily v rámci příbuzenstva, a to i u bohatých rodin.

20. století = století plenek

První zmínka o jednorázové plence pochází z roku 1942 od Pauli Ström ze Švédska. První „opravdové” plenky na jedno použití měly jednoduchý obdélníkový tvar a absorbční jádro se skládalo z několika vrstev papírového kapesníku. Plenky zvládly pojmout objem maximálně 100 ml, tedy byly opravdu jen „na jedno použití”.

Opravdový přelom nastal v létě roku 1959, kdy jeden dědeček hlídal svého novopečeného vnuka, se kterým rád trávil svůj volný čas. Jenže neměl rád přebalování a hledal způsob jak si tuto činnost usnadnit. Tento pán se jmenoval Victor Mills a mohli bychom ho s nadsázkou nazývat praotcem dnešních plenek.

Victor Mills pracoval v té době pro Procter & Gamble a přišel s inovací, která vedla ke vzniku Pampersek. Namísto papírových kapesníků se do plenek začalo dávat jádro z celulózy. Celulózová vlákna, na rozdíl od těch papírových, zlepšila výkon plenky, která ale stále dokázala pojmout pouze 8-10% tekutin. I tak ale Victor Mills usnadnil přebalování a péči o děti nejen sobě, ale také dalším rodičům a prarodičům po celém světě. V roce 1961 byly představeny plenky Pampers a byl to trhák. Supermarkety po celých Spojených státech amerických ale nevěděly, kam tento produktu zařadit a tak jste plenky mohli najít v oddělení jídla, papírových potřeb nebo v lékárenské sekci.

V 70. letech poté, co vypršel patent Pampers na jednorázové plenky (1978), přišla další konkurence v podobě Kimberly Clark a jejich Huggies. Díky této konkurenci se snížila cena plenek a značky se předháněly, která přijde s větší inovací. V této době například došlo k zavedení dvojitých lemů okolo nožiček, aby plenky lépe pasovaly a méně protékaly. V tomto období byly také vynalezeny papírové pásky, které umožnily maminkám podívat se, zda je čas již plenku vyměnit. Dochází také k navrhování batolecích plenek, či vylepšených plenek pro novorozence.

V první polovině 80. let se v plenkách začal používat nový absorbční materiál, který znamenal další významný milník ve vývoji plenek. „SAP” neboli polyakrylát sodný je chemická látka, jejíž droboučké krystalky máji skvělou schopnost pohlcovat vlhkost. Tato sloučenina je schopna pojmout až stonásobek vody v poměru k vlastní hmotnosti a tak udržet miminko v suchu. Díky tomu se hmotnost plenky snížila o 50% a popularita plenek raketově vzrostla.

V 90. letech již přišly další vymoženosti a plenky se začaly klubat do podoby, jakou známe dnes. V roce 1993 byla představena nová technologie z dílny Procter & Gamble. Jednalo se o vlnité vlákno, které nasálo vlhkost do jádra a pak ji tam uzamklo a plenka tak mohla absorbovat více tekutiny. Výsledkem byly super tenké a suché plenky. Další inovací byl vznik tréninkových plenek pro děti od 2 do 4 let a první natahovací postranní pásky. Plenky se tak staly ne jen funkční, ale i pohodlnější pro rodiče.

Po pádu železné opony se všechny tyto vymoženosti dostaly i k nám. Do té doby se u nás používaly převážně pleny látkové, které ale bylo třeba vyvařovat, žehlit a používaly se nepříliš vhodné igelitové svrchní kalhotky, ve kterých se děti zapařovaly. Jednorázové plenky se tak dočkaly mezi maminkami velké popularity. Od té doby již držíme krok se světem a veškeré novinky z oblasti plenek nám jsou dostupné.

Současné trendy v plenkařském průmyslu

Trendem ve vývoji plenek je stále větší pohodlí pro miminka, čím dál tím tenčí plenky a snížení dopadu na životní prostředí.

Zároveň firmy reagují na rostoucí počet předčasně narozených dětí a začínají vyrábět čím dál tím menší plenky. Ve spolupráci se zdravotními sestrami z novorozeneckých jednotek intenzivní péče, které pracují s nedonošeňátky vyvinula firma Pampers plenky, které těmto miminkám vyhovují lépe než běžné velikosti plenek. V roce 2017 tak Pampers představili v současné době ty nejmenší plenky Pampers Preemie Protection, které jsou určeny pro miminka vážících pouhých 800 g! Tento rok se tyto plenky Pampers již dostaly do nemocnic v České republice a usnadňují tak sestřičkám péči o ty nejmenší miminka.

Kam se ale trendy budou dále vyvíjet? Necháme se překvapit, do jakých super plenek budeme balit naše děti za pár let. A do čeho budeme přebalovat naše vnoučata? V tomto případě se již fantazií meze nekladou. Můžeme jen čekat, jestli nepřijde jiný Victor Mills a nevymyslí něco převratného :).

Diskuze k článku