Přejít k hlavnímu obsahu

9 rad, jak nakupovat výbavičku pro miminko

Výbava pro miminko

Je porod dítěte za dveřmi? Pak nastal čas strhnout z ledničky seznam věcí pro miminko a běžet do obchodu (či e-shopu). Dobře, to přeháníme. Rozumnější strategií je přistupovat k nakupování s… rozumem, spíše než s euforií. Dvacet fusaků byste zřejmě nevyužila, ač mohou být všechny krásnější než lilie. Navíc péče o dítě něco stojí, takže každá korunka je dobrá… Jak tedy nakoupit miminku vše, co skutečně potřebuje? O nic více, o nic méně?

Vyberte oblečení pro miminko se snadným zapínáním a sundáváním

Miminko ještě nemá vyvinuté estetické city, čehož by rodiče měli využít. Ovládněte svou estetickou potřebu a nakupujte spíše podle praktičnosti než krásy. První měsíce rodičovství bývají velmi namáhavé a vy rozhodně nechcete v polospánku či ve spěchu řešit neustále se rozvazující tkaničky u dětských botiček.

Vsaďte proto na jednoduchost. Se suchým či klasickým zipem nebo s patentkami neuděláte chybu. Nebojíte-li se čerstvých novinek, které ještě nejsou tolik ověřené, vyzkoušejte zapínání na magnetky.

Novorozenci nekupujte oblečení pro novorozence

Říkáte si, co je to za podivnou radu? Čtěte dál, má to své opodstatnění.

Roztomilému oblečku pro novorozence řada budoucích maminek nedovede odolat. Je však třeba mít na paměti, že děti v takto nízkém věku velmi rychle rostou, takže jim oblečení vydrží sotva pár týdnů. Zato pokud zvolíte velikost pro kojence, máte na měsíce vystaráno. A co víc, řada dětí do této velikosti doroste ještě před šestým měsícem věku. Do té doby stačí vyhrnout rukávy, případně provést jiné podobně snadné úpravy.

Naopak s nadměrně těsným oblečením jen stěží něco uděláte. Navíc se v něm miminko nebude cítit příjemně, což vám dá najevo svými emocemi. Navíc jistě znáte rovnici „nevrlé miminko rovná se nešťastná maminka“.

A jedna rada na závěr: zásobit se hromadou dupaček není dobrý nápad. Pravděpodobně vám jich totiž spoustu darují blízcí na vaší baby shower.

Začněte s jedním kočárkem

Když přijde na první výlety s miminek, řada maminek zjistí, že lehký podvozek kočárek s adaptérem na autosedačku je sázkou na jistotu, a přitom za relativně málo peněz. Navíc vám vydrží řadu měsíců. Díky tomu získáte čas na procházení modelů vhodných pro starší kojence a batolata. V současnosti přitom již není třeba chodit ani do obchodního centra.

Plánujete-li s dítětem běhat v parku a užívat si dlouhé výlety v přírodě, jasnou volbou je sportovní kočárek. Jestliže jste spíše „městský typ“, pravděpodobně více oceníte golfový kočárek, který bez problému uřídíte jednou rukou, takže máte možnost při jízdě pohodlně telefonovat, případně vést za ručku starší dítě. Navíc golfky mívají spoustu úložného prostoru a snadno se skládají, a to obvykle deštníkovým typem skládání.

Samozřejmě parametrů, které se vyplatí zvážit při tom, až se budete pokoušet vybrat kočárek pro miminko, je mnohem více. Toto byl pouhý úvod do této problematiky.

Pořiďte nosítko pro miminko (ač vám může připadat zbytečné)

Některé maminky chtějí miminko brát na procházku pouze v kočárku. I kdyby kondiční rychlochůze po naučné stezce či v horách nebyla váš šálek kávy, dětská nosítka mají své specifické výhody, přičemž mezi ty hlavní patří následující:

  •   Posílení pouta mezi maminkou a dítětem
  •   Podpora duševního i fyzického vývoje dítěte, včetně rozvoje řeči
  •   Snížení rizika SIDS a brachyocefalie (syndrom ploché hlavy)
  •   Diskrétní kojení na cestách
  •   Možnost obstarávat různé záležitosti (úklid, vysávání, vaření, věšení prádla,…), čili být takzvaně handsfree; mít „volné ruce“

Zkuste se zeptat vašich kamarádek či známých, který model je takříkajíc nejlepší. Vyplatí se vědět, že mnoho rodičů dává přednost břišním nosítkům. Přední nošení je praktické například při nakupování, neboť z nákupního košíku „nečouhá“ vajíčko ani autosedačka, a navíc získáváte více příležitostí pro fyzickou interakci (např. hlazení).

Nezapomeňte na houpací sedátko

Na nové rodiče vyhlíží z výloh nejeden technononc. Avšak houpací sedátko je pro fyzicky aktivní maminky takřka nezbytností. Jestliže žijete ve vícepodlažním domě, zvažte vypůjčení druhého modelu (případně jeho nákup, máte-li dostatečně naspořeno). Díky tomuto přístupu máte možnost umístit jedno do obýváku a druhé do ložnice, takže se nemusíte tahat s dítětem a sedátkem po schodech a ze schodů.

Založte další přebalovací pult

Ačkoli jsme zmínili, že pro většinu nových rodin je každá koruna dobrá, druhý přebalovací pult nemusí představovat velkou investici. De facto vám postačí pouze podložka na přebalování a organizér na pleny naplněný potřebami pro přebalování, tedy plenkami, krémem a ubrousky. Organizér lze úkryt do rohu obýváku a přebalovací podložku za pohovku.

Takto ušetříte trochu času a nervů, až na „to“ přijde. Žádné běhání zpět do dětského pokojíčku vás konečně nečeká. Nezapomeňte na zákon schválnosti, který velí, že dítě se po… až za uši zrovna ve chvíli, kdy nemáte čas a potřebujete odejít z domu.

Nepodceňujte průzkum

Zboží pro děti přichází v nespočtu variant, značek a cenových relacích. Většina žen si naštěstí již osvojila strategii srovnávání nabídek, což jim pomůže snadněji nalézt ten nejvýhodnější produkt, jenž zároveň odpovídá jejich individuálním potřebám.

Na druhou stranu není výjimkou situace, kdy rodiče nevědí, co přesně chtějí. „Obejdu se bez této funkce? Bude potřeba kvalitní model, nebo si v tomto případě vystačím s low-endem?“

V případě otázek tohoto typu se může vyplatit vznést dotaz do některé z internetových poraden zaměřených na těhotenství a rodičovství, jako je mojetehotenstvi.cz. Tím značně zvýšíte šanci na pořízení takového produktu, který využijete a bude vám dobře sloužit. S trochou štěstí narazíte na uživatele daného výrobku, jehož pořízení zvažujete. Tyto osoby neváhejte požádat, aby vám uvedli co nejvíce kladů a záporů. Takové informace jsou neocenitelné.

Proveďte bezpečnostní kontrolu u použité výbavičky pro miminko

Výbava pro miminko z druhé ruky, například z burzy či bazaru, představuje pro maminky ověřený způsob šetření. V některých případech těhotné ženě dokonce darují věci pro miminko její kamarádky či blízké osoby.

Ať už produkt pochází z jakéhokoli „neoficiálního“ zdroje, je na místě provést rychlou kontrolu vhodnosti pro dítě. Přestože šance, že by daný výrobek mohl miminku ublížit, je mizivá, nezapomeňte, že to děláte i pro klid v duši.

Důvěryhodným zdrojem pro ověření bezpečnosti produktů pro děti je Databáze nebezpečných výrobků od dTestu, čerpající data z evropského RAPEXu, českých dozorových orgánů a vlastních spotřebitelských testů.  Zde se můžete ujistit, že daný výrobek splňuje veškeré současné standardy bezpečnosti. V databázi se v současnosti nalézá přes 25 tisíc produktů, včetně většiny dětského zboží.

Odložte nákup některých „nezbytností“

Při sestavování nákupního seznamu označte vše, co budete potřebovat během prvního roku života dítěte. Pokud nedostanete na baby shower hrací centrum, jídelní židličku či ochranný kryt na sporák, nemusíte to běžet nakoupit těsně před porodem miminka. Těhotné ženy by si měly uvědomit, že tyto a podobné věci nebude dítě potřebovat dlouhé měsíce po narození. Navíc, nikdy nevíte: třeba do té doby chytré hlavy vymyslí samočistící jídelní židličku, takže byste tu starou, „manuální“ pravděpodobně nechtěla využít.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Mirka28 (neověřeno) | So 26.02.2022 08:31

Super díky moc za článek, tak je jasné že některé věci jsou pro malé děti opravdu nezbytné jako pleny, postýlka, kočárek, nějaká ta láhev na pití atd.. Ale mě osobně zajímá co třeba taková nebesa na postýlku potřebuje je opravdu dítě nebo je to jen dekorativní doplněk. Zajímal by mě nějaký názor.dekuji

Vanda (neověřeno) | Čt 24.03.2022 17:03

Já mám nepostradatelnou vaničku, nejvíce jsem měla strach z koupání. Máme tuhle ... a byl to nejlepší kup.

Nina (neověřeno) | So 26.03.2022 17:51

Tak to můžu potvrdit, já jsem koupila jen lehátko do vany a po pád koupání jsem to vzdala a také koupila vaničku a byla jsem pak mnohem klidnější. Ono i trefit teplotu bez teploměru není sranda.

Nina (neověřeno) | So 26.03.2022 17:54

Tak to můžu potvrdit, já jsem koupila jen lehátko do vany a po pád koupání jsem to vzdala a také koupila vaničku a byla jsem pak mnohem klidnější. Ono i trefit teplotu bez teploměru není sranda.

Andrea (neověřeno) | Po 28.03.2022 17:48

Já jsem koupala denně, klidně bez jakýchkoli přípravků. Syna miloval od miminka být ve vodě. Měli jsme vaničku babypatent, tak ji měl krásně pod sebou tvarovanou a protiskluzovou.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.