Přejít k hlavnímu obsahu

Plánujete příchod miminka na svět? Nezapomeňte na pořádný těhotenský večírek

Baby shower

Učiňte oslavu narození miminka nezapomenutelnou. Plánování baby shower, tedy „těhotenského večírku“ oslavujícího blížící se příchod miminka, je téměř jako plánování svatby. Pomůžeme vám obrovské úkoly rozčlenit na lépe zvládnutelné části. Díky redaktorce Darcy Miller váš To-Do list už nemusí být noční můrou. Jaké kroky by podle ní měla dodržet kamarádka budoucí maminky, případně jiná osoba, která hostí baby shower?

První krok je pro baby shower nejdůležitější

Nejdříve je vhodné promyslet motiv těhotenského večírku. To vám pomůže usnadnit veškerá další rozhodnutí. Získáte lepší představu o tom, co se na párty hodí. Co, kam a jak zahrnout. Jak říká Miller, výběr námětu vám umožní snadněji a adekvátněji skloubit veškeré prvky večírku.

Můžete se inspirovat nějakou slavnou dětskou knížkou (třeba Krtečkem) či světem roztomilých zvířátek. Další možností je zvolit motiv, který je oslavenkyni blízký: například oslava ve francouzském stylu pro milovnici všeho francouzského.

„Drobnosti, k nimž má oslavenkyně vztah, dohromady vyvolají zamýšlený efekt,“ vysvětluje Miller.

Udělejte těhotenskou párty osobní

Nezapomeňte, že baby shower je uspořádána na počest budoucí maminky. Proto by se na viditelných místech mělo nacházet alespoň několik věcí, které má nastávající maminka ráda.

Stejně tak při výběru místa zohledněte preference oslavenkyně. Zdaleka neplatí, že se těhotenský večírek musí konat v domě jejich rodičů. Oblíbenou restaurací či například parkem nic nezkazíte.

„Personalizace“ by tím zdaleka neměla končit. Zohledněte také oblíbené písně, pokrmy, nápoje i květiny oslavenkyně. Pokud plánujete pořídit nezapomenutelnou fotografii, případné rekvizity by opět měly odpovídat vkusu těhotné ženy.

Fotografie mají na baby shower své místo

Zůstaňme ještě u fotografií, neboť jde o opravdu snadný a efektivní způsob personalizace každého večírku. Vsaďte na fotky nastávající maminky a tatínka z jejich dětství. To samé můžete uskutečnit s budoucími prarodiči, tetami a strýci.

Stále zbývá místo na nějaké fotky? Ukažte hostům maminku v různých fázích těhotenství.

Nezapomeňte obrázky umístit do tematického rámečku a postavit na navštěvované místo, třeba na stůl a k bufetu. Obrazové materiály můžete využít i v elektronické podobě, a to zejména na pozvánky.

Ať už se rozhodnete „sílu“ fotografií využít jakkoli, vždy se vyplatí získat „vstup“ od blízkých budoucí maminky. O materiály lze požádat i samotnou oslavenkyni, samozřejmě za předpokladu, že těhotenský večírek pro ní není překvapením.

Udělejte hostům „laskavost“ před koncem baby shower

Dárek, který hosté dostanou v závěru oslavy, není nutností, ale rozhodně jím nic nezkazíte. Toto symbolické poděkování by podle Darcy měly být nějakým způsobem spojeny se samotnou oslavou.

Například můžete zvolit stejnou vázu s květinou, která stála na slavnostní tabuli. Chybu neuděláte ani s tematickou dárkovou taškou plnou cukrovinek, jež byly k dostání v párty bufetu. Nebo hosty zapojte do tvorby vlastního dárku: nechte je třeba, ať si dle svého gusta ozdobí vámi předem připravené sušenky.

Ráda byste zvolila co nejjednodušší možnost? Pak stačí koupit prakticky cokoli a schovat to do balicího papíru, motivem odpovídajícího námětu daného večírku.

Ať se sbíhají sliny hostům těhotenského večírku

Zvolte pochutiny, které má oslavenkyně v oblibě, nebo odpovídají motivu vaší těhotenské párty. Slavnostní tabuli mohou obohatit například:

 •    Duhové ovocné špízy
 •    Kanapky se sýrovou pomazánku (bezpečnou pro těhotenství)
 •    Banánové chlebíčky
 •    Sušenky plněné zmrzlinou
 •    Domácí koktejly
 •    Koláče se švestkami a mákem

Podle Darcy jídlo, zejména to sladké, může sloužit také jako dekorace.

Ozdobte místo pro baby shower

Jaké další dekorace zvolit? Můžete se vydat cestou jednoduchosti: stačí uvítací cedule, balonky a květinová výzdoba.

Darcy se dále doporučuje zaměřit se několik klíčových detailů:

 •    To, co by lidé chtěli vidět po příchodu
 •    Pěkná slavnostní tabule
 •    Dárek na rozloučenou, který si hosté zapamatují

Jak říká, úspěch baby shower nemusí stát na ozdobách.

Kdo si hraje na baby shower, ten se nenudí

Zatímco hosté se budou bavit, hodovat a sledovat, jak oslavenkyně otevírá dárky, jejich náladu můžete ještě zlepšit zábavnými hrami.

Lze vsadit na jednu velkou společnou aktivitu: například nechat hosty vyzdobit čistě bílé dupačky či deku pro nové miminko. Zábavu je možné stejně dobře rozčlenit do řady drobných aktivit.

„Společenské hry jsou a vždy byly zajímavým způsobem, jak učinit přípitek, zápisy do knihy návštěv a další momenty oslav více jedinečnými,“ vysvětluje Miller. Může jít jednak o jednoduché ledolamy („jaký je tvůj nejlepší zážitek s oslavenkyní?“), jednak soutěže ve stylu televizních pořadů (rodičovská pantomima, kdy se napodobuje například bezesná noc).

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.