Přejít k hlavnímu obsahu

Vybíráme kočárek aneb jak vybrat a nespálit se

Jak vybrat kočárek

Jak vybrat kočárek pro vaše miminko? Obchody a e-shopy s dětským zbožím praskají ve švech pod koly kočárků a vy se stále nemůžete rozhodnout, který je ten správný, bezpečný, ideální a vhodný pro vaše malé? Poradíme vám, co je důležité a na co si dát pozor.

Dejte tomu čas, spoustu času

Těšíte se na miminko? Dejte si s výběrem kočárku na čas a nekupujte unáhleně první kočárek, který se vám jen trochu zalíbí. Vybírejte, prozkoumávejte trh a dávejte dohromady své požadavky a možnosti. Nezapomeňte se poradit se všemi členy rodiny, kteří s kočárkem budou jezdit, co chtějí, kam s dítětem budou jezdit na procházky (lesní cesta, centrum města atd.).

Velkou roli hraje také prostředí (vesnice, město, předměstí), protože například to určuje, zda budete potřebovat terénní kočárek nebo spíše městský.

Dále přemýšlejte nad skladováním a převážením – velký kočárek, který by se vám hrozně líbil, se nemusí vejít do chodby v panelovém bytě, nebo do kufru auta. Tohle všechno jsou okolnosti, kterým se chtě nechtě budete muset přizpůsobit, a až poté můžete přemýšlet nad tím, jak má daný typ vypadat, jaké přesně bude mít funkce a doplňky.

Druhy rámů a koleček

Rámy kočárků z velké většiny určují, jaký kočárek si kupujete. Existují rámy, které jsou extrémně odpružené a hodí se především do terénu. Na takovém rámu obvykle najdete větší sportovní kola. Rám je ovšem obvykle velmi těžký a maminky mohou mít problém takový rám složit a naložit do kufru auta.

Naproti tomu existují rámy, které jsou uzpůsobené do města. Zvládnou tedy městskou džungli v podobě nerovností, dlažebních kostek a menších výmolů. Velkým plusem je, že tyto rámy nejsou nijak těžké, ale samozřejmě nevydrží to, co rámy do těžšího terénu. Existují také odlehčené rámy, jež jsou vyrobené především z hliníku. Jejich cena ale bývá vyšší.

Nejoblíbenějšími jsou větší nafukovací kola, protože působí bytelně. Kola jsou ale konečným doplňkem konstrukce a jen samotná nafukovací kola nemusí nutně předznamenat, že je kočárek vhodný do terénu. Obecně lze ale souhlasit s tím, že do terénu hledejte právě je.

Kola kočárku jsou především o vaší preferenci. Někdo nechce nafukovací, protože se obává propíchnutí a navíc se musí pravidelně dofukovat. Druhý zase nechce plastová, protože se bojí, že městského prostředí toho moc nevydrží, což není úplně pravda. Stejně jako nafukovací kola můžete vzít do města, tak kvalitní plastová kola zvládnou lehký terén.

Mnohem podstatnější je zabrzdění kol. V tomto ohledu doporučujeme centrální brzdu, jež zabrzdí obě zadní kola. Ujasněte si také, jak podstatná je pro vás aretace koleček. Respektive, chcete pevná kola, jež se neotáčí, nebo volná, která umožňují otočení? Každý dává přednost něčemu jinému, takže doporučujeme obě varianty před koupí vyzkoušet.

Trojkombinace a dvojkombinace

Hluboký kočárek, vajíčko na první měsíce života při cestování, následně kupě klasického sporťáčku. Mnoho rodičů nemá čas nebo trpělivost tolik věcí shánět, a právě proto přišli výrobci s kombinovanými kočárky. Pokud si nechcete dělat hlavu a kupovat každou věc samostatně, podívejte se právě na tento druh kočárků.

Trojkombinace se skládá z rámu, na který nacvaknete hlubokou korbu pro novorozence.

V případě potřeby ji vyměníte za „vajíčko“, které slouží jako sedačka do auta pro malé miminko nebo za sedačku, když už dítě dokáže samo sedět. Trojkombinace tedy v prvních 2 letech vyřeší téměř veškerou přepravu s prckem. „Vajíčko“ do auta mu samozřejmě do dvou let nevydrží, ale novou sedačku byste po nějaké době museli kupovat tak jako tak.

A na co si dát u trojkombinace pozor?

Především se zaměřte na systém vyndávání a zadávání jednotlivých modulů, které byste měli zvládnout s nákupem v jedné ruce i potmě. Připravte se také na zásadní nevýhodu trojkombinací – tyto kočárky jsou bohužel dosti velké a těžké, nehodí se tedy na převážení v malém kufru auta a skladování v bytové předsíni.

Hluboké kočárky se hodí pro děti do 6 měsíců

Hluboký kočárek je potřeba především v prvních měsících života miminka, ve kterých ještě nedokáže sedět. Kočárky s hlubokou korbičkou lze koupit v celku, tak je také v obchodech a na internetu nejčastěji uvidíte, ale také samostatně. Koupíte tedy rám, a korbičku na něj zvolíte individuálně dle vašich potřeb (menší, větší, extra hlubokou, úzkou nebo širokou).

Obecně se nedá říci, která korba je pro dítě nejlepší. Někdo doporučuje extra hlubokou a užší, nebo naopak méně hlubokou a širší. V každém případě by měla být usazená výše na rámu, abyste se k miminku nemuseli moc shýbat.

Velmi důležitá je také celková hmotnost kočárku. Hluboké kočárky bývají těžší a manipulace s nimi není úplně jednoduchá. Zvláště korbička by měla být lehká. V případě, že v ní miminko usne a nechcete ho vytahovat hned po příchodu domů, měli byste korbu z kočárku snadno sejmout a odnést si jí, kam potřebujete. Existují na trhu dokonce kočárky se skládací korbou, která je sama o sobě velmi lehká, a navíc se složená snadno vměstná do kufru auta.

Sportovní kočárky (sporťáčky)

Chce dítko už sedět a prozkoumávat svět okolo? Pak jsou taky sporťáky.

Na trhu existují čtyřkolové nebo také tříkolové sportovní kočárky, se kterými se snadno manipuluje a hodí se například i na běhání. Zásadní je ovšem prostor pro sezení, který musí být snadno přizpůsobitelný vašim potřebám a samozřejmě i potřebám dítěte.

Před koupí se zaměřte na systém bezpečnostních pásů, které by měly být minimálně tříbodové, lépe pětibodové. Rovněž se musí snadno zapnout, abyste mohli dítě do kočárku rychle a bezproblémově posadit. Jejich rozepnutí by tak jednoduché už být nemělo, aby si s ním šikovné ruce vašeho prcka neporadily.

Klíčová je i polohovatelnost sedáku. Malé děti snadno v kočárku usnou, zvláště když je cesta delší. Pokud jde samotný sedák zcela položit, vyspí se tam dítě bez větších problémů. Prozkoumejte také tvar sedáku, který by měl záda dítěte správně podpírat. Pokud ho budou v kočárku bolet záda, většinu zábavy na výletech dítě probrečí.

Velmi podstatná je podnožka, která by se měla dát nejen lehce prodloužit, ale zároveň polohovat dolů a nahoru, aby se dítěti vždy sedělo pohodlně.
Kočárky typu golf (golfky, golfáče, golfáčky) jsou ideální na cesty.

Golfky nebo golfáčky se vyznačují především skladností a nízkou hmotností, díky čemuž se dají rychle složit, přenést a rozložit. Hodí se pro děti od 6 měsíců, ale spíše straší, které už zvládnou chodit a jednou za čas chtějí být za velké a sami ťapat. Skvěle se hodí na výlety nebo na chatu či chalupu, protože v autě zaberou jen minimum místa.

Přesto, že konstrukce kočárku má být lehká, musí být kočárek pevný a bytelný. Opět se při jeho výběru soustřeďte na bezpečnostní popruhy, které zabrání dítěti ve vystoupení za jízdy. Důležitá jsou také kolečka, jež výrobci u tohoto typu často podceňují. Kočárek sice není vhodný do terénu, přesto by měla kolečka vydržet dlažební kostky bez toho, aby se vylámala nebo jinak poškodila.

Příslušenství ke kočárkům, které se může hodit

Ke kočárku můžete dokoupit další příslušenství, jež se může hodit. U sad, jako jsou trojkombinace, můžete najít třeba takovou tašku na plenky, která se přichytí k držadlu, v ostatních případech jí budete muset dokoupit. Hodit se bude také pláštěnka přes kočárek, která chrání dítě před zmoknutím nebo naopak slunečník, který zvětší stín okolo kočárku.

Existují i speciální doplňky jako fusaky, speciálně tvarované podložky do kočárků nebo tašky a boxy na hračky. Pokud máte druhé dítko, které už samo chodí, můžete mu pořídit stupátko na kočárek.

Další parametry, které by vás při výběru mohly zajímat

  • Variabilní madlo (madlo můžete přehodit z jedné strany kočárku na druhé tak, abyste na dítě měli výhled či naopak)
  • Materiál kočárku (musí být odolný a snadno čistitelný)
  • Velikost úložného boxu

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.