Přejít k hlavnímu obsahu

Mohou se v těhotenství užívat léky proti migrénám a bolesti?

Mohou se v těhotenství užívat léky proti bolesti? Již od dětství trpím migrénami provázenými zvracením. Nyní jsem ve 13. týdnu těhotenství a mívám bolesti hlavy častěji než dříve (jednou za čtrnáct dní až za měsíc). Žádné léky neberu...
Odp.: Léky na migrénu v těhotenství opravdu nejsou vhodné, z vašeho dotazu nevyplývá, zda je známa příčina bolestí hlavy. Pokud je to z důvodu blokace v krční páteři, doporučuji speciální spinální cvičení, které může pomoci uvolnit napětí v této oblasti. Pokud je příčinou něco jiného (např. často bolest hlavy souvisí se zpětným vstřebáváním škodlivin z tlustého střeva), doporučila bych vám dlouhodobě užívat preparáty s laktobacilem.
Avšak problém migrény je velmi složitý a důležitá je konzultace na ne­urologickém oddělení nebo ve specializovaném centru bolesti. Problematiku léčby migrény v těhotenství také velmi dobře popisuje dr. Karel Vašut v knize Léčiva v těhotenství.
Bolest a zvracení samo o sobě dítěti neškodí, nicméně může vyvolávat meta- bolický rozvrat, který už vaše těhotenství přímo ohrožuje.
Magdalena Mikulandová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.