Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat kočárek: průvodce pro maminky od A do Z 4. část

Kočárek

Správný kočárek může usnadnit péči o miminko při cestách do parku i obchodního centra. Náš komplexní průvodce pomůže těhotným ženám a novým maminkám vybrat takový kočárek, který odpovídá potřebám celé jejich rodiny. Průvodce je rozdělen do více částí - žádnou z nich nevynechejte ať Vás při výběru nic nezaskočí!

Vyberte nejlepší kočárek pro vaši rodinu

Při volbě kočárku pro dítě je důležité zvážit tři faktory:

 • Životní styl: Očekáváte intenzivní každodenní používání, anebo příležitostné vycházky? Další faktory životního stylu, které se vyplatí vzít v potaz: Můžete přepravovat kočárek autem? Nebo jej budete vláčet městem, po schodech metra a dovnitř a ven z bytu? Odpovědi na tyto typy otázek vám mohou pomoci zjistit, zda byste se měli přiklonit k více základním a lehčím modelům, či zda se vám vyplatí sáhnout po pokročilém modelu.
 • Náklady: Jak již bylo zmíněno, cenová hladina na trhu kočárků je velmi „rozbouřená“. Třebaže špičkové modely často disponují spoustou praktických funkcí, pro řadu rodin nejsou nutností. Na druhé straně sáhnout po nejlevnějším modelu také nemusí být nejchytřejší volba, přestože má na cenovce o jednu nulu méně než TOP kočárek.
 • Velikost rodiny: Pokud plánujete mít více než jedno dítě, často dává smysl investovat větší částku do kočárku, který dovede pojmout více dětí. V dlouhodobém horizontu totiž pravděpodobně ušetříte, neboť nebudete muset kupovat další kočár.

Jak se ujistit o bezpečnosti kočárku?

Bezpečnost je tím nejdůležitějším aspektem jízdy s kočárkem. V současnosti prakticky veškeré modely splňují základní bezpečnostní standardy. Přesto může být dobrý nápad vyhledávat následující bezpečnostní funkce při nákupu kočárku: 

 • Pětibodový bezpečnostní pás zajišťuje maximální ochranu dítěte před vypadnutím. Dodnes na trhu naleznete menší počet golfových kočárků s tříbodovými pásy. Otestujte, zda je zapínání pasu bezpečné a snadné. Naopak rozepínání by mělo jít obtížně, alespoň tedy pro miminko.
 • Kvalitní brzdový systém představuje nezbytnost a zajišťuje spolehlivou fixaci. Zkontrolujte, jak snadno se brzdy používají, stejně jako zda o ně omylem nezakopáváte. Umožňují brzdy bezpečné zastavení? Dokážete je snadno uvolnit, když jste připravena vyrazit?
 • Zkontrolujte hrany. Zákoutí jakéhokoli dětského výrobku mohou být ošidná. V případě kočárku je obzvláště potřeba mít oči na stopkách. Malé prsty na rukou i nohou se mohou zachytit ve stísněných prostorech. Dávejte pozor na jakékoli výčnělky, dírky a ostré hrany.
 • Zajistěte stín pomocí slunečníku, přídavné stříšky či stínící plachty, případně clony, která celoplošně zastíní kočárku. Pakliže vsadíte na slunečník, může se vyplatit zvolit co možná nejvyšší ochranu před UV zářením. Nejkvalitnější modely nabízejí SPF 50+.
 • Může dítě v kočárku ležet a relaxovat? Jak hluboko se sedadlo sklápí? Pokud plánujete do kočárku položit novorozence, vybírejte z modelů, které nabízejí sklápění do horizontální polohy.
 • Pakliže zamýšlíte nákup cestovního kompletu, podívejte se na hodnocení bezpečnosti vajíčka, stejně jako na to, jak se autosedačka připevňuje ke kočárku. Jde o snadno použitelný systém, fungující takzvaně na jedno cvaknutí? Je zde zapojeno mnoho popruhů nebo adaptér? Jelikož děti sami o sobě jsou komplikované, vaším cílem je nalézt co nejsnadnější řešení.

Hodně štěstí při hledání vašeho nejlepšího kočárku!
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.