Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat ten správný kočárek pro vaše miminko?

Kočárek pro miminko

Výběr kvalitního kočárku pro miminko je jednou z největších investicí, která vás v mateřství čeká. Postýlka, výbavička, příkrmy nebo pleny také nejsou zadarmo, ale kočárek bude pro vaši peněženku s jistotou největší investice. Proto se určitě vyplatí, věnovat jeho výběru dostatečnou pozornost.

Najít nejlepší kočárek roku 2019 není jen tak. Předem počítejte s tím, že nejde o ten nejlevnější. Laciné modely jsou pro dítě často nevyhovující, někdy dokonce nebezpečné. Rizika však existují i ve vyšších třídách kočárků. Aby se dítě v „pojízdné postýlce“ cítilo pohodlně a bylo v bezpečí, připravili jsme pro vás praktického nákupního rádce. Jako bonus zde najdete i konkrétní modely TOP kočárků pro rok 2019.

Kvalita na prvním místě

Výběr dobrého kočárku se odvíjí nejprve od vašich potřeb a zvyklostí. Jedno pravidlo ale zůstává stejné: Pokud to jenom trochu jde, hledejte kvalitu a nikoli nízkou cenu. Vaše děťátko vám za to poděkuje. Jak ale kvalitu a bezpečnost poznat? 

Jaký typ kočárku vybrat?

Ještě, než se podíváme na vlastnosti, které by měl kočárek mít, je potřeba vědět, jaký druh kočárku je pro vaše miminko nejlepší. 

 • Hluboký kočárek 

Nejvíce se hodí pro nejmenší děti zhruba do šesti až osmi měsíců. Starší se v něm vrtí, chtějí sedět, a navíc jim už neposkytuje dostatek prostoru. Manipulace s ním je i kvůli vysoké hmotnosti obtížnější.

Pro novorozence a mladší kojence je dobrou volbou. Díky houpacímu podvozku a dobrému odpružení si ho miminko hned oblíbí. Poskytuje mu veškeré pohodlí, a navíc ho chrání před hmyzem i nepřízní počasí. 

Za hluboký kočárek necháte v obchodě méně peněz než za kočárek jiného typu. Až dítě trochu povyroste, snadno seženete zájemce o nákup použitého kočárku. 

Mezi kvalitní modely patří třeba hluboký kočárek ABC Design VIPER 4. 

 • Sportovní kočárek 

Jakmile vaše miminko dosáhne alespoň šesti měsíců, můžete mu pořídit sportovní kočárek. Využije ho až do svých čtyř let, proto je dobré mít rezervu v nosnosti. 

Takzvaná golfová hůl je odlehčená a skladná verze sportovního kočárku. Pro dítě je ale dost nepohodlný. S hmotností běžného sportovního kočárku si nedělejte starosti. Modely jsou zpravidla lehčí než hluboké kočárky. 

 • Kombinované kočárky 

Dítě v něm povozíte od narození až do předškolních let. Snadno ho přizpůsobíte jeho váze i věku. Můžete u něj vyměňovat korbičky, a proměnit ho tak na hluboký či sportovní kočárek (dvojkombinace). Některé modely nabízejí i připevnění autosedačky (trojkombinace). Zkontrolujte především, aby všechny komponenty měly dostatečnou nosnost. 

Díky dlouhé době použití se vám nákup tohoto typu kočárku vyplatí. Dva samostatné kočárky, hluboký a sportovní by vás vyšly mnohem dráž. Také proto je mezi maminkami kombinovaný kočárek nejoblíbenější. 

Jeho Achillovou patou je vyšší hmotnost a malá korbička, která bude dítěti těsná už zhruba na šestém měsíci. Sportovní verze tohoto kočárku má zase malé pružení a dítě v něm nepohoupete. 

Kočárek pro sourozence 

Díky sourozeneckému kočárku procházku se sourozenci sfouknete najednou a v jednom kočárku. Vaše děti mohou sedět vedle sebe nebo za sebou. 

Kvůli vysoké hmotnosti kočárku budete muset napnout svaly. Také jeho horší skladnost znamená jisté nepohodlí. Vzhledem k vyšší ceně nepotěší ani vaši peněženku. Navíc po dosloužení o něco hůře nachází zákazníky. 

Hmotnost kočárku 

To, jak se vám bude s kočárkem jezdit a manévrovat, je otázkou především jeho hmotnosti. Čím lehčí kočárek, tím lépe. Co když třeba budete muset tlačit kočárek do velkého kopce? Nedej bože nosit do schodů? 

Běžně kočárky váží zhruba deset kilo. O něco méně pak sportovní kočárky.  

Bezpečnost kočárku 

Výběr kočárku s dostatkem bezpečnostních prvků bude jistě jednou z hlavních priorit. 

Dnes je už standardem bezpečnostní pás a brzda. Proč ale dítěti i sobě nedopřát bezpečnostní nadstandard?  

Například ergonomicky tvarované rukojeti vás ochrání před bolestí zápěstí, rukou i zad při dlouhých vyjížďkách. Vyplatí se dokoupit i další bezpečnostní příslušenství, jako třeba bezpečnostní zámek na kočárek nebo GPS lokátor. 

Kočárek a jeho skladnost 

Pro převoz autem nebo třeba MHD přijde vhod skladný kočárek. Před nákupem změřte rozměry kufru vašeho vozu, a podle toho volte odpovídající šířku a výšku kočárku. 

Také pokud nebydlíte v přízemí, oceníte menší rozměry. Aby se kočárek vešel opravdu všude, měl by mít i odjímatelná kolečka. 

Na výlety a do terénu se hodí skladný kočárek s robustní konstrukcí. 

Kolečka u kočárku 

 • Pro jízdu na nezpevněném povrchu oceníte nafukovací a velká kolečka. Důležité je i dobré pružení. 
 • Pro rovné povrchy ve městě (např. chodník) vám stačí menší plastová kolečka, která nepropíchnete.
 • V každém případě by měla být přední kolečka otočná pro snadnější manipulaci.

Nosnost kočárku 

Celková nosnost je důležitá hlavně u kočárků, které budete používat po dlouhou dobu. Kočárky standardně uvezou až patnáct kilo. 

Cena kočárku 

Kočárek není zrovna „za hubičku“. Uvažte, jaké parametry kočárku potřebujete a porovnejte modely v dané cenové kategorii. Díky tomu naleznete kočárek s nejlepším poměrem cena / vlastnosti a nakoupíte výhodně. 

Za cenu od 2000 do 5000 Kč můžete očekávat základní model kočárku s minimem příslušenství. Při používání vás svými vlastnostmi příliš neoslní. 

Modely od 5000 do 10000 Kč už mohou nabídnout zajímavou výbavu, kterou při používání kočárku oceníte. Otevírá se vám široká nabídka elegantních hlubokých kočárků. Za tuto cenu pořídíte i kvalitní sportovní kočárky s dobrým poměrem cena / výkon, případně kombinované kočárky. 

Za cenou 10000 až 15000 Kč se ukrývají bohatě vybavené modely kočárků s kvalitním zpracováním. Oslní vás pěkným provedením, dlouhou životností i dobrou skladností. 

Pokud máte nejvyšší nároky na kvalitu, sáhněte po modelu nad 15 000 Kč. Vynikají ve všech ohledech: v zajímavém designu, precizním zpracování, bohaté výbavě i v kvalitě materiálu. Se svým arzenálem příslušenství vám ulehčí všechny cesty. 

Vybavení a příslušenství 

Mnoho moderních kočárků nabízí pestrou škálu užitečného příslušenství, které vám ulehčí život. 

 • Díky otočné sedačce se může dítě vozit jak popředu tak pozadu. 
 • Především lepší modely kočárku lze vybavit polohovatelnou opěrkou pro záda či nohy. Pro dítě bude pobyt v kočárku hned pohodlnější. 
 • Do nákupního košíku pod kočárek či nákupní tašky pohodlně odložíte veškerý váš nákup. 
 • Nánožník ochrání vaše dítě před vlhkostí, mrazem i větrem. 
 • Pláštěnku oceníte, pokud vás na delší procházce zastihne déšť. 

Kočárek je stejně jako postýlka místo, kde bude vaše miminko trávit spoustu času. Dopřejte mu bezpečí a komfort a sobě snadnou manipulaci s kočárkem. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.