Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší bylinkové čaje pro děti

Bylinné čaje

Pijete čaj každé ráno, někdy i po mrazivé procházce? Bez čaje si zkrátka neumíte den představit. Jaké jsou ale ty nejlepší, aby zlepšily dětské zdraví, podpořily imunitu a zároveň jim šly pod nos a udělaly dobře v bříšku? Těžká volba.

Byliny na scénu. Ale postupně

Možná se vám čaje zdají jako druhořadé, ale opak je pravdou. Díky obsaženým bylinkám mohou pomoci dětem stejně dobře jako dospělým. Jen je potřeba vybírat opravdu pečlivě. Ne všechny květy jsou vhodné pro malé nezbedy. Existují věková i množstevní omezení, aby nedostal organismus příliš velkou ránu a šok. Mohlo by snadno dojít k předávkování nebo tělo zareagovat podrážděně. A to i u bylinek, které pro dospělého nepředstavují žádný problém. Pozor si dejte i na divoké kombinace, kdy čaje po dni střídáte.

Ideální je poradit se s lékařem nebo lékárníkem. Ti mají přehled o tom, co je pro děti vhodné, v jakých situacích jakou bylinu použít, na jak dlouho a v jakém objemu.

Heřmánek

Heřmánkový čaj je základ každé domácnosti. Pomáhá dětem i dospělým, krásně voní, uklidňuje, mírní emoce a může mít pozitivní vliv na bolavé bříško. Jen pozor na to, že jde o poměrně silný alergen a nemusí všem lahodit. Vždy proto začněte s menším množstvím a nechte tělo novou bylinu prozkoumat. Pokud se nic nestane, máte zelenou.

Na co heřmánek použít?

  • Zažívací potíže
  • Pomoc při rozrušení
  • Podpora spánku
  • Obklady při vyrážkách nebo zánětech

Meduňka

Meduňkový čaj je prvním a nejúčinnějším pomocníkem při nespavosti. Můžete ho bez obav dávkovat dětem už od narození. Pomůže i s nočními děsy a můrami a při bolesti zoubků. Jako by čaj vytvořil ochrannou bariéru před bolestí a špatnou náladou. Dospělému chuť nevadí, ale děti mohou prskat na všechny strany. Malé množství medu však všechno urovná.

Fenykl

Nadýmání je u dětí velmi časté a způsobuje četné potíže, probdělé noci a nevolnosti. Fenyklový čaj můžete naštěstí bez obav podat i těm nejmenším. Bříško se většinou do pár minut zklidní a stolice a plyny vyjdou ven. Aroma je ale hodně bylinkové a to ne všem dětem chutná. Pro posílení účinků fenyklu se doporučuje přidání špetky kmínu, ale ani to čaji plusové body nepřidá. Opět tedy přidejte med. ale s citem.

Kontryhel

Bylinka primárně určená pro ženy, pro hormonální rovnováhu a bolestivou menstruaci. Když ale malé dívky nebo miminka trápí záněty močového měchýře nebo ledvin, můžete ho po domluvě s lékařem naordinovat právě i dětem. Je to nejlepší možná ochrana.

Samoléčbu ale nenasazujete. Jedině pediatr určí, je-li to vhodné.

Pozor na přípravu

Ne. Není to malichernost. Jedna věc je zvolená bylina, druhá věc je způsob přípravy. I ten totiž ovlivní výsledek, sílu a chuť. Nikdy nepřekračujete doporučenou dobu louhování. Pokud jsou tam tři minuty, řiďte se pokyny. V opačném případě by byla koncentrace bylin v čaje příliš silná a u dětí by mohla mít taková “léčba” opačný efekt a objevit se vyrážky nebo nevolnost. Nehledě na to, že malí pacienti silné aroma nesnesou. Důležitá je i výchozí teplota vody při zalévání. I tím totiž můžete bylinu znehodnotit a udělat nevhodnou pro ty nejmenší.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA