Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o dětskou imunitu

Také si v posledních několika letech říkáte, že zimy už nejsou takové, jako bývaly? Většina dní je teplotně vysoko nad průměrem s výjimkou těch několika málo mrazivých, které udeří z čista jasna. Na teplejší počasí jsme si již zvykli, ale neočekávané tuhé mrazy nás vždy zaskočí. Přitom právě taková bývala kdysi celá zima. A právě tyto velké teplotní rozdíly jsou přímo pastvou pro nachlazení a chřipkové epidemie. Jak před nimi tedy chránit sebe a své děti?

Open-office, jedna velká kancelář pro všechny, je hotové peklo, co se týče šíření nachlazení a chřipky. Stejné je to u dětí ve třídách. V těchto prostorách, kde se v zimě hodně topí a větrá jen minimálně, se dobře daří bakteriím a virům, které si děti i dospělí často odnáší domů. Pak ulehnou nejen ony, ale s nimi i celá rodina. V období chřipkových epidemií jsou ohroženy právě děti, které mají oslabenou imunitu. Chřipka se šíří kapénkovou infekcí – z úst a nosu, kdy se mikroskopické kapičky uvolňují při kašlání, kýchání, ale i pouhém dýchání. A jak je její šíření ve větších kolektivech poměrně snadné.

Prevence přírodní cestou

Bránit se nachlazení a posléze chřipce lze antivirotiky a očkováním, ale to je účinné vždy jen pro konkrétní typ onemocnění. Mnohem snadnějším řešením je prevence. Abyste snížili riziko nákazy, je důležité naučit se dodržovat pravidelný pitný režim. Správná hydratace pomáhá chránit tělo před vstupem infekce. Stačí pouhá voda, ale lépe zabírají tzv. funkční čaje. Pomáhají nejen preventivně, ale také v případě již akutního nachlazení. V obou případech můžete vyzkoušet funkční čaj Pickwick Herbalis nachlazení se zázvorem. Kromě zázvoru obsahuje také květ černého bezu, lipový květ, fenykl, sléz a tymián. Tato lahodná kombinace bylinek a zázvoru bude chutnat nejen vám, ale i vašim dětem. Čaj neobsahuje silný koncentrát zázvoru, takže se nemusíte bát štiplavého pocitu v ústech a krku. „Zahřívající zázvor se staletí používá k nastartování imunitního systému. Lipový květ podpoří pocení a fenykl společnými sílami s tymiánem napomůže uvolnění hlenů z průdušek," vyzdvihuje pozitiva bylinek praktická lékařka MUDr. Janka Tóthová. Pokud má vaše dítě kašel či je více náchylné na průdušky, vyzkoušejte mu uvařit čaj s kombinací tymiánu, máty, lipového květu, anýzu, fenyklu obecného, mateřídoušky a šalvěje napomáhá vykašlávání a správné činnosti dýchacího systému. „V této kombinaci léčivek dominuje fenykl, který cíleně podporuje pohyblivost řasinkového epitelu dýchacích cest. Tělo se pak snáze zbavuje nahromaděného hlenu formou vlhkého kašle. Přítomný anýz také napomáhá vykašlávání a přináší do kompozice příjemnou chuť a vůni," doplňuje MUDr. Tóthová. Neméně podstatná je také konzumace čerstvého ovoce a zeleniny a řádné mytí rukou.

5 tipů, jak pečovat o dětskou imunitu

  1. Přidávejte svým dětem každý den kousek čerstvého ovoce a zeleniny k svačince. Pravidelnou konzumací ovoce a zeleniny dodáte jejich organismu potřebné množství vitamínů, díky kterým budou odolnější vůči nachlazení a onemocnění.
  2. Vyrazte s dětmi pravidelně za sportem. Vhodně vybraná fyzická aktivita posílí jejich obranyschopnost a sníží nemocnost.
  3. Naučte své děti pravidelnému otužování. Nemusíte je zrovna sprchovat studenou vodou, ale stačí pravidelné procházky na čerstvém vzduchu.
  4. Uvařte jim každý den k snídani hrníček funkčního čaje. Funkční čaje nejen zahřejí, ale také pomohou posílit jejich obranyschopnost.
  5. Nastavte svým dětem pravidelný denní rytmus. Děti by měly spát minimálně 8 hodin denně dle věku, a to nejen proto, aby nebyly druhý den unavené. Většina funkcí imunity je řízena právě střídáním dne a noci a je tak důležité, aby byl spánek dostatečně dlouhý a kvalitní.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku