Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenství a miminko snadno a rychle? Cvičte hormonální jógu!

Hormonální jóga, sestava, která na světě pomáhá stovkám žen při snaze o otěhotnění, po vysazení antikoncepce, při cystách na vaječnících, při předčasné menopauze, srůstech, či dalších ženských obtížích, je unikátní cvičení, které pochází z jižní Ameriky od jogínky a psycholožky Dinah Rodrigues.

Co to je?

Hormonální jóga, či správně hormonální jógová terapie pro ženy podle Dinah Rodrigues (HJT) je cvičení, které pomáhá vyrovnat hladinu hormonů. Využívají ji ženy, které mají problémy s menstruací (bolestivá, silná, či nepravidelná), mají cysty na vaječnících, nebo polycystické vaječníky, ženy trpící hypofunkcí štítné žlázy, ty, které se snaží otěhotnět, v menopauze, ale i ženy s předčasnou menopauzou. Hormonální jógu ale také cvičí zcela zdravé ženy (doporučuje se od 35 let výše), které si chtějí udržet vyrovnanou hladinu hormonů.

Jak hormonální jóga pomáhá?

Hormonální jóga je přirozená cesta, jak nastolit rovnováhu v ženském těle. Při cvičení se pohybem a speciálním dechem masírují a stimulují žlázy s vnitřní sekrecí. Pracuje se s vaječníky, štítnou žlázou, hypofýzou a také nadledvinkami. Hypofýza, štítná žláza a vaječníky podporují produkci estrogenu, nadledvinky ovlivňují pevnost našich kostí. Celé cvičení na té fyzické úrovni zlepšuje pružnost a sílu a vitalitu, na té psychické vyrovnává.

Hormonální jóga a těhotenství

Hormonální jógu cvičí mnoho žen právě proto, že se chystají otěhotnět. Některé proto, že nemohou, jiné proto, že chtějí před otěhotněním své tělo očistit, například po vysazení hormonální antikoncepce. Cvičením a dechovými technikami se podpoří oblast břicha a pánve. Dechová technika zvaná bhastrika podporuje břišní dech. Do břicha ženy dýchají velmi málo, spíš vůbec. Jakmile se ženy naučí do břicha dýchat, uvědomí si lépe tuto oblast a pak se s ní učí pracovat. Je to nádherná práce znovuobjevování svého těla. Někdy důvod, proč nejde otěhotnět, je uložený v naší psychice a cvičením si jen dojdeme k důvodu, proč ještě nejsme připravené. A najednou to jde! J

Jak se hormonální jógu naučit?

Hormonální jóga se učí individuálně, na seminářích, či uzavřených pravidelných lekcích. Certifikovaná lektorka by nejprve měla s klientkou projít její zdravotní stav, ideální je i cvičení konzultovat s gynekologem, či praktickým lékařem. Cvičení není zcela pro všechny. Kontraindikací je například těhotenství, při kterém se doporučuje cvičit jemnou jógu. Cvičení je dobré provádět minimálně třikrát týdně, ideální je ale cvičit každý den.

Hana Suberová, certifikovaná lektorka hormonální jógové terapie pro ženy

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA