Přejít k hlavnímu obsahu

10 nejčastějších sexuálních problémů v těhotenství a jejich řešení

Sex v těhotenství

Od ranní nevolnosti po těhotenské bříško, podívejte se na problémy se sexem, které nejčastěji trápí novopečené maminky. Poznáváte se v některém z nich? Článek vám může pomoci nalézt jeho vhodné řešení. 

Sex v těhotenství vám nejspíše připomíná pohyb po nezmapovaných vodách, zejména jste-li prvorodička. Změny v sexuální oblasti jdou ruku v ruce s fyziologickými změnami v době očekávání. Nedopusťte, aby vás tyto přirozeně se objevující těhotenské problémy „složily“. Je klíčové udržet si silné pouto s partnerem před porodem. Nemyslete si, že po narození dítěte skončí trable tohoto typu. Ba naopak, spánková deprivace a další charakteristiky nového rodičovství možná učiní sexuální život ještě větší výzvou.

Jak ale překonat současné nástrahy milostného vztahu? 

1) Příliš unavená na sex

Rostoucí miminko o sobě dává vědět různými způsoby. Zejména v prvním a posledním trimestru si těhotné ženy stěžují na vyčerpání. Váš vztah s partnerem zrovna neposílí situace, kdy minutu po ulehnutí do postele o sobě přestanete vědět.

Řešení? Zpříjemněte si ráno. Věřte, že v tomto případě skutečně platí přísloví „ráno dělá den“. Nebo si na sebe udělejte čas alespoň před setměním. Až bude po všem, může vám partner posloužit jako polštář na onu noc.

2) Kvůli ranní nevolnosti se necítíte na sex

Těhotná či ne, kvůli problémům v „břišní oblasti“ si řada žen připadá neatraktivní. Také máte pocit, že vaše tělo za těchto okolností není na hrátky připraveno? Nebo dokonce je stav tak bídný, že na sex nemáte ani pomyšlení?

Tentokrát vašemu tělu můžete důvěřovat. Zatímco na bolesti hlavy může mít sex příznivý účinek, u těhotenské nevolnosti platí opak.

Řešení? Nezbývá než vyčkat, až nevolnost alespoň trochu odezní. Jestliže se u vás tento nepříjemný stav objevuje pravidelně v určitou dobu, naplánujte s partnerem intimní chvilku na odlišnou dobu. Také není na škodu se uklidňovat, že obvykle od začátku druhého trimestru se začíná těhotenská nevolnost pomalu vytrácet.

3) Negativní obraz těla ve vás vzbuzuje pocit ošklivosti 

Vzhledem k přirozeným fyziologickým změnám se můžete cítit ve svém těle nesvá, což se zřejmě odrazí ve vašem libidu.

Řešení? Ačkoli si můžete myslet opak, váš partner pravděpodobně považuje vaši „novou“ postavu za ještě více sexy. Proto klíč k řešení tohoto problému může představovat pouze sebeláska spojená s pozitivním myšlením.

Buďte vděčná svému tělu za tyto změny. Pouze díky nim je schopno odnosit vaše rostoucí miminko. Zahrnutí více bezpečných cvičení, jako je prenatální jóga, do vaší životní rutiny může ještě více posílit zdravé spojení „těla a duše“.

Neváhejte se hýčkat i dalšími způsoby. Například si dopřávejte výživné pokrmy, které vaše tělo i duše skutečně ocení.

Zkrátka praktikujte (téměř) cokoli, co vám pomůže zahnat pochybnosti o sobě samé. Nezapomeňte, že ve hře jsou zábavné večery s partnerem.

4) Otok jako zloděj libida

Hormonální změny v těhotenství mohou vést k nadměrnému prokrvení dělohy i pohlavních orgánů. Tento stav může u některých budoucích maminek vyvolat otoky stydkých pysků a další změny v oblasti genitálu, což může usnadnit a zintenzivnit vyvrcholení.

Některé ženy si však naopak stěžují na pocity neuspokojení deroucí se na povrch brzy po orgasmu. Tato změna obvykle vede u partnera k nejistotě, případně i ke ztrátě erekce.

Řešení? Pokud vás změny „tam dole“ takzvaně vyřadily ze hry, pokuste se to brát jako příležitost k trochu jiným změnám… Možná vám bude příjemné okořenit vaši rutinu orálním sexem nebo ruční stimulací. Může stačit i pouhá obměna polohy.

Otok doprovázen bolestí během pohlavního styku však může poukazovat na křečové žíly v oblasti pánve. Takový stav by vyžadoval intervenci odborníka.

5) Citlivá prsa či výtok z bradavky

Tyto stavy a „nepořádek“ s nimi spojený mohou poměrně zaručeně pokazit předehru. Některé těhotné ženy začínají produkovat prvotní mléko, takzvané kolostrum, v důsledku dráždění, a to zejména ve třetím trimestru.

Změn souvisejících s vaším poprsím se nemusíte obávat. Problémem však je, že přestože větší ňadra pravděpodobně připadají partnerovi atraktivní, mohou být citlivá na bolest při doteku.

Řešení? Jestliže se obáváte, kolostrum či citlivost poprsí bude stát v cestě za nezapomenutelným sexuálním zážitkem, požádejte partnera, aby se soustředil na jiné části vašeho těla. Bolestivé napětí prsou má tendenci postupně ustupovat do čtvrtého měsíce gravidity. Navrhněte vaší drahé polovičce, aby se prozatím spokojila s pohledem, nikoli s doteky. Díky tomu ji může mnohem více potěšit, až si konečně bude moci sáhnout.

6) Těhotenské bříško překáží

Řada těhotných žen si nemohou naplno užít své oblíbené sexuální polohy kvůli rostoucímu břichu. A některé ženy je ani nedovedou zaujmout. Jestliže čelíte stejnému problému, věřte, že v období těhotenství jde o zcela normální stav.

Řešení? Dočasně nahraďte vaše dosavadní pozice za takové, které jsou vhodné pro těhotenství. Je jich (pravděpodobně) víc, než si myslíte. Podle zkušeností těhotných žen jsou nejpohodlnější polohy na boku; například taková, při níž muž vstupuje do ženy zezadu. Její oblíbenou variantu představuje takzvaná poloha dvou lžic, kdy žena leží na boku a nohy má mírně přitáhnuté k břichu. Partner, ležící též na boku, se dotýká hrudníkem partnerčiných zad.

Poloha „žena nahoře“ je vhodná až od pátého měsíce gravidity. Sedící žena se díky velkému bříšku vyvaruje těsnému kontaktu s tělem protějšku, přičemž zamezí tlaku na své poprsí a celé břicho. Tato poloha jí navíc poskytuje kontrolu nad hloubkou vniknutí i rytmem milování. Žena může partnera dráždit třením pokožky na hrudníku.

V ještě pokročilejším stádiu těhotenství můžete zvolit polohy v sedě, jelikož vylučují tlak na bříško a umožňují kontrolovat hloubku vniknutí. Bohužel dovolují pouze malý rozsah pohybu. Příkladem takové pozice je muž sedící na pevné (a pohodlné) stoličce, kdy partnerka usedne na jeho kolena tváří k němu, eventuálně, jestliže to bříško nedovoluje, z boku či zády.

7) Příliš vaginálního výtoku škodí

S těhotenstvím přirozeně souvisí poševní výtok, jenž se postupně stává výraznějším a žlutějším. K ještě silnějšímu výtoku může dojít během sexu. Přestože poslouží jako přírodní lubrikant, může bránit v dosažení slastných pocitů i samotného orgasmu v případě vás i partnera.

Řešení? Možná vám pomůže o něco více vzrušující předehra než obvykle. Navíc je možné, že během sexu zažijete „sucho“. V takovém případě se doporučují lubrikanty, ovšem pouze ty bez parfemace a příchuti. Poševní flóra během gravidity se totiž může narušit rychleji než za „normálních“ okolností. Za vhodný se považuje například gel s olejem z čajovníku.

8) Silnější přirozená vůně nemusí být příjemná

Mnoho žen zaregistruje, že během těhotenství jejich spodní partie voní trochu jinak. Opět se jedná o důsledek zvýšeného výtoku, který je v medicínském žargonu znám jako leukorea. Jestliže necítíte zrovna smyslnou vůni, nedovolte, aby vám to překazilo plány na večer.

Řešení? Vmasírujte si trochu vonného oleje do vnitřní strany stehen, abyste zamaskovala odér. Pomůže také rychlé opláchnutí před „hupsnutím“ do postele.

9) Obáváte se krvácení

Špinění při pohlavním styku ve vás může vyvolat myšlenky o tom, zda se vůbec vyplatí za současné situace provozovat sexuální aktivity.

Řešení? Opět můžete zůstat bez obav. V těhotenství dochází ke zvýšenému prokrvení celé pánevní oblasti, přičemž váš děložní čípek je více citlivý, a to zejména v pokročilém stádiu těhotenství. Tento stav může vést ke špinění. Jestliže je tekutina světlé barvy, obvykle se není třeba ničeho obávat. Přesto je na místě informovat o této skutečnosti vašeho lékaře.

10) Fluktuující sexuální touha

Jednu chvíli máte pocit, že bez sexu život ztratí smysl. A záhy nechcete ani slyšet o ničem intimním. Poznáváte se v těchto vzorcích prožívání? Váháte, zda je to v pořádku?

Řešení? Můžete si být jistá, že tyto „vzestupy a pády“ libida jsou naprosto přirozené v období těhotenství. Zvýšený sexuální apetit může souviset s hormonálními změnami. Během druhého trimestru může váš zájem o intimitu zesílit, stejně jako poklesnout. Někteří odborníci považují za důsledek vzestupu libida ústup raných příznaků těhotenství, jako je ranní nevolnost.

Zvýšený průtok krve do stydkých pysků, klitorisu a pochvy má potenciál usnadnit vyvrcholení, stejně jako posílit jeho intenzitu i délku. Paradoxně stejné hormony, které dovedou tímto způsobem obohatit váš intimní život, vám jej mohou znechutit.

S blížícím se porodem nastává přirozený ústup libida, a to v některých případech i na nižší hladinu, než která byla obvyklá v prvním trimestru. Příčiny jsou psychického, zejména očekávání velké událost, i fyzického charakteru, tedy rostoucí bříško, bolesti a celkové nepohodlí.

Vnáší sex riziko do těhotenství?

Pro většinu párů představuje sex bezpečné řešení po celou dobu těhotenství. Stále však platí, že přesné posouzení vaší individuální situace je výhradně v kompetenci vašeho lékaře. V ordinaci se dozvíte, jaké konkrétní věci jsou a nejsou bezpečné v souvislosti s pohlavním stykem. Stejně tak můžete získat přehled o tom, zda případné restrikce platí krátkodobě nebo po celé těhotenství.

Může se stát, že vás lékař požádá o dodržování sexuální abstinence v určitém období gravidity. Je-li vaše těhotenství považováno za rizikové, může zákaz postihnout jeho celou délku. I v takovém případě však existuje šance, že vám bude povolen pohlavní styk bez dosažení orgasmu, předehra bez následné penetrace, eventuálně vniknutí s použitím kondomu.

Sex v těhotenství: co už není normální?

Je běžné čelit některému z výše uvedených „blokátorů“ během vaší gravidity. Nový příznak těhotenství se může nečekaně objevit každou chvíli. Proto, máte-li jakékoli otázky či obavy, nebojte se oslovit vašeho lékaře.

When to call the doctor

V těhotenství řada symptomů představuje varovné signály, které se nevyplatí ignorovat. V případě, že zaregistrujete některý z následujících stavů, neváhejte neprodleně kontaktovat lékaře:

  •   Silné krvácení
  •   Krvácení spojené s křečemi
  •   Silná bolest v podbřišku, a to buď na jedné, nebo na obou stranách.
  •   Náhle větší žízeň doprovázená sníženým močením, nebo dokonce absencí močení po celý den
  •   Bolest či pálení při močení doprovázené zimnicí či horečkou nad 38,3 °C nebo bolestí zad
  •   Krvavý průjem

Při zvažování sexuálního styku v těhotenství je vhodné vzít v úvahu nejen aktuální sexuální problémy, nýbrž také vůbec váš zájem vykonávat aktivity tohoto typu. Jestliže sex s penetrací není v graviditě takzvaně váš šálek kávy, můžete s partnerem zvážit alternativní způsoby uspokojování sexuální potřeby, mezi které patří mazlení a líbání. I pouhé doteky mohou podpořit intimitu.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.