Přejít k hlavnímu obsahu

Míváte v těhotenství častěji sny o sexu, nevěře či o jídle? Jaký je skutečný význam těhotenských snů?

Sny v těhotenství

Máte v těhotenství stále podivnější sny? Máte pocit, že vám poslední dobou běží na vašem vnitřním Netflixu kuriózní pořady? Něco vám očividně leží na mysli. Podívejte se, odkud se bere vaše tendence snít „jako o závod“. Tyto sny a denní představy mohou znamenat různé věci. Jaké?

Možná jste nikdy nebyla ten typ ženy, která si do rána zapamatuje své sny. Je však pravděpodobné, že v průběhu těhotenství nemáte problém vzbudit vašeho partnera uprostřed noci, abyste mu podrobně vylíčila váš poslední výlet do říše snů. Situace, kdy během důležité schůzky těhotná žena mentálně odejde do světa baculatých tvářiček, také není vůbec žádnou raritou.

Vaše sny, včetně denních snů, mohou být tak bohaté a živé, že si možná říkáte, zda to opravdu byl pouze sen. Ačkoli si chvílemi možná připadáte jako rozumu zbavená, těhotenské sny jsou běžná záležitost. Dokonce vám mohou pomoci udržet si pohodu a harmonii v duši.

Jaká je příčina těhotenských snů?

Za vaše divoké sny pravděpodobně chcete obvinit hormony. Máte pravdu, že hormonální změny mohou vést nejen ke zvýšenému libidu, nýbrž i myšlenkám na sex, a to nejen během spánku. Ovšem podle vědců mohou existovat i další faktory, které přispívají k této situaci.

V těhotenství nejspíše nemáte o myšlenky nouzi. Sny jsou jedním ze způsobů, jak se podvědomí vyrovnává s blížícími se změnami, které mu svým přemýšlením stále připomínáte.

Stejně tak mohou sloužit jako ventil pro vzájemně protichůdné emoce, ať už jde o strach, radost či úzkost. Těší vás, že budete matkou, ovšem možná se obáváte některého aspektu rodičovství. Sny tak představují určitou „spánkovou terapii“.

Další důvod hojného výskytu snů je prostý. Pravděpodobně se často probouzíte, možná dokonce každé dvě hodiny, abyste si došla na toaletu nebo jen nalezla vhodnější spánkovou polohu. Existuje tedy mnohem větší šance než dříve, že se probudíte uprostřed cyklu snů, díky čemuž si dovedete jasně vybavit, co se během spánku dělo ve vaší mysli.

Kdy se začínají objevovat těhotenské sny?

Zvláštní sny můžete zažít kdykoli během těhotenství, přičemž u většiny žen se objevují již v raném stádiu gravidity.

Obecně přitom těhotenské sny mají tendenci vrcholit v průběhu třetího trimestru. V té době je totiž spánek narušován více než dříve, kvůli čemuž představy o budoucím životě s miminkem mohou být „denním chlebem“ nastávající maminky.

Jedná se o přirozenou součást těhotenství, které se nemusíte obávat ani pokoušet zbavit.

Důležité je nedovolit těmto snům a fantaziím, aby vás okrádaly o v současnosti tak potřebný spánek. I ta největší noční můra být pozitivní známkou toho, že se vaše podvědomí vyrovnává s obdobím velkých změn.

Jaký je význam těhotenských snů?

Podívejte se na ty nejčastější sny, které zažívají ženy v těhotenství. Neexistuje jejich jednotný výklad, pouze řada spekulací.

Ztráty

Představa ztracených rodičů nebo prarodičů může být způsobem, jakým se mysl pokouší propojit generace.

Porodní sny

Neschopnost porodit, velké bolesti na porodním sále a podobné komplikace mají nejspíše co dočinění s obvyklou starostí těhotných žen – s obavou z porodu.

Osobnost dítěte

Sny o tom, jaké vaše dítě bude, mohou poukazovat na pestrou škálu emocí. Nemocné či postižené dítě nejspíše odkazuje na úzkosti, které snad každý rodič skrývá ve svém nitru. Talent, případně nějaká zvláštní dovednost dítěte možná souvisí s vašimi obavy o ambice či inteligenci potomka. Předtuchy, že vaše dítě je chlapec nebo dívka, mohou znamenat, že vaše srdce fandí onomu pohlaví, případně váš zájem zjistit jeho pohlaví.

Život s miminkem

 Nemusí jít o péči o miminko, nýbrž i o polibky a vzájemné mazlení se. Vaše psychika se takto nejspíše snaží připravit se na budoucí rodičovství, stejně jako posílit pouto s miminkem. 

Sexuální sny

Sny o sexu bývají obzvláště časté u těhotných žen, přičemž mohou znamenat prakticky vše: od tužeb a představ, které potlačujete, po vinu a rozpolcenost, jež vás při sexu sužovala. Některé ženy si představují sex se svým partnerem, další se svým dávným kamarádem, nebo dokonce s idolem. Sny nemusejí zahrnovat klasický sex, nýbrž také různé drsnější formy milování či roleplay. Mimochodem, i tyto netradiční podoby sexu mohou být během těhotenství bezpečné, a dokonce prospěšné. Nejdříve se však u lékaře ujistěte, že je sex v těhotenství přijatelný i pro vás.

"Au“ sny a „padající“ sny

Útok neznámého člověka či zvířete, stejně jako náhlý pád, možná poukazuje na pocit zranitelnosti.

„Volání o pomoc“

Neschopnost opustit stísněný prostor, jako je auto či skříň, může reprezentovat strach ze ztráty svobody během rodičovství.

„Jejda“

Zapomenout zamknout vchodové dveře, vypnout sporák nebo nakrmit miminko. Tyto sny mohou souviset s typickým strachem nastávajících maminek týkajícího se jejich domnělé neschopnosti ujmout se rodičovské role.

Nevěra

Váš partner, který vám zahýbá, nebo o vás ztratil zájem, může odhalovat váš skrytý strach z toho, že těhotenství negativně ovlivní vaši postavu a přitažlivost.

„Ale ne!“

Některé těhotné ženy během jejich snahy o dodržování správného jídelníčku straší sny o přejídání, nesprávném stravování nebo nedostatečném váhovém přírůstku.

Věděla jste, že i váš partner nyní pravděpodobně nemá při spánku „tmu“?  Barvité sny představují jeho přirozený způsob pro vyrovnání se s různými podvědomými úzkostmi. Můžete si tedy vzájemně vyměňovat příběhy o tom, jakou říši snů jste tu noc navštívili. Může to splnit zábavný i terapeutický účel, stejně jako podpořit vaše pouto.
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.