Přejít k hlavnímu obsahu

Oční vady u dětí odhalí preventivní screening zraku

preventivní screening zraku-tehotenstvi.cz

Když se miminko narodí, jeho oči ještě nejsou plně vyvinuté. Okolí vnímá zpočátku jen mlhavě a jak roste, vyvíjí se spolu s ním i jeho zrak. Kolem šestého až osmého roku života je tento proces už prakticky ukončen, proto je případné oční vady nutné odhalit včas. 

Některé oční vady u dětí např. šilhavost či tupozrakost lze léčit pouze v dětském věku. Na speciální preventivní vyšetření zraku u malých dětí přispívá i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Loni to bylo přes 81 tisíc korun.

Kdy se mohou projevit oční vady u miminka

Zrakové vady se začínají projevovat už od šestého měsíce věku miminka. Je proto nesmírně důležité nejen to, aby s ním rodiče absolvovali pravidelné preventivní prohlídky u pediatra, ale aby si i sami všímali případných zrakových nedostatků u svého dítěte, zvláště jsou-li v rodině dědičné. Většina vad se dá naštěstí jednoduše napravit správnou brýlovou korekcí, u šilhání a tupozrakosti je však včasné odhalení problému klíčové.

Kdy je čas pro první vyšetření?

První vyšetření zraku se provádí již v porodnici. Další kontroly pak probíhají v rámci pravidelných preventivních prohlídek u pediatra, a to ve třech, šesti, dvanácti a osmnácti měsících a ve třech letech dítěte. Z hlediska zrakového vývoje je klíčový zejména první rok života miminka. Má-li proto pediatr podezření na poruchu zrakové funkce u kojence, měl by ji včas konzultovat s očním specialistou.

Speciální screeningové vyšetření přístrojem PlusOptix je rychlé, bezbolestné a bezkontaktní. Celý proces trvá asi jednu vteřinu a měří se při něm obě oči zároveň, zhruba ze vzdálenosti jednoho metru. Děťátko sedí v klidu na klíně rodiče a není tak vystaveno zbytečnému stresu. Přístroj je přenosný, takže vyšetření lze provádět i v mateřské škole. 

„Naše pojišťovna nabízí speciální preventivní program pro děti od šesti měsíců do tří let věku, tedy pro rizikovou skupinu, u níž se zrakové vady včas a nejčastěji odhalí. Jednou ročně tak lze čerpat příspěvek ve výši až 1000 Kč mimo jiné právě i na preventivní vyšetření zraku za pomocí speciálního přístroje PlusOptix. V roce 2019 ZP MV ČR na toto vyšetření vyplatila 81 100 korun,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR.

Co se děje po vyšetření zraku dítěte?

Dítě, jehož naměřené hodnoty vykazují odchylky, je pak odesláno na další vyšetření k dětskému očnímu lékaři. Nejčastějšími zrakovými vadami u dětí bývá šilhání, tupozrakost, vysoká dalekozrakost, krátkozrakost nebo astigmatizmus. Nejsou – li tyto vady včas zachyceny před ukončením zrakového vývoje dítěte, vzniklé škody už bývají často nevratné a hrozí trvalé poškození zraku. Proto je důležité nepodcenit zmiňovaná vyšetření a pohlídat dětský zrak včas a preventivně.

autor: Kateřina Jíchová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Lenka (neověřeno) | St 16.09.2020 20:16

Toho, že jsou potíže se zrakem u dětí v dnešní době poměrně časté si všímám i ve svém okolí. Naše dcera má například šedý zákal a syn od jedné mé kamarádky zase trpí krátkozrakostí, neboli myopií, viz https://www.infoz.cz/myopie/ Na druhou stranu ale zůstávám pozitivní, protože medicína je už dnes opravdu daleko a tyto vady není nijak složité napravit.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.