Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor na bolesti hlavy u dětí – může se jednat o příznak jiného onemocnění

Pozor na bolesti hlavy u dětí

Malé i větší děti si často stěžují na bolesti hlavy. Bolesti hlavy jsou také jedním z nejčastějších důvodů školních absencí. A i když jsou někdy jen záminkou, jak se vyhnout vyučování, přesto bychom je neměli brát na lehkou váhu. Bolest hlavy totiž může být signálem celé řady nemocí – od banálních až po ty závažné.

U jakékoliv bolesti hlavy je potřeba nejprve rozlišit, zda se jedná o primární, nebo sekundární bolest. Zatímco primární bolest je projevem život neohrožujícího, chronického, záchvatovitého onemocnění, sekundární bolest hlavy je vždy příznakem jiného onemocnění. Při vyšetření proto dětský lékař nejdříve zjišťuje příčiny možné sekundární bolesti hlavy. Ta se totiž často pojí například s postižením očí či zánětem dutin, může mít souvislost s užíváním léků nebo být důsledkem celkového infekčního onemocnění.

3 čtvrtiny dětí ve věku 6 – 15 let se setká s bolestmi hlavy

V dětském věku převažují primární bolesti hlavy. Ve skupině 6 až 15letých se s nimi setká až 78 % dětí. S věkem jejich počet klesá a přibývají naopak sekundární bolesti hlavy. Nejčastěji jsou v dětském věku diagnostikovány tzv. tenzní bolesti hlavy – postihují 15 až 20 % dospívajících. „Tato bolest se projevuje jako tupá, svírající, jejíž intenzita se v průběhu dne stupňuje. Může se objevit po emočním vypětí nebo i v souvislosti s napětím šíjových svalů při delším sezení v lavici nebo práci s počítačem. Tenzní bolest hlavy nikdy neprovází zvracení, není pulzující a je většinou oboustranná,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak ulevit dětem od horečky a bolesti?

Mohou se v těhotenství užívat léky proti migrénám a bolesti?

Migréna snižuje kvalitu života

Děti ale trpí i migrénami. Ve věkové skupině 7 až 15letých se objevují až u 10 % dětí. Dospělí migrenici uvádějí, že svou první migrénu prodělali právě v dětství, a to obvykle před 10. rokem života. Migréna sice život přímo neohrožuje, výrazně však snižuje jeho kvalitu. Projevuje se záchvatovitou a nepravidelně se opakující bolestí hlavy.

Bolest je pulzující, středně silná až silná, jednostranná i oboustranná, přichází kdykoliv přes den nebo v noci a trvá 2 hodiny, ale občas i 2 dny. Někdy ji provází nevolnost, zvracení a nemocný reaguje citlivě na světlo i zvuk. Zvláště první ataky migrény mohou mít u dětí dramatický průběh, a to především díky intenzitě bolesti, zvracení a příznaku tzv. aury. Takováto ataka se může u chlapců objevit již kolem pátého roku života. Zajímavé je i to, že i když v dětství migréna častěji postihuje chlapce, v dospělém věku jí trpí 2–3x více žen.

Při opakované bolesti hlavy se poraďte s lékařem

Zhoršující či stupňující se bolest hlavy, bolesti v noci ve spánku, ranní bolesti hlavy se zvracením, změny charakteru bolesti hlavy, náhlá prudká bolest už od začátku, vynucená poloha hlavy s bolestí lokalizovanou v zátylku – to vše mohou být příznaky závažného onemocnění a je třeba, aby dítě bylo vyšetřeno lékařem. Stejně tak současně se vyskytující neurologické příznaky, jako jsou například poruchy chování, šelest v hlavě, náhle vzniklé šilhání, dvojité vidění, celková slabost, poruchy chůze apod. je vhodné konzultovat s lékařem.

autor: Tehotenstvi.cz & Allmedia4u.cz
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.