Přejít k hlavnímu obsahu

Cestovní pojištění v těhotenství

Těhotenství je krásná část života a žena, která je v očekávání by se neměla omezovat ve svých zálibách, zejména pokud mezi ně patří cestování a objevování nových krásných míst.

Nastávající maminky by ale, stejně jako její spolucestující, neměly zapomínat na cestovní pojištění, které jim přinejmenším zajistí klidnější spánek a pocit větší ochrany a bezpečí. Spolehlivé cestovní pojištění pro těhotné zajistí pokrytí různorodých rizik, která se na cestách mohou přihodit.

Bezpečnost cestování ověří lékař

Ačkoli většina pojišťoven poskytujících cestovní pojištění v těhotenství nevyžaduje potvrzení o zdravotním stavu, žena by před jakoukoli cestou do cizích měst, do hor nebo k moři měla navštívit svého gynekologa. Ošetřující lékař zná totiž nejlépe dosavadní průběh jejího těhotenství a spolehlivě poradí, zda je cestování bezpečné či upozorní na všechna možná rizika. Při zahraničních cestách po Evropě by se ženy rozhodně neměly spoléhat pouze na evropský průkaz pojištěnce, který nemusí pokrýt veškeré náklady spojené s ošetřením.

Zátěži je těhotná žena vystavena již při samotné cestě do cílové destinace. Pro její hladký průběh ovšem stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  • Pravidelné přestávky – dlouhé sezení bez pohybu může způsobit nepříjemné otoky nohou. Ženy by se měly v pravidelných intervalech procházet a dopřát si alespoň krátké protažení, které zajistí lepší prokrvení končetin.
  • Bezpečnostní pásy – ženy by měly být připoutány po celou dobu jízdy nebo letu. Bezpečnostní pásy v žádném případě nenarozené dítě neohrožují, právě naopak.
  • Délka cestování – maximální doba, kterou žena stráví cestou, by v ideálním případě neměla přesáhnout 5 až 6 hodin.
  • Pohodlí a hydratace – boty bez podpatku, pohodlné oblečení a dostatečné množství tekutin zajistí komfort během celé cesty.

Pojištění pouze do druhého trimestru

Pojišťovny jsou zpravidla ochotny pojišťovat těhotné ženy maximálně do 28. týdne těhotenství, tedy zhruba do 7. měsíce. Cestování po 30. týdnu těhotenství s sebou přináší vyšší riziko předčasného porodu a lékaři běžně radí se mu vyhnout.

„Základní složkou cestovního pojištění pro těhotné ženy je samozřejmě pojištění léčebných výloh. Tedy výdajů přímo spojených s ošetřením či léčením nastávající maminky. Vždy je doporučené u pojištění hledět i na výši limitů, popřípadě volit krytí bez limitu,“ doporučuje Marek Orawski z První klubové pojišťovny. I u cestovního pojištění v těhotenství ovšem existují výluky. Nelze například pojistit ženy, které jsou v rizikovém těhotenství. Z pojištění je vyloučen také porod.

Nejlepším časem na cestování je v období mezi 4. a 7. měsícem těhotenství, kdy by žena již neměla trpět ranními nevolnostmi, které mohou cestování značně znepříjemňovat. Z mnoha dovolenkových destinací by ovšem měla vyřadit ty, do kterých je nutné speciální očkování, jelikož některá z nich nejsou v těhotenství doporučovaná.

V případě, že ženu čeká cesta letadlem, by si měla prostudovat přepravní podmínky letecké společnosti. Každý dopravce má totiž specifická pravidla týkající se doby, kdy je pro těhotné ženy létání zcela bezpečné. Některé společnosti požadují po překročení určitého týdne těhotenství lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti k přepravě.

Těhotenství.cz

Diskuze k článku