10.týden těhotenství | Těhotenství.cz

10.týden těhotenství

10.týden těhotenství - Těhotenství.cz

V této době většina nastávajících matek již navštěvuje poradnu pro těhotné. Silácké řeči typu: ´co bych se namáhala chodit k doktorovi, jsem těhotná , a co?´ nejsou na místě. Poradnainfo-icon je nejen pro matku. Sledováním jejího zdravotního stavu vlastně hlídáme i nenarozené dítěinfo-icon.
Kontakt nastávající matky s lékařem a ženskou sestrou by měl vytvořit vztah porozumění a spolupráce na jejímž konci je zdravý novorozenecinfo-icon. Poradna má za cíl nenařizovat, ale radit. Při komplikacích pak účinně zasahovat ve prospěch ženy i plodu.
Nastávající matce je vystavena těhotenská průkazka. Obsahuje nacionále (jméno, datum narození, bydliště, rodná čísla rodičů), údaj o poslední menstruaci a datu předpokládaného porodu, záznamy o předchozích těhotenstvích, nemocích, rozměry pánve, výška, výchozí váha. Pravidelně je sledována moč, krevní tlakinfo-icon, růst dělohy, stav porodních cest a později kontrolována srdeční činnost plodu. V poslední části průkazky je místo na grafický záznam nárůstu hmotnosti, velikosti břicha a stavu porodních cest. Své místo zde má i záznam obvodního a zubního lékaře. Zaznamenávají se zde i výsledky vyšetřeníinfo-icon krve a ultrazvuku.
Na ultrazvuku je plůdek již viditelný a měří asi 6 cm, aktivně se pohybuje, je vidět pupečník a vytvářející se placentainfo-icon.

Velikost plodu v 10 týdnu těhotenstvíinfo-icon je srovnatelná se sušenou švestkou.
 

Velikost plodu v 10.týdnu těhotenství

Postupně odeznívají nevolnostiinfo-icon, tělesná váha jednoznačně stoupá, normální je do 0,5 kg týdně. Celkový přírůstek je velmi rozdílný. Objeví se první potíže se stolicí. Zácpu je nutno korigovat především úpravou pitného režimu a změnou jídelníčku (ovoceinfo-icon, zeleninainfo-icon). Projímadla používáme výjimečně. V poradně se zjišťuje zda těhotná neonemocněla syfilis, AIDSinfo-icon, je vyšetřován krevní obraz, krevní skupina, Rh faktor a protilátky proti erytrocytům plodu.

Může alkoholinfo-icon poškodit plodinfo-icon? Ano může – a dokonce zcela nevratně. Více o alkoholu v těhotenství zde.

Při zmínce o těhotenství spousta lidí mluví o vedlejších účincích, jako jsou strieinfo-icon, nevolnosti nebo změny náladinfo-icon. Ale jen málokdo se zmiňuje o stresu. Některé z oblíbených způsobů, jak můžete zkusit udržet svou mysl v klidu.

Nepodceňujte péči o zuby během těhotenství. Těhotné často trpí zvýšenou kazivostí zubů.

Máte pocit těžkých a bolavých prsou. Pocity bolestiinfo-icon a bodání v bradavkách. Tyto pocity často bývají první známkou vaší gravidity, ovšem během těhotenství nemizí. Ke konci těhotenství se většinou stupňují.

 

10. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týdenDalší týden
Foto: Lelik759/Pixmac