Vápník v těhotenství | Těhotenství.cz

Vápník v těhotenství

Vápník v těhotenství - Těhotenství.cz

V průběhu těhotenstvíinfo-iconženainfo-icon zvýšenou potřebu vápníku o 50%.Plodinfo-icon odebírá svou potřebu a nároky na vápníkinfo-icon z mateřské krve. Vápník je zásadní pro posilnění kostí těhotných žen a pro budování kostí u miminka - podílí se největší měrou na stavbě kostí, páteře, zubů, vlasů, nehtů a kůže. Většina těhotných žen může získat dostatek vápníku pro zajištění zvýšené potřeby, aniž by to znamenalo příliš mnoho úsilí. Tělo se přizpůsobí během těhotenství tím, že absorbuje vápníku více a vylučuje méně. Vápník ale může během těhotenství chybět a se změnou hormonálních hladin, která během těhotenství vzniká, je možná zvýšená tvorba zubních kazů. Správnou hladinou vápníku lze také snížit riziko preeklampsieinfo-icon.

Podle nejnovějších doporučení je pro těhotné vhodný denní příjem 1000 miligramů vápníku. Což odpovídá např. 3-4 sklenicím mléka.  Nejlepší způsob, jak získat vápník je z mléčných výrobků, jako jsou mlékoinfo-icon, jogurt, se sníženým obsahem tuku, sýr (ale ne s různými druhy plísní) a listová zeleninainfo-icon.

Poté, co se dítěinfo-icon narodí by měl příjem vápníku pokračovat, pokud je ale stravainfo-icon matky dostatečně rozmanitá a vyvážená, není potřeba vápník doplňovat ve formě potravinových doplňků. Zásoby vápníku u dobře živené ženy jsou velmi vysoké. Obsah vápníku v mateřském mléce nezávisí na příjmu vápníku kojící matky, ale vápník se bere z kostní zásoby maminky. Pokud má žena vlastní nízkou zásobu vápníku doporučuje se jí vyšší konzumace mléčných výrobků pro její zásobení vápníkem ne pro vyšší obsah v mateřském mléce.

Množství vápníku ve 100 gramech mléka

Mateřské mlékoinfo-icon

Umělá náhrada

Kravské mlékoinfo-icon

35 mg

40-60 mg

125 mg

 

Největší zdroje vápníku: mléčné výrobky a mléko, brokolice, celer, sójové produkty, listová zelenina, sardinky a šproty, mák, sezamové a slunečnicové semeno, čedar, tofu, fíkyinfo-icon. Správné vstřebání vápníku pomáhá zajistit vitamin D.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac