Placenta

Placenta - Těhotenství.cz

Na začátku tohoto trimestru je již plně vyvinuta placenta a její funkce. Je to kruhovitý orgán, který vzniká v těhotenství a přirozeně přebírá funkci žlutého tělíska - v době kolem 12. týdne těhotenství. Tvoří se na děložní sliznici v místě uhnízdění embrya. Spojení mezi matkou a plodem je zprostředkováno pupeční šňůrou.

Místo, kde vrůstají choriové klky do děložní sliznice, se nazývá mateřská plo­cha. Je tmavě rudá a má masitý povrch. Nazývá se decidua. Část, která je smě­rem k děťátku, se nazývá amnio. Zhruba uprostřed je uchycen pupečník. Na konci těhotenství váží zralá placenta 500 až 700 g.

Její hlavní práce je přenášení kyslíku od matky k dítěti a to pomocí krve, která neustále mezi matkou a dítětem koluje. K dítěti se dostává kyslík a do matčiny krve kysličník uhličitý. Dále touto krví zajišťuje výměnu živin a od­padních látek mezi vámi a miminkem. Také se stává základním filtrem, ten nepouští jisté druhy infekcí, virů a choroboplodných zárodků.

Samozřejmě, že placenta neochrání vaše děťátko 100%. Její funkce je ale obrov­ská a nenahraditelná, tvoří tzv. imunologickou bariéru. V období gravidity tvoří placenta proteohormony - HCG, HPL, HCT steroidní hormony, estrogeny a gestageny. Tím zaručuje správnou hormonální rovnováhu ve vašem těhotenství.
Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

 

Témata: