Přejít k hlavnímu obsahu

Porod v období covidu a všudypřítomných restrikcí. Jak se s tím co nejlépe vyrovnat?

tehotenstvi-porod-covid-koronavirus-pandemie

Svět se za poslední rok hodně změnil. To, co se děje, ovlivňuje naplno nás všechny. Pandemie koronaviru zkomplikovala život také těm, kteří očekávají příchod svého vytouženého miminka na svět. Do již tak stresujícího období v životě ženy, se přidala další dávka strachu a nejistoty. Obavy z nákazy, omezení pohybu, přetížené nemocnice, otázky nad přítomností partnera u porodu či úplný zákaz návštěv, to vše může neblaze zapůsobit na psychický stav budoucí rodičky.

Těhotenství a bezpečnost v období pandemie  

Bezpečnostní a preventivní opatření jsou důležitá pro všechny, i pro těhotné ženy. Ať jste zdravá, nebo se nakazíte, měla byste být pod neustálou péči svého lékaře. Kromě fyzického zdraví je však také velmi důležité zůstat v klidu a snažit se myslet pozitivně. Stres v těhotenství nemá dobrý vliv na pohodu a psychiku ženy a může mít negativní dopad i na samotné těhotenství. Opatrná by neměla být jen sama těhotná, ale samozřejmě i její okolí a nejbližší. 

Jak si poradit s předporodním stresem v období koronaviru? 

Porod je jedním z nejtěžších a zároveň nejkrásnějších okamžiků v životě ženy. Budoucí matky vždy cítí obavy a strach z blížícího se termínu. A to i v případě, že se to děje již poněkolikáté, ve známé nemocnici a v péči osvědčeného zdravotnického personálu. Během pandemie může stres z porodu ještě zesílit a uškodit tak nejen vám, ale i vašemu dítěti. Pamatujte, to co cítíte vy, cítí i vaše miminko. Jak se vypořádat s tím, když má porod proběhnout v době tvrdých protiepidemických opatření, ve zpřísněném hygienickém režimu a bez možnosti návštěv partnera či příbuzných?

Rady pro budoucí maminky

  • Hlava je důležitá

Psychika ženy hraje při přípravě na porod nesmírnou roli. Nastávající maminka by měla být motivovaná, klidná, pozitivní, sebevědomá, spolupracující a neměla by se bát zeptat, či říct si o pomoc. Stěžování si na časy, ve kterých musíte rodit, nic nezmění, jen způsobí další zbytečný stres. Myslete pozitivně!

  • Věnujte se sama sobě

Dobrou metodou na snížení stresu je pohyb na čerstvém vzduchu, poslech vaší oblíbené hudby, čtení knih nebo relaxační masáž. Nezapomínejte ani na dostatek spánku, který je v tomto nelehkém období obzvlášť doporučovaný. Relaxujte!

  • Starejte se o své emoce 

Nepotlačujte v sobě své emoce a pochyby. Složité emocionální situace se nejlépe probírají s důvěryhodnou a milující osobou – partnerem, matkou, či kamarádkou. Ve složitějších případech není už dnes žádné tabu vyhledat pomoc odborníka-psychologa. Mluvte o svých pocitech!

  • Buďte připravená

Příprava na porod je velmi důležitá. Musíte být připravená nejen po psychické stránce, ale měla byste být vybavena alespoň základními znalostmi, které získáte na předporodních kurzech. Hodně předporodních kurzů v období pandemie probíhá online. V této nelehké době, vzhledem ke stále se zpřísňujícím a měnícím opatřením, se doporučuje, zjistit si aktuální situaci a opatření v nemocnici, kde plánujete rodit. Předejdete pak nepříjemným komplikacím. Zjišťujte si informace! 

  • Nezapomeňte na online možnosti

Ačkoliv jsou nyní návštěvy rodiček v nemocnicích zakázány, a vy tak nemůžete sdílet první hodiny a dny života dítěte s jeho otcem nebo svými nejbližšími, existuje v dnešní době již spousta technických vychytávek, s jejichž pomocí můžete tyto okamžiky sdílet alespoň online. Využijte je!

Pomoc psychologa

V dnešní složité době, se více než kdy jindy, využívá tzv. online poradenství. Pokud vás současná situace dlouhodobě stresuje, nebo máte jen obavy z porodu či nadcházejícího mateřství, nebojte se požádat o pomoc odborníka. Psychologická poradna Mojra.cz je tu pro vás každý den, v ranních, odpoledních i večerních hodinách a nabízí vám pomocnou ruku. Konzultace probíhají v pohodlí vašeho domova, a na výběr máte z 26 psychologů. Pamatujte, spokojená maminka=spokojené miminko, nezapomínejte tedy na své duševní zdraví. 

autor: Mojra.cz

Diskuze k článku

Bathory (neověřeno) | Út 09.03.2021 13:55

Doporučuji v době Coronavirové nesouložit až do odvolání

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.