Přejít k hlavnímu obsahu

Pečujte o svou psychiku během těhotenství i po porodu!

Úterý 14. Květen 2019 00:01
Kaen - Těhotenství.cz

Těhotenství přináší změny nejen pro ženské tělo, ale je také velkou zkouškou pro naše psychické síly. Jak o sebe pečovat, abyste během těhotenství a po porodu měla ve svých prioritách jasno?

Těhotenství je náročné

Přiznejte to sobě i ostatním. Není nic špatného na tom, když během těhotenství nezvládáte své každodenní povinnosti. Naprosté plýtvání času je obviňovat se a cítit se méněcenná. Nosíte pod srdcem nový život, buďte na sebe každý den hrdá!

Supermatky

Jsou jich plné časopisy, dokonce ani v televizi či na internetu vám nedají pokoj – reklamy, kde je žena v těhotenství a po porodu stále usměvavá, dokonale upravená a péči o své tělo i rodinu hravě zvládá. Tak to ale v reálném životě nefunguje, to byste měla jasně naznačit každému, kdo vám tyto mylné předobrazy předhazuje. Mít miminko je náročné, není možné zvládat vše a vždy!

Když potřebujete pomoc

Během těhotenství a po porodu se každý zajímá o vaši hmotnost, ultrazvuk, krevní výsledky, poporodní ranky, ale nikdo se vás nezeptá, jak se cítíte. Psychologická péče o novopečené matky v naší zemi neexistuje. Přitom včasná péče pomůže předejít mnoha budoucím potížím. Proto se nebojte vyhledat odbornou pomoc, pokud pozorujete úzkostné stavy, pokud se s miminkem neumíte sžít, nebo vás přepadají černé myšlenky – je to zcela přirozené, nechte si pomoci.

Přírodní cesta

I v případě psychologie existuje přírodní cesta, která nahradí farmaka. Například Bachovy květové esence můžete užívat i v těhotenství, může je dokonce i malé miminko. Vyhledejte člověka, který se těmito esencemi vyrobenými z květů zabývá, a pocítíte úlevu, díky které možná nebudete potřebovat ani lékaře.

Péče o psychickou pohodu během těhotenství i po porodu je velmi důležitá. Smějte se nezdarům, věřte sama sobě, a za žádnou cenu se nestyďte požádat o pomoc, když ji bduete potřebovat!

Těhotenství.cz