Přejít k hlavnímu obsahu

Tatínkové opět u porodu! Podle odborníků rozumný nápad. Rodiče jásají.

Tatínkové opět u porodu!

Už je to jisté. Nejen tatínkové, ale i libovolné osoby vybrané rodičkou mohou znovu k porodu. Dosud byla přítomnost třetí osoby zakázána až na výjimky typu porod cizinek či duševně nebo fyzicky handicapovaných žen. Zprávu, kterou do médií poprvé vnesl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, krátce poté potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nařízení získalo účinnost v půlnoci na čtvrtek. 

Po poradě s odborníky došel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k závěru, že stávající situace již nepředstavuje tak velké riziko pro udržování mimořádného opatření v platnosti. Zdůrazňuje však nutnost dodržování bezpečnostních opatření ze strany návštěvy, zejména nošení roušky a vstup pouze při tělesné teplotě nepřevyšující 37 °C. Porody s doprovodem proběhnou v samostatném pokoji. 

Vůči plošnému zákazu přítomnosti další osoby u porodu ostře vystoupila Liga lidských práv, podle níž takto dochází ke zhoršení průběhu porodu. Její členové navíc argumentovali faktem, že riziko šíření nákazy po návratu maminky do domácnosti se stejně nezmění. 

Rodiče jsou nadšení

Nadšení rodičů však lehce sabotuje fakt, že zůstává na konkrétním zdravotním zařízením, zda nové možnosti využije. Sám Primula doporučuje povolit návštěvy cizích osob pouze porodnicím vybaveným boxovým systémem, případně dalšími bezpečnostními opatřeními. 

Podle poslankyně Olgy Richterové postrádal zákaz otců u porodu smysl, zajistí-li se dodržení preventivních opatření (např. respirační hygiena a měření teploty).

„Za velmi závažný problém považuji vedle zamezování kontaktu otce s dítětem po porodu i to, že v mnoha nemocnicích ženám není umožňován poporodní dvouhodinový kontakt matky s dítětem, který výrazně napomáhá správnému začátku kojení, podpořila chystanou změnu. 

Nemocnice mají zájem o účast otců u porodu

Řada nemocnic naštěstí jeví zájem poskytnout třetím osobám možnost účasti u porodu. V některých zařízeních je třeba dodržet další pravidla, například kontakt pouze v porodním boxu. Porodnice v Českém Krumlově se zase chystá umožnit přítomnost u porodu pouze otci dítěte. 

Zrušení omezení lze chápat jako jeden z kroků uvolňování platnosti mimořádných opatření. Tento vládní plán počítá s postupnou normalizací života v České republice.

Důkazem spokojenosti rodičů s novou situací je například budoucí rodička Dita: „Jsem fakt nadšená. Vím, že je tam spíš jako morální podpora, ale právě proto je to tak důležité, aby byl manžel u toho, až se malej narodí. Takový okamžik se nedá natočit jen na video a sdílet,“ napsala. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Porodnice

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.