Přejít k hlavnímu obsahu

Hormony a zlomené srdce: Jak zvládnout rozvod/rozchod v těhotenství?

Jak zvládnout rozvod v těhotenství-tehotenstvi.cz

Těhotenství by mělo být krásným a pohodovým obdobím, jenže ani v těhotenství se vztahům nevyhýbají krize. Někdy mají bohužel partneři pocit, že dítě vyřeší všechny jejich dosavadní problémy, ale efekt je často opačný. Pro vztahy může být těhotenství skutečnou zkouškou, kterou ne všechny páry zvládnou. Rozchody a rozvody se tak mohou objevit i v průběhu těhotenství. Jak pak takovou situaci zvládnout?
 

Konec vztahu v těhotenství

V tom lepším případě se partneři na rozchodu domluví. Oba se už delší dobu necítí ve vztahu dobře, a proto se ho rozhodnou ukončit. V takovém případě se pak většinou i snadno domluví na všem okolo miminka a jsou schopni si v průběhu těhotenství i vzájemně pomáhat.

Někdy je to nastávající maminka, která se (z mnoha různých důvodů) rozhodně vztah ukončit. Často tomu předchází opravdu dlouhé přemýšlení a zvažování. Nastávající maminka je často pod obrovským tlakem, ze strany okolí. Necítí se ve vztahu šťastná, přesto ji všichni neustále opakují, že by kvůli dítěti vztah ničit neměla. Jsi těhotná, nemůžeš teď přece chtít rozvod! Chce to pak pořádnou dávku odvahy a sil, vztah v těhotenství ukončit.

No a v některých případech se to všechno semele nějak najednou. Někdy si budoucí otec uvědomí, že se na rodinný život vůbec necítí, jindy vyplavou na povrch dlouho neřešené konflikty…

Kolotoč začíná…

Rozvod v těhotenství znamená spoustu otazníků okolo budoucnosti. Ne vždy jsou navíc partneři ochotni na všem se v klidu domluvit. Začíná tak kolotoč papírů a soudních stání. Velkým tématem je péče o miminko, partneři si musí vyřešit, jak bude vypadat výchova dítěte, kdo se jak zapojí a co od sebe mohou čekat.

I v případě rozchodů, kdy není nutné vyplňovat žádné rozvodové papíry ani cokoli řešit s právníky, je možné, že vás čeká spousta věcí k dořešení. Je třeba si rozdělit věci, ujasnit si vše, co se týče bydlení a také financí…

Psychika nastávajících maminek

A to byly zatím všechno starosti a otazníky, na takové té praktické úrovni– tedy, co je třeba si ujasnit, co očekávat, jak to asi bude vypadat. Jenže do tohohle všeho vstupuje ještě naše psychika – každý z nás takové situace prožívá jinak, zaplaví ho jiné emoce a myšlenky.

Rozchody samy o sobě bývají velmi bolestivou záležitostí, a to i v případě, že jste vy tím, kdo chtěl vztah ukončit. Přeci jen máte s dotyčným mnoho zážitků, vzpomínek a ukončení vztahu znamená velkou změnu. 

Obzvláště náročné jsou nečekané rozchody – všechno se zdá být v pořádku a najednou konec. S takovou bombou se pak nevyrovnává úplně snadno. Rozchody i rozvody provází chvíle smutku, vzteku a naštvání, obviňování, nenávisti i stesku.

Těhotenství je obdobím, kdy s ženou často lomcují hormony. Nálada bývá jako na houpačce – chvíli je vše v pohodě a za chvíli pláčete, někdy ani nevíte proč, jindy vás prostě jen dojme reklama v televizi nebo písnička v rádiu. Hormony dělají své a nálada se může během dne změnit i několikrát.

Co z toho vyplývá? Jak rozchod, tak těhotenství představují pro psychiku ženy velkou zátěž i samy o sobě. Natož, když tyto dvě situace spojíme. Nastávající mamince se hlavou honí spousta myšlenek: Jak to zvládnu sama? Moje dítě nebude mít tátu u sebe! Domluvíme se bývalým partnerem na nějakých rozumných pravidlech? Co bude dál? 

Jak se vyrovnat s rozchodem/rozvodem v těhotenství?

Jak pak takový nápor emocí a starostí ustát? Jak zvládnout odchod partnera v těhotenství? 

Nejste sama!

Pamatujte, že nejste sama. Máte teď parťáka, který na vás spoléhá a který vám to všechno jednou vynahradí. Vaše miminko. Myslete proto na něj tím, že budete myslet na sebe. Dopřejte si odpočinek i péči, kterou potřebujete. Děťátko vaši nepohodu snadno vycítí a dlouhodobý stres mu příliš neprospívá.

Obklopte se nejbližšími

Opřete se o ty, kterým věříte a jsou vám nejblíže. Nemusíte celou tuto náročnou situaci nést na svých bedrech sama. Nemusíte být hrdinkou dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Nechte si pomoci a zkuste strávit čas s těmi, kteří vás dělají šťastnými – ať už jde o rodinu nebo vaše přátele.

Nezavírejte vrata

Tahle situace neznamená, že už nikdy nemůžete najít lásku! Možná na to teď vůbec nemáte myšlenky a ani si to neumíte představit. Nezavírejte ale vrata ke svému srdci úplně. Jednou třeba přijde čas, kdy potkáte někoho, s kým se zase budete cítit hezky. A to je pak naprosto v pořádku, dát lásce druhou šanci.

Konzultace s psychologem

Rozchod. Zlomené srdce. Spousta starostí a otázek, které je potřeba vyřešit. Miminko na cestě. Tohle všechno může být na jednoho opravdu až příliš. Nebojte se proto obrátit na odborníka. Konzultace s psychologem vám může pomoci v mnoha ohledech: Už jen to, že někdo vyslechne váš příběh, vám může hodně ulevit. Psycholog bude taky pracovat s vašimi emocemi a pocity, můžete se společně zaměřit na cokoli, co bude potřeba.

Psychologická poradna Mojra.cz nabízí konzultace s psychologem online. Nemusíte tak ve své vypjaté situaci nikam cestovat a dojíždět, konzultace může proběhnout odkudkoli. S psychologem se můžete spojit telefonicky, emailem nebo přes aplikace, jakými jsou například WhatsApp nebo Skype. 

Konzultaci s psychologem si objednáte jednoduše na stránkách mojra.cz a pokud použijete slevový kód TEHOTENSTVI získáte slevu 5 %.

autor: Mojra.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.