Přejít k hlavnímu obsahu

Bolí vás v těhotenství klouby? Víme, co vám pomůže

Bolest kloubu v těhotenstvi_tehotenstvi.cz

Těhotné ženy mohou po dobu těhotenství trpět nejrůznějšími zdravotními neduhy, mezi něž patří i problémy s klouby. Přibývající váha si vybírá svou daň a přetížení může způsobovat bolesti či otoky. Poradíme vám, jak lze potíže zmírnit a na co si dát pozor po porodu.

Miminko rostoucí v lůně přináší těhotným ženám radost, ale také řadu tělesných změn. Tou nejviditelnější je nárůst hmotnosti a s tím spojené odlišné držení těla. Kila přibývají sice postupně, ale relativně rychle, což má vliv na celý pohybový aparát.

„Adaptace kloubů, páteře a hlavně svalstva, které klouby stabilizuje, na tuto změnu není v některých případech dostatečná. Proto mnohdy dochází k přetížení páteře, ale i kloubů nosného skeletu – kyčle, kolena, hlezna a chodidel. Velice často se zrychluje rozvoj plochonoží, projevující se například vykřivením osy palce nohy, takzvaným haluxem. V období blížícího se porodu dochází také k postupnému zvýšení elasticity vaziva, které připravuje matku na porod a průchod dítěte porodními cestami. To se projeví i na kloubech zvýšením jejich nestability,“ vyjmenovává MUDr. Róbert Pituch potíže, se kterými se mohou nastávající maminky během gravidity setkat. 

Péče o miminko může vést k jednostrannému přetížení

Porodem a úbytkem hmotnosti ovšem problémy spojené s klouby nekončí. Když novorozenec přijde na svět, často novopečené rodičky trápí bolestivá kolena a zápěstí. Je to způsobeno především jednostranným zatížením při péči o dítě, jako je nošení, zvedání nebo časté klekání.

„Výsledkem tohoto zatížení je pak bolestivost, rozvoj otoků, tuhnutí a omezení rozsahu pohybu jednotlivých kloubů,“ vysvětluje MUDr. Pituch. Problémy se znásobují u žen, u nichž již dříve došlo k poškození kloubu, například následkem úrazu nebo při operaci. Ty by měly být zvláště obezřetné, aby inkriminovaný kloub nepřetěžovaly.

Cvičte a vyvarujte se jednostranného přetížení

Abyste se vyhnula rozvoji potíží s klouby při těhotenství a po porodu, myslete již od prvních měsíců gravidity na to, že díky komplexnímu cvičení můžete posílit ochablé svaly a tím zároveň pomoci kloubům. Důležité je též správné držení těla a také nezatěžovat jen jednu stranu. „Jako základní prevenci rozvoje těchto potíží mohu určitě doporučit udržování vyrovnaného zatížení svalových skupin. Aby nedocházelo k přetížení jednotlivých svalů, a naopak nepoužívání ostatních svalů.

Pro správnou balanci těla je jistě vhodné pravidelné cvičení bez velkého skokového zatížení a se zaměřením na protažení a aktivaci i hlubokých svalů těla. Ideální se mi jeví cvičení typu jóga či dokonce těhotenská jóga,“ doporučuje specialista.

K častým potížím pak může docházet po příchodu dítěte na svět, a to nejen kvůli zmíněné péči o novorozence, ale také při snaze co nejdříve shodit přebytečné kilogramy. „Pozor bych si dal na radikální sportovní tempo v poporodním období, jehož cílem je co nejrychlejší redukce váhy,“ varuje Róbert Pituch. Se sportováním proto začínejte pozvolna a dbejte na limity svého těla.   

Kolagen v přirozené podobě mohou užívat i těhotné a kojící ženy

Nedílnou součástí péče o zdraví v těhotenství i v období kojení je i vyvážený jídelníček, který může rovněž pomoci při potížích s klouby. Pestrost a přiměřené množství jídla je důležité jak pro matku, tak pro dítě. Základem jsou kvalitní potraviny, ovoce a zelenina, přísun tekutin, ale také vápník, železo, vitaminy a minerály či bílkoviny, především kolagen, který napomáhá zdravému pohybovému aparátu.

Kolagen prospívá zdraví chrupavek a lze jej částečně získat i z jídla jako je maso, vývar z kostí, špenát či gumoví medvídci – ale pozor, ti jsou zároveň plné cukru, takže se nevyplatí to s nimi přehánět. Přílišné přibývání na váze může naopak problémy s klouby zhoršit, protože více kilogramů znamená také větší zátěž, zejména pro nosné klouby dolních končetin, jako jsou kolena.

„V případě že zdroje nejsou dostatečné pro získání kolagenu přirozenou cestou, je možno užívat kolagen ve formě potravinových doplňků i v těhotenství.  Preventivní užívání v tomto období ale jistě není nutné,“ upozorňuje Pituch. Kromě takzvaných kolagenních peptidů, tedy kloubních výživ, pak existuje také kolagen v přirozené podobě, někdy též označovaný jako nativní kolagen (obsažený například v přípravku Cemio Kamzík). Ten dokáže v těle nastartovat „samoozdravný“ proces.

„Užívání kolagenu v přirozené formě – buď jako nativní kolagen fabrikovaný či kolagen z živočišných zdrojů ale bez tepelné úpravy – vede k úpravě tolerance imunitního systému vůči vlastnímu kolagenu a jeho poškozování při patologických procesech. Snahou je naučit vlastní imunitu, aby kolagen znala a neodbourávala ho například v zánětem poškozených kloubech,“ vysvětluje mechanismus odborník. Díky tomu, že kolagen v nativní formě je v podstatě pouze šetrně upravený přírodní kolagen, který je obsažen v běžně konzumovaných bílkovinách, mohou jej bez problému užívat i těhotné či kojící ženy. Pozor je třeba dát pouze v případě alergie či přecitlivělosti na některé pomocné složky konkrétních preparátů, jako je často sója či včelí vosk.

autor: Tehotenstvi.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.