Přejít k hlavnímu obsahu

Příběh pacientky s atopickým ekzémem

Co možná nevíte o životě vaší kamarádky, kterou trápí atopický ekzém

Atopickým ekzémem trpím již od útlého věku, ačkoliv na něj nikdo jiný v naší rodině netrpěl. Jeho první projevy se objevily zhruba ve věku tří měsíců a ekzém mě neochvějně provází již téměř třicet let. Po návštěvě dětského dermatologa bylo mojí první léčbou mazání postižených míst obyčejným krémem. Atopický ekzém se mi koncentroval zejména v oblastech loketních a kolenních jamek a také na trupu. Naprosto jasným projevem byla červená místa, která neskutečně svědila. Ta nutí každého atopika vědomě (v útlém věku) či nevědomě (ve věku dospělém) ke škrábání ve snaze si zdánlivě alespoň na chvíli ulevit. Pravidelné promašťování celého těla bylo nezbytností. Léčba probíhala vždy s větším či menším lokálním a také sezonním úspěchem. Často mi tedy dermatolog přípravky měnil za jiné ve snaze najít něco, co pomůže.

Pro každého atopika je určitou nadějí puberta, kdy se někteří ekzému díky hormonálním změnám zbaví. Bohužel mě ekzém provázel i po pubertě a trápí mě do dneška. Původní projevy v oblasti kožních záhybů (lokty a kolena) sice zmizely, ale ekzém se mi nově objevil na obličeji a na rukou. Naštěstí pro mě se zhruba ve dvaceti letech zkoncentroval už jen na ruce a obličej „nechal na pokoji“. Musela jsem si začít zvykat, že je ekzém nepříjemnou součástí mého každodenního života. Smířit jsem se s tím ale nechtěla a čím je člověk starší, tím více mu samozřejmě záleží na vzhledu. Postupně by dal člověk (zejména žena) cokoliv za to, aby neměl rozpraskané ruce do krve. Rozpraskané a rozbolavělé tak, až se jedná o stav hraničící s otravou krve – ano, i tak dokáže atopický ekzém člověka potrápit.

Atopik se při hledání možností k odstranění svého trápení dostane do spirály pokus-omyl. V dospělosti jsem i já vyzkoušela snad všechny dostupné možnosti ve snaze najít něco, co by mohlo aspoň trochu pomáhat a nedráždilo citlivou kůži. V akutních fázích jsem používala léčbu předepsanou lékařem, která mi do určité míry pomáhala. Po jejím vysazení se ovšem projevy ekzému opět objevily. Chvilkovou úlevou bývaly také dovolené u moře, které projevy ekzému alespoň na nějakou dobu zmírnily a kůži zregenerovaly. Při dalším podzimu se ale ekzém opět přihlásil o své slovo a po blahodárném účinku moře nebylo ani památky.

Na začátku letošního roku jsem jako jedna z prvních měla možnost vyzkoušet nový zdravotnický prostředek Bepanthen Sensiderm krém, který je určen pro první příznaky ekzému. Aplikovala jsem jej

a zaznamenala pozitivní výsledky. Kůže během dvou týdnů pravidelného používání přestala být bolestivá, oteklá a vysušená. Poté jsem začala na noc také používat, jako doplněk péče o pokožku, kosmetický přípravek Bepanthen Care Mast, který kůži vydatně promastil a podpořil její regeneraci. Přes den jsem pak už používala pouze lehký Bepanthen Sensiderm krém, který jsem mohla kdykoliv nanést v tenké vrstvě na udržení zahojené pokožky.

Dle mého názoru může být tato novinka pro mnoho atopiků skvělou alternativou. Všem dospělým atopikům je jasné, že se svého trápení nikdy nadobro nezbaví, ale už jen fakt, že mohou použít něco, co jim pomůže zastavit přicházející projevy ekzému, je naprosto skvělá zpráva.

Žít s atopickým ekzémem není zrovna jednoduché …

Rok atopika se vlastně dá rozdělit do dvou částí, klidové a akutní fáze, které jsou hodně ovlivněny aktuálním počasím. Ta méně příjemná část roku atopika začíná se studeným podzimem, s kterým přichází první projevy. Následují dlouhé zimní měsíce spojené s nejhoršími projevy ekzému, které ustupují až s pozdním jarem, zhruba v dubnu či květnu. To znamená, že každý rok v průměru sedm měsíců atopik doslova trpí a těší se, až bude zase trochu lépe.

Atopika ale netrápí jen samotná svědící a zarudlá kůže. Toto onemocnění bohužel ovlivňuje jeho každodenní život více, než se může na první pohled zdát.

 1. Atopik zažívá muka při seznamování. Zkuste se seznamovat s někým novým, když máte krvavé ruce a kůži hrubou jako struhadlo. Ve finále je vlastně jedno, jestli se jedná o potenciálního budoucího životního partnera nebo novou kolegyni v práci.
 2. Když už vám někdo při pozdravu ruku podá, většinou vám ji stiskne tak, že vám až vytrysknou slzy. Podrážděné ruce jsou často velmi citlivé a bolestivé.
 3. U žen s tím souvisí ještě další věc. Ruce jsou i poměrně dost nateklé. Žena atopička tedy v zimě téměř nenosí prstýnky a problém je i s náramky a hodinkami, které atopickou kůži dále dráždí.
 4. V akutní fázi jsou pak prsty a klouby atopika doslova pokřivené bolestí a problémem je i psaní na počítači či jakékoliv ohýbání prstů (např. při zvedání mince při placení u pokladny atd.).

  O čitelném psaní rukou už asi nemá smysl se ani rozepisovat.

 5. Když už jsme u krásných ženských rukou, pokud máte atopický ekzém, můžete po většinu roku zapomenout na dlouhé nehty. Jedinou trendy manikúrou jsou nehty zastřižené nakrátko, které pro jistotu zabrání nevědomému škrábání svědící kůže.
 6. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, ženy s ekzémem mohou mít problémy i v partnerském soužití. Každá z nás chceme být maximálně přitažlivá pro svého partnera. Žena atopik by mohla mít na sobě vlastně cokoliv, ale umaštěné ruce, které případně zdobí bavlněné rukavice na noc, nepřipadají sexy ani nám samotným, natož pak partnerovi. Něžné pohlazení druhého je pak kapitola sama pro sebe…
 7. Co se týče samotného oblečení, je potřeba vybírat ne to nejmódnější, ale takové, které nebude kůži zbytečně dráždit. Výběr na každou sezonu je tedy omezen na bavlněné módní kousky volného střihu.
 8. Silonové punčochy? Na ty téměř zapomeňte. Za prvé mohou kůži dráždit a za druhé je většinou zatrhnete rozpraskanou kůží, ještě než je stihnete obléknout.
 9. Být atopikem třeba ale znamená také to, že ačkoliv se vám líbí luxusní ložní prádlo, povléknete jej pouze v létě, kdy není potřeba kůži tak intenzivně promazávat. Po zbytek roku jej během pár dní umastíte hutnými krémy tak, že už se fleky ani na 60 °C nevyperou.
 10. Péče o domácnost a zajištění běžného úklidu je pro atopika velkým problémem. Mytí nádobí je utrpením a každý atopik by snad mě mít od své zdravotní pojišťovny proplacenou myčku na nádobí. Běžný úklid kuchyně, koupelny i podlah znamená zhoršení projevů ekzému a bohužel většině atopiků nepomohou ani rukavice, které kůži dráždí stejně jako saponát. Komplikací může být třeba i banální praní a věšení mokrých záclon, které po kontaktu s rozpraskanou kůží můžete prát znovu.
 11. STRES – psáno velkými písmeny, neboť právě on je obrovský nepřítel každého atopika. V dnešní době žije pod vlivem stresu asi každý. Bohužel u atopika může být stres spouštěčem ekzému

  a v akutní fázi stav ještě více zhoršit. Další dávka stresu znamená další impulz pro škrábání rozdrážděné kůže a celkové zhoršení stavu.

Lenka Čarková

pacientka s atopickým ekzémem

Těhotenství.cz

autor:
kategorie:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.