Přejít k hlavnímu obsahu

Přežilo jen jedno. Jak se vyrovnat se ztrátou dvojčátka?

Pohřeb

Dvojitá porce štěstí. Podařilo se, těšíte se. Vícečetné těhotenství je ale vysoce rizikové i u zdravých a fyzicky zdatných žen. Jistota neexistuje. Jak “postupovat”, když několikaměsíční jízda nemá šťastný konec?  

Dvojčata - to není jen tak 

Ročně se jen v České republice narodí více než 1500 dvojčátek. A číslo každoročně stoupá. Možná si řeknete, že je to rovnou dvojnásobná radost, ale všechno má i odvrácenou stránku - například vyšší finanční zátěž, permanentní energetické manko, vzájemné napojení dětí a silnější emoce. Nemluvě o zdravotních rizicích celého těhotenství i porodu (většinou se přistupuje k sekci). Je to ohromná zátěž a není divu, že by maminky radši rodily po jednom.  

Vícečetné těhotenství s sebou pochopitelně nese značná rizika, která mohou vést k předčasnému porodu. Nebavíme se dvou nebo třech týdnech, ale i o několika měsících. Takový stav je nebezpečný a život ohrožující. S tím, jak stoupá počet narozených dvojčátek, zvyšují se pochopitelně i počty příběhů, kdy rodinu potká smrt miminka. Odejdou-li obě, je to paradoxně “snazší” než případ, kdy rodiče ztratí jedno a druhé zůstane jako nejsmutnější připomínka toho, co se událo. Je nesmírně těžké se s takovou situací vyrovnat a zároveň si užívat štěstí z nového života, vychovávat a zachovat dekorum.  

Nejste sami 

Po tom, co si projdete neskutečnou bolestí, začnete hledat útěchu. Kde? Na internetu. Na místě, kde můžete vystupovat anonymně. A jen čerpat informace a příběhy. O miminko (ještě nenarozené) přišla Lela Vémola, o jedno z dvojčátek přišel i slavný fotbalista Christiano Ronaldo. V tomto směru nezáleží na penězích ani postavení. Ztrátu prožíváme všichni stejně. Zatímco manželka českého bijce se tím netají, ale nijak dál nešíří (aktuálně má dceru Lily a syna Rockyho), Ronaldo prožil ztrátu naplno a nebál se jí sdílet se svými fanoušky. Žádná forma truchlení není špatná. Sami totiž nejlépe víte, co vám dělá dobře a co v danou chvíli potřebujete.  

Tři základní pravidla 

Každý bude tu ohromnou ztrátu prožívat jinak. A je třeba, abyste si nastavili vlastní pravidla a vzali času, kolik je třeba.  

Truchlení 

Je jasné, že prázdno ve vašem srdci zůstane napořád. Ta jizva se nikdy nezacelí. Je jedno, jestli se uzavřete do sebe, budete sdílní, dáte šanci terapiím (takovou možnost vám většinou nabídne i zdravotnické zařízení), jestli budete komunikovat jen s partnerem. Situace je ale těžší o to, že se musíte soustředit na druhé miminko. To pochopitelně nechápe, co se děje. A potřebuje lásku a pozornost jako každé jiné. Na druhou stranu přetvářka a potlačované emoce vedou ke zbytečnému napětí a mohou vyvolat krizové situace, laktační psychózu nebo úzkosti. Snažte se tedy být neustále s někým - ideálně s partnerem, který vás podrží ve chvílích, kdy na vás padnou nezvladatelné chmury. A že přijdou .. .  

Odstup 

Velice často se stává, že po tom, co ztratíte jedno miminko, jste k tomu druhému příliš ochranitelská. Zoufale se bojíte, že by se něco podobného mohlo opakovat. Takový přístup je sice pochopitelný a nelze ho vyčítat, ale dítěti neprospívá. Může nastat samozřejmě i druhý extrém, kdy péči a starost bagatelizujete, protože “jste se těšila na dvě a zbylo jen jedno”. Sedněte si s partnerem, rozdělte si agendu a jasně určete, jak bude starost o miminko probíhat. Minimálně po dobu, kdy si musíte utřídit myšlenky a přijmout fakt, že právě vás potkalo - bohužel - takové neštěstí.  

Vzpomínka 

Budete muset projít byrokratickým kolečkem po úřadech a absolvovat poslední rozloučení, ale sami pro sebe byste si měli vytvořit vzpomínku - nenápadnou, důstojnou a především trvalou a takovou, která ve vás nebude vyvolávat příliš velké emoce, ale zároveň bude dostatečnou připomínkou celé události. Rituál, pohled na nebe, přání dobrého dne nebo klidné noci, tetování, pohlazení předloktí apod. Časem si dozajista sami určíte, co by to mělo být. Nikomu o tom neříkejte, ale sdílejte to jen se svým partnerem.  

Lék na bolest 

Ztráta dítěte se nedá překonat na povel. Když se narodí jedno a zemře, etapa, na kterou jste se tolik těšili, končí. Když se narodí dvě a zůstane jen jedno, miminko vám neustále připomíná, co se stalo. Je to těžší. Nezdráhejte se říct si o pomoc u partnera nebo na terapii. Je to mnohem lepší varianta než se s celou záležitostí trápit sama. Uvolnění myšlenek vám prospěje a umožní přirozenější plynutí dní, starost o miminko a užívání si mateřství.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA