Přejít k hlavnímu obsahu

Oplodnění dárcovskými spermiemi zvyšuje riziko imunologických nemocí, tvrdí studie

Spermie_oplodnění_tehotenstvi.cz

Otěhotnění díky darovaným spermiím se pojí s vyšší incidencí alergií a dalších autoimunitních onemocnění, zjistila první studie věnovaná dlouhodobým zdravotním důsledkům využití dárcovských spermií.

Studie vedená Damianem Adamsem z institutu Flinders University's Caring Futures se zaměřila na porovnání 272 případů dárcovských oplodnění s 877 dospělými jedinci, kteří vyšli z přirozeného početí. Většina účastníků z druhé skupiny pocházela z následujících států:

  • USA
  • Velká Británie
  • Austrálie
  • Belgie
  • Nizozemsko

Pro účely studie k sobě byly seřazeny podle způsobu početí takové dvojice subjektů, které nevykazovaly odlišnosti, ať už jde o věk, výšku, pohlaví, plodnost či životní styl (kouření, požívání návykových látek, fyzická aktivita). Existence neshodujících se znaků nebyla předpokládána ani u jejich rodičů během těhotenství.

Přirozené těhotenství může chránit zdraví ženy i dítěte

Dospělí na umělém oplodnění v dlouhodobém horizontu jevily 7krát vyšší incidenci diabetu 1. typu. U onemocnění štítné žlázy, akutní brunchtidy a spánkové apnoe se prokázal 2násobný výskyt. Osoby počaté přirozenou cestou navíc vykazovaly o 10 % nižší riziko alergií. Vyšší náběh na jiné choroby nebyl odhalen. 

Podle Adamse výsledky poukazují na změny imunitního systému, nastávající v důsledku zavedení spermií. Téměř všechny choroby hlášené dětmi ze zkumavky dětí „ze zkumavky“ jsou na imunitní bázi, přičemž za potenciální zdroj lze považovat preeklampsii. U výskytu této těhotenské komplikace se prokázala spojitost s používáním dárcovských gamet.

 „Tento vysoce závažný stav s rychlou progresí je přenášen obranným systémem těla. Výzkum ukázal, že při přítomnosti preeklampsie v těhotenství dochází u plodu ke změnám epigenetických profilů, včetně vazeb souvisejících s imunitou,“ sdělil Adams, doufající ve věnování vyšší pozornosti této problematice ze strany vědců.

Nebylo možné přehlédnout skutečnost, kolik znalostí chybí v oblasti perinatálních a dlouhodobých zdravotních efektů v asistované reprodukci, navzdory jejímu využívání po dobu téměř 140 let.

Informovanost jako metoda ochrany zdraví dětí zkumavky

 „Vědomí o zvýšeném riziku preeklampsie v těhotenství a zdravotních důsledků pro potomky nese potenciál k ovlivnění žen, a to i za hranicemi těhotenství,“ domnívá se profesor de Lacey, jeden ze supervizorů Adamse a odborník na neplodnost a technologie asistované reprodukce.

Podle de Lacey může rodiče nová studie motivovat k informování jejich potomka o jeho způsobu početí a k poskytnutí náležité zdravotní péče. Přitom Adams tvrdí, že setkání osoby s genetickým rodičem představuje relativně výjimečnou situaci. Výzkum naopak prokázal nevědomost většiny jedinců o jejich „nepřirozeném“ původu.

Zdroj: sciencedaily.com

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA