Přejít k hlavnímu obsahu

Umělé oplodnění musí kvůli koronaviru počkat

babyboom-koronavirus-tehotenstvi.cz

Statisíce rodin a párů zůstaly ze dne na den kvůli koronaviru zavřeny ve svých domácnostech. Sociální život a venkovní aktivity tak spadly téměř na nulu, a veškerý volný čas tak tráví po boku svého partnera. Podle specialistů na reprodukci si řada z nich oživí nucený pobyt doma sexem. Za 10 až 12 měsíců tak lze očekávat narození „koronavirových dětí.“  

Páry tráví daleko více času sexem díky izolaci

„Tato doba nabízí nejen párům mnoho příležitostí k rozptýlení, a to i v domácím prostředí. Mohou sledovat filmy, mají k dispozici internet, a tedy sociální sítě a další zábavu. K tomu, aby se věnovali sami sobě, se dostanou spíše, až je omrzí jiné možnosti. Nečekám tedy boom za 9 měsíců, ale spíše za 11 až 12,“ říká MUDr. Pavel Otevřel z reprodukční kliniky Reprofit.

Tuto situaci podle něj nelze srovnávat s ničím z minulosti, kdy se rodilo více miminek, především pro snadný dosah současných lákadel i v domácí izolaci.

„Není to tak, že se v sedm hodin večer zhasne a zábava končí,“ vysvětluje lékař. 

Reprodukční kliniky očekávají až o 600 dětí méně narozených ze zkumavky

Podle MUDr. Štěpána Machače, Ph.D., specialisty na umělé oplodnění z olomoucké kliniky IVF Clinic, se v České republice kvůli omezení provozu v souvislosti s pandemií koronaviru narodí přibližně o šest set dětí ze zkumavky méně, než je obvyklé v „normálních letech“. Tento propad by ale mohly nahradit právě děti zplozené za „dlouhých jarních večerů“ v dobách izolace.

„Jsem přesvědčen, že lidský pud zvítězí nad jinou zábavou a za pár měsíců se dočkáme dětí narozených za časů koronaviru,“ říká MUDr. Machač.

Neplodné páry musí nyní čekat

Oba specialisté se shodují na tom, že neplodné páry z Česka, které musely nyní od zahájení procesu umělého oplodnění upustit, se na kliniky po skončení pandemické vlny vrátí.

"Touha po dítěti je silná a ani za několik měsíců nucené přestávky se nevytratí,“ komentuje MUDr. Machač.

Horší je situace s těmi, kteří za českými specialisty na reprodukční medicínu přilétají ze zahraničí. V tomto případě je konec restrikcí v podobě uzavřených hranic v nedohlednu a i poté, co dojde k jejich otevření, se řada zahraničních klientů bude podle lékařů rozmýšlet, zda za umělým oplodněním "pocestuje" do jiné země.

„Obavy z komplikací a nákazy budou s největší pravděpodobností přetrvávat mnohem déle,“ dodává MUDr. Otevřel. 
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.