Problémy s neplodností řeší stále více mužů, s věkem se kvalita jejich spermií zhoršuje | Těhotenství.cz

Problémy s neplodností řeší stále více mužů, s věkem se kvalita jejich spermií zhoršuje

Problémy s neplodností řeší stále více mužů, s věkem se kvalita jejich spermií zhoršuje - Těhotenství.cz

Páry však řeší početíinfo-icon potomka ve stále vyšším věku. Právě věkinfo-icon hraje významnou roli v případě plodnosti nejen u žen, ale i u mužů. Proč jsou výklady zhoršujících se spermiogramů mylné a co ovlivňuje kvalitu spermií ve vyšším věku, vysvětlí ve svém komentáři renomovaný sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Vyšší věk a neúspěšné snahy o početí dítěte se dnes řeší především u žen. Takzvané biologické hodinyinfo-icon ale tikají i mužům. Kvalita spermatu totiž s přibývajícími roky výrazně klesá. Nelze však jednoznačně stanovit věkovou hranici, kdy k tomu u mužů dochází. Závisí to na genetické výbavě, životním stylu, výživě a pohybové aktivitě, plodnostinfo-icon navíc ovlivňuje i stresinfo-icon nebo prodělané nemociinfo-icon.

Průzkumy mužské neplodnosti jsou neprůkazné

V poslední době je populární mluvit o tom, že plodnost mužů se dramaticky zhoršuje. Extrémní předpovědi uvádějí, že se v budoucnu budeme množit jenom prostřednictvím umělého oplodněníinfo-icon. Informace o výrazně vyšší míře neplodnosti u mužů však nejsou docela pravdivé. Věk mužů, kteří řeší neplodnostinfo-icon, se totiž oproti minulosti zvyšuje.

V polovině minulého století se lidé běžně množili v nižším věku, dětiinfo-icon měli již kolem 20. roku věku. Případné problémy s neplodností tedy rovněž řešili v dřívějším věku, než je tomu nyní. Dnes běžně řešíme neplodnost u mužů od 35 let výše, někdy dokonce i kolem 50 let. Vědci tak mají k dispozici odlišné soubory spermiogramů z minulosti a z dnešní doby, tedy od mužů jiných věkových kategorií. Tyto dvě skupiny nejde srovnávat, protože kvalita spermatu ve vyšším věku klesá. V případech, kdy vědci provedli srovnání spermiogramů u dnešních mužů kolem 20 let, zjistili, že hodnoty jsou srovnatelné s těmi z poloviny minulého století a došlo pouze k zanedbatelnému zhoršení. Informace o kvalitě spermatu u mužů starších 35 let žijících před více než půl stoletím nemáme pro srovnání k dispozici v dostatečném množství.

Problémy s plodností přináší stres i obezitainfo-icon

Přestože nelze prokázat, že míra mužské neplodnosti v průběhu století výrazně stoupá, je jasné, že věk kvalitu spermií ovlivňuje. S vyšším věkem totiž dochází k vyšší míře oxidačního poškození DNA spermií. Proto, i když bude počet spermiíinfo-icon v ejakulátu u muže ve věku 20 let a 40 let stejný, bude šance oplodnit vajíčko s přibývajícími roky nižší.

Poruchy plodnosti ve vyšším věku řeší spíše muži, kteří jsou více pracovně vytížení, nemají dostatek spánku a často jsou zatěžováni stresem. Významnou úlohu hraje také stravainfo-icon, která by měla být bohatá na stopové prvky a vitaminyinfo-icon, a měla by mít adekvátní poměr živin. Vhodnou pomocí je i užívání doplňků stravy, které obsahují látky prospěšné pro tvorbu spermií, jako je například Fertilan. Spermatogenezi může rovněž negativně ovlivnit nadváhainfo-icon a obezita. Pokud se mužinfo-icon chce lépe připravit na početí potomka i ve vyšším věku, určitě je rozumné zhubnout, nekouřit a mít nejen dostatek odpočinku, ale i dostatek pohybové aktivity.

Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan

Těhotenstvíinfo-icon.cz