Věk otců má zřejmě vliv na zdraví narozených dětí | Těhotenství.cz

Na plísně s pampeliškou

Přejídání, nezdravý životní styl, málo pohybu…ideální spouštěč nemoci, která nebolí, necítíme ji. Jednoho dne na nás koukne, zasvědí a máme zaděláno na problémy. Ano, máme na mysli plísně. Jeden z největších fenoménů naší doby. Jsou všudypřítomné a boj s nimi nemá vždy jasného vítěze. A zejména v předvánočním období, kdy naše zažívací trakty očekávají přísun nadměrného množství sladkého cukroví a jiných dobrot. Vytváříme si tím optimální podmínky pro vznik plísní.

Věk otců má zřejmě vliv na zdraví narozených dětí

Věk otců má zřejmě vliv na zdraví narozených dětí - Těhotenství.cz

Dětiinfo-icon, jejichž otcové jsou starší než 45 let, mají při narození více problémů, tvrdí to alespoň nejnovější studie British Medical Journal, která hodnotila data u více než 40 miliónů narozených dětí narozených v USA v letech 2007 až 2016.

V průměru se děti starších otců narodily s o 20 gramů nižší porodní hmotností. Měly také o 14 procent vyšší riziko nízké porodní hmotnosti než děti narozené otcům s věkem mezi 25 až 34 lety. U dětí s otci ve věku 45 let a více, bylo také o 14 procent vyšší riziko předčasného porodu.

V souhrnu uvádí výzkuminfo-icon spíše relativní rizikainfo-icon než absolutní, což znamená, že je stále jen malý počet narozených dětí, které vyžadují například umístění na jednotku intenzivní péče.

Zdroj: BMJ.com

Těhotenstvíinfo-icon.cz