Těhotenství ve vyšším věku – informace a možná rizika | Těhotenství.cz

Na plísně s pampeliškou

Přejídání, nezdravý životní styl, málo pohybu…ideální spouštěč nemoci, která nebolí, necítíme ji. Jednoho dne na nás koukne, zasvědí a máme zaděláno na problémy. Ano, máme na mysli plísně. Jeden z největších fenoménů naší doby. Jsou všudypřítomné a boj s nimi nemá vždy jasného vítěze. A zejména v předvánočním období, kdy naše zažívací trakty očekávají přísun nadměrného množství sladkého cukroví a jiných dobrot. Vytváříme si tím optimální podmínky pro vznik plísní.

Těhotenství ve vyšším věku – informace a možná rizika

Těhotenství ve vyšším věku – informace a možná rizika - Těhotenství.cz

Těhotenstvíinfo-icon v pozdějším věku, tedy po dosažení 35 let, je stále častější. Ženy oddalují těhotenství a narození potomků z řady různých, ať už osobních či profesních důvodů. Jsou ale při těhotenství ve vyšším věkuinfo-icon také zvýšená rizikainfo-icon?  Mohou mít tato rizika vliv na zdravíinfo-icon matky nebo dítěte v pozdějším životě?

Podle současných studií jsou rizika těhotenství ve vyšším věku mnohem menší, než se dříve myslelo. Nicméně nějaká určitě jsou. Jedním z možných rizik je samotné otěhotněníinfo-icon, tedy plodnostinfo-icon ženy, která se s věkem snižuje. Plodnost u ženy začíná klesat během věku 32 až 37 let. Po 37 roce je pak pokles rychlejší. S tím také souvisí nárůst asistované reprodukceinfo-icon u této věkové skupiny.

Každá ženainfo-icon se rodí s určitým množstvím vajíček, jejichž množství v průběhu života postupně klesá a to zejména po třicátém roce života. S rostoucím věkem také může mít negativní vliv na schopnost otěhotnět endometriózainfo-icon nebo myomyinfo-icon.

Dalším rizikem těhotenství ve věku nad 35 let může vysoký krevní tlakinfo-icon (hypertenzeinfo-icon) nebo diabetesinfo-icon (včetně gestační diabetesinfo-icon), a to buď před, nebo v průběhu těhotenství. Přítomnost vysokého krevního tlaku během těhotenství zvyšuje riziko problémů s placentou nebo se mohou projevit další příznakyinfo-icon, které ukazují na nebezpečný stav vznikající v těhotenství - tzv. preeklampsii. Gestační diabetes může zase zvýšit riziko vrozených vad, hypertenze a potratu.

Starší matky jsou také vystaveny vyššímu riziku, že se jim narodí dítěinfo-icon s vrozenou vývojovou vadou, jako je například Downův syndrominfo-icon.

Další možné komplikace během těhotenství ve vyšším věku:
•    vícečetné těhotenstvíinfo-icon
•    předčasný porodinfo-icon
•    nízká porodní hmotnostinfo-icon dítěte
•    císařský řezinfo-icon   
•    potratinfo-icon nebo narození mrtvého dítěte

Dětiinfo-icon, které se narodily předčasně nebo s nízkou porodní hmotností jsou pak vystaveni zvýšenému riziku krátkodobých nebo dlouhodobých zdravotních problémů, včetně syndromu náhlého úmrtí (SIDSinfo-icon), infekcí nebo vývojových vad.

Tipyinfo-icon pro ženy plánující těhotenství v pozdějším věku

Existuje celá řada kroků, kterými se lze řídit, aby se zvýšila šance na zdravé těhotenství a zdravé dítě. Předně, by si ženy měly o svém těhotenství promluvit se svým gynekologem v rámci pravidelných gynekologických prohlídek.

Podstatná pro rozhodnutí ženy mohou být také vyšetřeníinfo-icon souvisejícími se včasnou diagnózou – odběr plodové vody (aminocentéza) a odběr choriových klků.

Důležitým faktorem, které by měly být prodiskutovány s lékařem je životosprávainfo-icon, cvičeníinfo-icon a přibývání na váze. I když je zdravá stravainfo-icon důležitá pro všechny ženy, být aktivní a získat správnou hmotnostinfo-icon během těhotenství, je důležité zejména pro starší maminky.

Nezbytným doplňkem v životosprávě je kyselina listováinfo-icon. Tu by měly ženy začít brát ještě před těhotenstvím, nejlépe 1 měsíc před a poté po celou dobu těhotenství.

Samozřejmostí by pak mělo být, že nastávající maminka nebude kouřit, pít alkoholinfo-icon a užívat jakékoli drogyinfo-icon, vyhne se různým toxickým látkám, které by mohly ohrozit její zdraví nebo zdraví dítěte.
 

Těhotenství.cz