Přejít k hlavnímu obsahu

Těhotenství ve vyšším věku – informace a možná rizika

Středa 20. Duben 2016 17:32
Těhotenství po 35 – informace a možná rizika - Těhotenství.cz

Těhotenství v pozdějším věku, tedy po dosažení 35 let, je stále častější. Ženy oddalují těhotenství a narození potomků z řady různých, ať už osobních či profesních důvodů. Jsou ale při těhotenství ve vyšším věku také zvýšená rizika? Mohou mít tato rizika vliv na zdraví matky nebo dítěte v pozdějším životě?

Podle současných studií jsou rizika těhotenství ve vyšším věku mnohem menší, než se dříve myslelo. Nicméně nějaká určitě jsou. Jedním z možných rizik je samotné otěhotnění, tedy plodnost ženy, která se s věkem snižuje. Plodnost u ženy začíná klesat během věku 32 až 37 let. Po 37 roce je pak pokles rychlejší. S tím také souvisí nárůst asistované reprodukce u této věkové skupiny.

Každá žena se rodí s určitým množstvím vajíček, jejichž množství v průběhu života postupně klesá a to zejména po třicátém roce života. S rostoucím věkem také může mít negativní vliv na schopnost otěhotnět endometrióza nebo myomy.

Dalším rizikem těhotenství ve věku nad 35 let může vysoký krevní tlak (hypertenze) nebo diabetes (včetně gestační diabetes), a to buď před, nebo v průběhu těhotenství. Přítomnost vysokého krevního tlaku během těhotenství zvyšuje riziko problémů s placentou nebo se mohou projevit další příznaky, které ukazují na nebezpečný stav vznikající v těhotenství - tzv. preeklampsii. Gestační diabetes může zase zvýšit riziko vrozených vad, hypertenze a potratu.

Starší matky jsou také vystaveny vyššímu riziku, že se jim narodí dítě s vrozenou vývojovou vadou, jako je například Downův syndrom.

Možné komplikace během těhotenství ve vyšším věku:

• vícečetné těhotenství

• předčasný porod

• nízká porodní hmotnost dítěte

• císařský řez

• potrat nebo narození mrtvého dítěte

Děti, které se narodily předčasně nebo s nízkou porodní hmotností jsou pak vystaveni zvýšenému riziku krátkodobých nebo dlouhodobých zdravotních problémů, včetně syndromu náhlého úmrtí (SIDS), infekcí nebo vývojových vad.

Tipy pro ženy plánující těhotenství v pozdějším věku

Existuje celá řada kroků, kterými se lze řídit, aby se zvýšila šance na zdravé těhotenství a zdravé dítě. Předně, by si ženy měly o svém těhotenství promluvit se svým gynekologem v rámci pravidelných gynekologických prohlídek.

Podstatná pro rozhodnutí ženy mohou být také vyšetření souvisejícími se včasnou diagnózou – odběr plodové vody (aminocentéza) a odběr choriových klků.

Důležitým faktorem, které by měly být prodiskutovány s lékařem je životospráva, cvičení a přibývání na váze. I když je zdravá strava důležitá pro všechny ženy, být aktivní a získat správnou hmotnost během těhotenství, je důležité zejména pro starší maminky.

Nezbytným doplňkem v životosprávě je kyselina listová. Tu by měly ženy začít brát ještě před těhotenstvím, nejlépe 1 měsíc před a poté po celou dobu těhotenství.

Samozřejmostí by pak mělo být, že nastávající maminka nebude kouřit, pít alkohol a užívat jakékoli drogy, vyhne se různým toxickým látkám, které by mohly ohrozit její zdraví nebo zdraví dítěte.