Přejít k hlavnímu obsahu

Porodní asistentka Magdalena Mikulandová odpovídá na otázky o těhotenství a porodu

Magdalena_mikulandova_tehotenstvi.cz

Žena je stvořena pro nejkrásnější věc na světě - je nositelkou nového života. I když se v posledních letech tolik mít velkou rodinu "nenosí",  těhotenství je ten největší a nejdůležitější úkol, jaký žena má. I před stoletími se ženy v rámci těhotenství a porodu sdružovaly a měly vlastně společný zájem.
Vše dobře vysvětlit budoucí mamince a pomoci jí s přivedením miminka na svět.

I dnes tyto služby existují a já dobře vím, jak těhotným pomáhá, když mají možnost si něco o těhotenství a porodu přečíst a když se mají kde zeptat.
Ne nadarmo se tomu říká jiný stav a ten si opravdu žádá větší pozornost. Říká porodní asistentka Magdalena Mikulandová jež založila Studio pro ženy, které se přes 27 let stará o těhotné a ženy po porodu.

"V žádném případě těhotenství není nemoc, ale je třeba dát tomuto stavu jistou důležitost" Pokračuje paní Madlen. S těhotnými se bavíme a připravujeme je v našich kurzech. Madlen Mikulandová vybrala 6 frekventovaných otázek, s kterými se ve své praxi pravidelně setkává, a na které hledá odpověď řada žen v těhotenství a po porodu.

1. Kolik bych měla ideálně přibrat v těhotenství?

Průměrný přírůstek těhotné ženy je asi 15 kg. Ideální je, pokud je přírůstek plynulý, avšak spousta žen přibývá nepravidelně. Na přírůstku váhy se také podílí genetické dispozice a vliv těhotenských hormonů na metabolismus.

Některé ženy přiberou průměrně a některé hodně či málo. Ale nebojte se vše se dá po porodu zase shodit a dát do pořádku. Nárůst váhy je naprosto přirozený(!)

2. Mám problémy s vyprazdňováním, ale nechci používat projímadla v těhotenství, co mám dělat?

Jedná se nejspíš o reakci vašeho těla na těhotenské hormony.Ty zpomalují peristaltika způsobují ochabnutí střevní činnosti. Doporučuji změnu jídelníčku -  dostatek syrového ovoce a zeleniny, celozrnné pečivo, vločky, zakysané mléčné výrobky a dostatečný pitný režim.

Doporučuji též denní rituál - břišní dýchání. Provádějte každé ráno, než vstanete z postele.
Na zádech položte ruce na bříško a zhluboka nadechněte do bříška, až se úplně vyklene a pomalu zase vydechněte z břicha. Tento rituál každé ráno asi 5-10 min.

3. Bojím se chřipky v období jara či podzimu.

Co mám dělat, pokud jí dostanu?

U virózy je důležité především snížit horečku. Ví se, že teplota nad 38°C může mít neblahý vliv na vývoj plodu.

Konzumace léků proti horečce jako je např. Acylpyrin, Ibuprofen atd. konzultujte s lékařem a ve 3. trimestru se jim vyhněte.
Používání léků typu Paralen, Panadol ad. je bezpečnější a lze je vcelku bez obav, pokud je nutné, použít.
Pozor na bylinky a jiné bylinné přípravky.Totiž tyto jsou v těhotenství obecně velmi nebezpečné a konzumaci bylin se prostě vyhněte, pokud vám je speciálně nedoporučí váš lékař gynekolog.

4. Každý rok jezdíme lyžovat. Jsem vášnivá a dobrá lyžařka. Mohu jed i letos, když budu opatrná a nebudu padat?

U většiny těhotných není důvod aby se sportovních aktivit vzdaly. Ale jde o to, jaký sport to bude a v jaké kondici se nacházejí.
Každý sport byste měla konzultovat s vašim gynekologem a to v aktuálním čase, protože těhotenství se neustále vyvíjí.

Konkrétně lyžování je sport nebezpečný pro těhotné především proto, že nejste schopna ovlivnit kvalitu prostředí, ve kterém sportujete a okolí, které na vás bude velice působit. Nejste schopna zabránit střetu s jiným lyžařem a tím maximálně ohrozit těhotenství a miminko.

5. Jsem ve 2. trimestru těhotenství a zajímá mě, zda mohu chodit k vodě a slunit se?

Opalování v těhotenství příliš nedoporučuji. Mohlo by dojít k nežádoucí pigmentaci, zejména v obličeji a dekoltu.Také koupání ve veřejných bazénech, kde je vysoká koncentrace lidí a možnost střetu s jiným plavcem a možnost opětovného ohrožení těhotenství, například při kopnutí. Také je nutné, dát pozor na možné znečištění vody např. sinicemi apod.

Tedy slunit nepřímo a koupat ve velmi čisté vodě. Ideální je moře či voda s pravidelným odtokem a přítokem čisté vody. 

6. Nechávám si barvit vlasy, lze to i těhotenství? Slyšela jsem, že to může být nebezpečné pro miminko?

V současné době jsou barvy a jiné přípravky na úpravu vlasů již na takové technologické úrovni, že jednorázová aplikace těchto přípravků, zvlášť po 10. týdnu těhotenství, není škodlivá.

Nepřehánějte to s častým barvením či jinými chemickými úpravami, ale dnes opravdu nehrozí poškození plodu přes kůži matky, i když stále tato informace mezi ženami koluje. Buďte krásná a sama se sebou spokojená.

 

autor: www.tehotenstvi.cz | Magdalena Mikulandová
kategorie: Porodnice

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA