Přejít k hlavnímu obsahu

Chlapci s autismem pomáhá konzole Playstation v rozvoji sociálních dovedností

Osud vydláždil pětičlenné rodině Doležalových z Kostníků u Jihlavy cestu plnou překážek. Před jedenácti lety byl synovi Bartolomějovi diagnostikován vysoce funkční autismus, neléčitelná vývojová porucha. Jak se s tímto úskalím rodina vyrovnala a co přispělo k neskutečnému pokroku v kresbě, psaní a komunikaci?

Kde se stala chyba

Těhotenství paní Aleny bylo naprosto bezproblémové. I přes malinko komplikovaný porod se do rodiny narodil zcela zdravý chlapeček Bartoloměj. Miminko rostlo jako z vody až do chvíle, kdy na přelomu sedmého a osmého měsíce chytilo neštovice. V podstatě týden trpěl malý Berťa vysokými horečkami, které dosahovaly 40 °C. Poté, co dětská nemoc odezněla, jakoby se v jeho růstu něco zlomilo. Byl apatický a ztratil zájem o okolní svět. „Zaznamenali jsme, jako kdyby se to dítě ve vývoji zastavilo, do té doby to bylo zcela normální miminko. Vůbec se nerozvíjel, ten vývin stagnoval. Dokonce jsme si všimli, že je smutný,“ vzpomíná maminka Alena.

Diagnóza jako “dáreček”

Po několika různých vyšetřeních přišlo 23. prosince před 12 lety do poštovní schránky rozhodnutí ze zařízení v Jihlavě, že má Bertík poruchu autistického spektra. Rodiče se museli naučit se synem pracovat jinak než s „normálními“ dětmi. „Po třech letech péče a výchovy jsme zjistili, že to prostě vůbec nemá smysl. Vy to dítě milujete, chcete jej obejmout a ono vám dá pěstí,“ vypráví Alena o nestandardních reakcích syna na projevy lásky.

Z počátku Bartoloměje provázely obrázky rozmístěné po celém domě. Na jeho přání byly nedávno vyměněny za cedulky s nápisy. U dětí s autismem je důležité najít nějakou činnost, která je bude motivovat natolik, že v nadneseném slova významu udělají cokoliv. „U kamarádky jsem uviděla konzoli PlayStation s hrou Little Big Planet, která mě velmi zaujala, a tak jsme tuto hru koupili pod stromeček. Od první chvíle jí byl Bertík doslova okouzlený,“ říká paní Alena a doplňuje: „Podle vlastní fantazie si může sestavit vlastní postavičku s různými výrazy v obličeji. Může si vybrat, jestli bude postavička zašklebená, usměvavá, či vzteklá.“ Tato hra vnesla do rozvoje Bertíkových sociálních dovedností zcela neočekávaný přínos.

Překlopení virtuální reality do běžného života

Doposud se Bartoloměj v lidské mimice vůbec nevyznal, což je tomuto postižení vlastní, a na projevy emocí byl schopen reagovat zcela opačně, než by měl. „Najednou se Berťa začal orientovat ve výrazech lidských tváří, protože pochopil, že zvednuté obočí něco znamená. Do té doby byl schopen na člověka, který se mračil, reagovat úsměvem.“ Porozuměl, co znamenají jednotlivé výrazy jako například zvednuté obočí, úsměv, nebo mračení. „Díky této hře si začal vytvářet i vlastní studie a vyzvídal, co jednotlivé výrazy znamenají. Z postaviček, které syn začal kreslit, je na první pohled patrné, co ta postavička signalizuje. Náhle začal chápat, jak se lidi tváří a co to s sebou přináší.“

Dopisy pro manažery

V únoru napsal Bartoloměj dopis pro vedení společnosti PlayStation, který maminka Alena doplnila o průvodní povídání: „Chtěli jsme, aby věděli, že tato hra konkrétně jednomu dítku pomohla v poznávání lidí a někam ho posunula,“ vysvětluje Alena. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat a společnost záhy reagovala: „Ten dopis nás všechny velice oslovil a my jsme si řekli, že Bartolomějovi uděláme radost nějakou maličkostí,“ vzpomíná Jakub Holý, PR a marketingový manažer společnosti PlayStation a doplňuje: „Čtrnáct dní nato přišel další dopis, takže jsme pochopili, že tím komunikace nekončí, což vůbec není špatně. Hrozně nás to zaujalo a my jsme si řekli, že by bylo hezké udělat pro ně něco navíc.“


Bartoloměj není sám

O pár týdnů později byl do společnosti PlayStation doručen dopis od další rodiny s velice podobným příběhem: „Všimli jsme si, že to zřejmě nebude záležitost jednoho kluka, ale že mezi dětmi s autismem to může být opravdu něco, co jim pomáhá. Rozhodli jsme se, že tyto možnosti blíže prověříme.“

Díky Bartolomějovu příběhu se PlayStation rozhodl poskytnout své herní konzole Národnímu ústavu pro autismus (NAUTIS) a podpořit studii, která by zkoumala vliv hraní her při nácviku sociálních dovedností u dětí s autismem.

„Jakákoliv aktivita v této oblasti je velmi vítána, protože hraní počítačových her nebo hraní na konzolích je zábava číslo jedna pro naprostou většinu našich klientů,“ uvádí Julius Bittmann a doplňuje: „Zájem klientů ve chvíli, kdy je do terapie PlayStation zapojený, je nesrovnatelný s tím, když je to jen takové povídání.“

„Bertíka to dotvořilo. Neskutečně se posunul v kresbě, psaní nebo komunikaci. Ve všech těchto složkách mu to pomohlo posunout se o trošičku výš a myslím si, že není nic lepšího,“ uzavírá maminka Alena.

Když s dítětem není něco v pořádku

Porucha autistického spektra má mnoho podob, od lehčích forem, kdy okolí nepozná, že touto chorobou jedinec trpí, až po závažnější stupně, které bývají spojené např. s mentální retardací. Ve většině případů si rodiče brzy všimnou, že je jejich dítě „jiné“. Toto vývojové postižení se v počátcích projevuje malými odchylkami či nerovnoměrnostmi, které obvykle postupně gradují.

Symptomy se dají pouze mírnit

Autismus se vždy týká tří oblastí: „Porucha autistického spektra zaujímá celou osobnost člověka. Ovlivněna je složka komunikace ať už verbální či neverbální, sociální chování a určitým způsobem jsou zasaženy i zájmy, představivost,“ uvádí Julius Bittmann, odborník z Národního ústavu pro autismus (NAUTIS), a doplňuje: „Autismus se léčit nedá a ještě dlouho dobu to tak pravděpodobně zůstane. Dají se pouze mírnit jednotlivé symptomy.“

Tisková zpráva, Těhotenství.cz

autor:
kategorie: Aktuality

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA