Stres je nejčastější příčinou, proč ženy po porodu začnou znovu kouřit

Stres je nejčastější příčinou, proč ženy po porodu začnou znovu kouřit - Těhotenství.cz

Po otěhotnění přestává kouřit spousta nastávajících maminek. Ne všechny ženy díky těhotenství ale zanechají kouření nadobro, velká část se k tomuto zlozvyku opět brzy po porodu vrátí. Tým vědců (University of East Anglia) zjistil, že motivace matek nezačít znovu kouřit, není obecně dostatečně silná. Hlavním důvodem pak má být stres.  

Fakta:

75% žen, které přestane kouřit během těhotenství, znovu začíná kouřit do 6 měsíců po porodu; 80 až 90% pak začne během jednoho roku

Většina nastávajících maminek odkládá cigaretu "spontánně" poté, co se dozví, že jsou těhotné. Mezi hlavní důvody patří obava o zdraví plodu, fyzický odpor k cigaretovému kouři a snížení abstinenčních příznaků kvůli fyziologickým změnám v těhotenství.

Mnoho žen ale také věří, že jakmile se dítě narodí, kouření již není škodlivé. Některé matky dokonce uvedly, že přestaly dítě dříve kojit, jak aby mohly znovu kouřit.

Nejčastějším důvodem, proč matky po narození dítěte znovu začínají kouřit je stres. Příčin stresu může být spousta – nová role matky, péče o nové dítě, neshody s partnerem a pocit samoty, finanční situace, atd. U některých žen je pak důvodem k „restartu“ kouření sociální vliv - kdy např. setkávání s přáteli způsobuje domnělé očekávání, že se budou chovat stejně jako v době před těhotenstvím. Větší tendenci začít znovu kouřit pak mají ženy z nižších socioekonomických skupin.

Rychlá fakta o vlivu pasivního tabákového kouření

  • děti vystavené pasivnímu kouření jsou náchylnější k zápalu plic
  • jejich plíce se nemusí vyvíjet správně
  • jsou také vystaveny vyššímu riziku syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS)

Těhotenství.cz