Přejít k hlavnímu obsahu

Spoření pro děti není přežitek, zabezpečte je

Spoření

“Založte dítěti Lišku,” říkávají prarodiče nebo ještě starší generace. O spoření se příliš nemluví, ale do života se vyšší částka peněz dozajista hodí. Začněte na tom pracovat co nejdříve, abyste měli s čím vyprovodit dítě do světa. 
 

Dobrá vůle 

Náklady na provoz rodiny a zabezpečení dětí se neustále zvyšují. To, co stačilo před třiceti lety, je dnes považováno za směšnou částku, za kterou si nekoupíte menší garsonku, ale jen ojeté auto a lepší dovolenou. Peníze se už dávno nepočítají na statisíce ale na miliony korun. A naspořit je v době, kdy se vše - jídlo, bydlení, vzdělání, oblečení, cestování, energie - zdražuje, je čím dál těžší a pro větší část lidí nedostupnější sen. Samozřejmě se můžete omezit, ale bez požitků má člověk pocit oběti a vyhoření. Nejde si jen odpírat. S pravidelným spořením, kdy budete každý měsíc po dobu mnoha let - ideálně než dítě dokončí základní nebo v lepším případě střední školu - odkládat v řádu několika stovek nebo tisíců koru, vyřešíte palčivý problém. Nejde o částku, která by vás zruinovala, na druhou stranu každý rok dosáhnete na milou podporu od státu. Ten spořivé rodiče odměňuje za vůli finančně svoje děti zajistit. Po letech spoření dosahuje výsledek i sedmimístné hodnoty a představuje přinejmenším zálohu na hypotéku, která dětem otevře možnost pořídit si vlastní bydlení a nebýt závislý na nájmu. 

Výjimky 

Někteří rodiče mají za to, že pokud mají velký dům - dvougenerační, není potřeba dítěti spořit, protože bydlet bude u nich v horním patře, bytová situace je vyřešená a o náklady na provoz domu se podělí. Je to alibistický přístup, který lidem usnadňuje život. Doba, kdy žilo několik generací pohromadě, je pryč a každý chce své vlastní bydlení, jedinečný prostor, zařídit se podle svého, najít si životní rytmus, který mu maximálně vyhovuje. A ne se spoustu dalších let zpovídat z každé hádky, prohýřené noci nebo nedostatečného úklidu společných prostor. Stejné je to i se vzděláním. Pokud dítěti dopřejí rodiče studium na prestižních školách a univerzitách, předpokládají, že dali dítěti do života tu nejlepší komoditu a díky titulům si vydělá peníze samo. To je sice částečně pravda, ale čerstvý absolvent má jen málokdy nástupní plat v práci takový, aby si mohl pořídit vlastní byt. Kvůli absenci spoření bude muset prožít začátky v nájmu - nevezme-li zavděk nabídkou rodičů bydlet v jejich domě. Spoření je zkrátka stejně důležité jako rodičovská láska nebo pravidelné výlety. Patří k životu a neměli bychom ho odsouvat na druhou kolej, kam nepatří. 

Velké oči 

Standardní částka, kterou rodiče spoří, se pohybuje kolem 1700 korun. Dosáhnou tak na štědrý příspěvek státu a peníze přibývají poměrně rychle. Není to ale podmínka, každý si může zvolit libovolnou částku a přispívat méně i více. Některé produkty dokonce umožňují částku několikrát změnit. To platí pro případ, kdy máte nedostatek financí a nemůžete se každý měsíc vydat z tolika peněz. V případě, že je problém dlouhodobějšího rázu a výpadek se nevyřeší hned, je možnost pozastavit na pár měsíců celé spoření. K dispozici je samozřejmě i možnost mimořádné splátky, kdy na účet vložíte peníze, které máte navíc. 

Částka atakující bezmála dva tisíce není směrodatná. I po třech stovkách po dvaceti letech naspoříte poměrně vysokou částku, která dětem v životě hodně pomůže. Nemusíte se tedy bát, že si s menším rozpočtem nemůžete dovolit dětem odkládat na budoucnost. S vůlí a prozíravým finančním poradcem jde všechno. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.