Přejít k hlavnímu obsahu

Proklepněte si pojišťovnu a čerpejte příspěvky

Finance

V České republice je nespočet zdravotních pojišťoven. Ne všechny mají programy plné výhod a benefitů, ne všechny proplácí tábory a očkování, ne všechny podporují rodiny s dětmi, sází na prevenci a kryjí vám záda v dobrém i zlém. Nešetřete je a pohlídejte si, na co máte nárok. 
 

Povinný zápis 

Každé novorozeně je třeba přihlásit ke zdravotní pojišťovně. Je to zákonná povinnost, kterou není možné obejít. Neděje se to automaticky, pozor na to. Do osmi dnů od porod a s rodným listem v ruce, který dostanete na matričním úřadu, vyrazte na pobočku a nechte dítě zapsat. Pokud to nestihnete, nevadí. Úřady jsou v tomto případě poměrně shovívavé a chápou, že po narození dítěte máte i jiné starosti, nehledě na zdravotní komplikace. Stačí pracovníky telefonicky kontaktovat a doklady dodat až později. Můžete vyplnit speciální žádost a zvolit pro dítě odlišnou pojišťovnu než máte vy, ale je to spíš výjimečná praxe. Většinou dítě sdílí stejnou variantu jako matka. A pokud není matka tou dobou hlášená u žádné ZP, což je značně problematické, může se pochopitelně dítě zapsat podle údajů otce. 

Je-li pro vás osobní schůzka na pobočce logisticky a časově náročná, pojišťovna se umí přizpůsobit a ve většině případů přijímá i on-line žádosti, zprávy přes datovou schránku nebo klasicky poštou. 

Mimo všechny formality dostanete i dočasný zdravotní průkaz pojištěnce, který budete používat při každé návštěvě doktora s dítětem. Jakmile dorazí plastová kartička, jednoduše je vyměníte a ta původní ztrácí platnost. 

O něco dřív 

Je to český nešvar. O výhody plynoucí ze zdravotního pojištění se většina lidí začne zajímat až ve chvíli, kdy je souží nemoci nebo se mají vydat z peněz. 

První větší impuls přichází v době těhotenství. Drtivá většina zdravotních pojišťoven podporuje nastávající maminky, platí jim genetické testy, speciální vyšetření a přispívá na vybavení jako jsou odsávačky mléka nebo monitory dechu. Poměrně časté je i proplácení předporodních kurzů nebo doprovod dul. Jde o vcelku vysoké částky a byla by škoda nechat je propadnout. 

Očkování vede 

Povinný základ je bezplatný. Jde o balíček vakcín, které musí podstoupit každé dítě a bylo by hloupé, kdyby za ně museli rodiče platit. Co je totiž zákonem dané, mělo by být plně hrazené. U nadstandardního očkování nad rámec základu je ale situace jiná. Částky se bohužel pohybují poměrně vysoko a nezřídka atakují tisíc korun. Těch vakcín je několik a chtějí-li rodiče pro dítě kompletní balíček, vyjde je to draho. Pojišťovny některá očkování plně proplácejí, jiné jen částečně. I tak jde ale o značnou úsporu peněz. 

Zájmy od prvních dní 

První tři roky tráví děti většinu času se svými matkami, které jsou s nimi na rodičovské dovolené. To ale neznamená, že nic nezažívají. Chodíte na plavání nebo na cvičení pro malé neposedy? I v menším městě jsou spolky a organizace zaměřené na pohyb pro naše nejmenší. Dozajista se najdou možnosti, na které pojišťovna ráda přispěje. Aktivní lidé mají velkou podporu, v tomto případě finanční. 

Když nejste v kondici .. 

Ne každé dítě má to štěstí, že dostane do vínku zdraví. Čím dál více z nich provází různé nemoci nebo omezení. Trpí celiakií nebo jinou potravinovou alergií? Má kůži zkoušenou atopickým ekzémem? Zdědilo srdeční vadu nebo cukrovku? Potřebuje speciální pomůcky pro rehabilitaci? Pojišťovny jsou v tomto směru poměrně štědré a přispívají na pobyty u moře, na vybranou kosmetiku, na jídlo zakoupené v lékárně, na pravidelné masáže a procedury, na dioptrické brýle.

Každá pojišťovna má svoje vlastní pravidla a seznam toho, co chce podporovat. Můžete ji změnit každé tři měsíce, není tedy nutné setrvat u jedné a přistoupit na její podmínky - i když nevýhodné. V prvním kroku prozkoumejte všechny možnosti a v ideálním případě podrobte pracovnici na pobočce nebo na zákaznické lince křížovému výslechu, v druhém kroku čerpejte nebo jděte tam, kde si vás budou považovat. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.