Přejít k hlavnímu obsahu

Partner vám v těhotenství nevoní? Nebojte, je to jen dočasný stav

Čich v těhotenství

Cítíte najednou potřebu uniknout vůni svého oblíbeného jídla nebo vám naopak příjemně voní dříve nezajímavý parfém? Vítejte ve světe nových pocitů způsobených těhotenstvím.

Není neobvyklé, že se váš čich během těhotenství mění, a ještě častěji se zhoršuje. Jídlo, pití, toaletní potřeby a dokonce i lidé kolem vás se mohou stát více či méně příjemnými nebo nepříjemnými. Ve skutečnosti může být tento zvýšený smyslový vjem časným příznakem těhotenství.

Jedná se o dočasný stav

Existují různé teorie, ale všechny se točí kolem procesů, které ve vás probíhájí, jak dítě v děloze roste.

Krevní oběh v těle se během těhotenství zvyšuje až o 50%, takže vše s tím spojené v podstatě probíhá rychleji a ve větším množství. Tím se zvyšuje úroveň reakce v těle, a proto se někteří odborníci domnívají, že to je také důvod ostřejší reakce na pachy. Čichová centra - receptory, které cítí zápach - jsou také ovlivněna touto zvýšenou cirkulací krve.

Reagujete na vůni partnera jinak?

Nebojte se, nejste blázen. Těhotenství je tak emocionální a hormony nabitá doba, že pokud najednou začne mnohem lépe vonět, může to být způsobeno spuštěnými primárními instinkty spojenými s myšlenkou, že je to osoba, která ochrání vás i vaše dítě.

Nebo pokud vám partner „příliš nevoní“, vězte, že jde o stav dočasný a je to jen jiný typ obranného mechanismu.

Existuje mnoho variant změněného čichu, ale je třeba si zapamatovat, že tento silný čich přejde, jakmile se dítě narodí.

Mozek si s vámi pohrává

Držte se neutrálních toaletních potřeb, pokud nemůžete překonat vůni těch, které běžně používáte, a co nejvíce se vyhněte tomu, co vám při vdechování nedělá dobře.

Pokud je vůně éterického oleje bezpečná pro těhotné ženy a současně se vám líbí, mohou vám 1-2 kapky na kapesník nebo vaše oblečení pomoci. To obvykle zastaví signály do mozku a zamění vaše smysly, aby vám pomohly vyrovnat se s nelibou vůní.

5 způsobů, jak vám pomoci vyrovnat se s pachy

  1. Zamezte zápachu v chladničce. Vložte misku jedlé sody dovnitř, abyste neutralizovala silné pachy, uzavřete vysoce pachová jídla do krabic a dóz.
  2. Pořiďte si „záchrance zápachu“ pro případ nouze. Pokud vám nepříjemný zápach způsobuje nevolnost, najděte vůni, kterou dobře snášíte v podobě balzámu na rty, a umístěte ho na snadno přístupné místo, abyste jej mohli rychle použít, pokud ucítíte nesnesitelný zápach. Vonný organický balzám na rty v kapse by mohl dobře fungovat například s mátovou vůní.
  3. Experimentujte, abyste zjistila, které vůně se vám v této fázi líbí. Mohou se lišit od těch, které jste preferovala před těhotenstvím. Většinu nastávajících matek uklidňuje vůně zázvoru, máty a citronu. Pokud jsou vám příjemné, obklopte se těmito vůněmi.
  4. Přejděte na přírodní produkty. Vaše nedávná nesnášenlivost syntetických nebo umělých pachů může přispět k vašemu přechodu k alternativám bez zápachu. Moderní čisticí utěrky z mikrovlákna mohou znamenat konec používání chemických čisticích prostředků, což je dobré pro zdraví dítěte.
  5. Naplánujte si den libých vůní, abyste si tento fenomén - zesílený čich – užila a ony vůně zapamatovala. Navštivte kupříkladu zahradu s růžemi nebo louku s bylinkami, můžete si také zajít do pekárny nebo cukrárny plné čokoládových pokušení a vychutnat si tamní vůni, pokud vás potěší! 

autor: Míla Vobrubová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.