Přejít k hlavnímu obsahu

Létání s miminkem – 9 tipů - co by měla maminka vědět?

Cestování s dětmi

Plánujete vzít miminko do letadla? Maminkám doporučujeme podívat se na následující tipy pro létání s dítětem, aby celá cesta proběhla hladce.

Ať už máte v zahraničí příbuzné či dovolenou, pravděpodobně nestojíte o to, aby vám malé dítě zpřetrhalo plány. Miminko v letadle v současnosti už naštěstí nepředstavuje problém.
 

Miminko v letadle: jak se může maminka připravit?

Rezervujte si letenku

Letecké společnosti mohou nabízet slevy pro děti. Výhodou je také možnost vzít si do letadla dětskou autosedačku za předpokladu, že je vybavena pětibodovým pásem a schválena pro použití v letadle. V případě autosedačky pro miminko mladší dvou let věku je nezbytné zakoupit samostatné sedadlo, eventuálně malé dítě prosadit na klín rodiče. (Pozor, v takovém případě může děťátko ztratit nárok na přepravu vlastního kabinového zavazadla.)

Pamatujte, že v letadle budou vaše děti usazeny vedle vás. Rodiče by se rovněž měli ujistit, že dětský zádržný systém, který používají, je akceptován danou přepravní společností. Zajímavostí je, že může být dovoleno usadit dítě do dětské postýlky.

Nutno upozornit, že ačkoli výše uvedené informace představují standard v leteckém průmyslu, maminka by si měla ověřit podmínky u jejího dopravce.

Zažeňte nudu

Létání s kojencem je pohodlnější v tom smyslu, že se snadněji dostanete všude, kam potřebujete, neboť není třeba vodit dítě za ručku v moři lidí. Maminka by však měla mít na paměti skutečnost, že malé dítě se velice nerado nudí.

Až letadlo vzletí, o zábavu se může postarat vnější scenérie. Ale co v době, kdy ostatní nastupují? Pravděpodobně nejlepším řešením je poslat partnera s taškami dopředu, zatímco vy procházíte otevřeným terminálem.

Nezapomeňte si hrát s miminkem

Opravdu věříte tomu, že sledování oblohy zabaví dítě po celou dobu letu? Raději doporučujeme maminkám přibalit si několik oblíbených hraček a knížek dítěte, stejně jako pár těch nových, aby na miminko zaručeně nedosedla nuda.

Naplňte bříško miminka 

Nezapomeňte si zabalit nějaké dobroty pro miminko, nebo rovnou plnohodnotné jídlo (v závislosti na tom, kdy a jak dlouho plánujete pobývat ve vzdušném prostoru). Dále bude potřeba spousta nápojů, neboť let dovede dehydratovat.

Nezapomeňte, že na palubu si lze vzít i umělou výživu. Pro dětskou výživu platí jiná pravidla než pro „běžné“ jídlo a pití. V příručním zavazadle lze převážet tekutiny typu přesnídávky, mléko či ovocné džusy v množství potřebném pro let a v zajištěných plastových sáčcích. Rodičům se vyplatí vědět, že obsluha je může vyzvat k ochutnání obsahu jednotlivých nádobek. Pozor, jako dětské nápoje nelze přepravit například sladké nápoje (Coca-cola,…).

Požádejte o pomoc

Nejste první maminka, která létá s malým dítětem. Letecké společnosti jsou zvyklé starat se o mladé rodiny. Pokud tedy miminko odmítá studenou láhev, žena by se neměla zdráhat požádat letušku o její nahřátí.

Mimochodem, nezapomeňte poté provést stejnou kontrolu teploty tekutiny v láhvi jako v domácím prostředí, a to pro minimalizaci rizika opaření dítěte.

Uvolněte tlak v uších

Naplánujte krmení dítěte během vzletu a přistání. V těchto chvílích totiž vaše dítě čelí největšímu tlaku v uších, přičemž polykání může poskytnout alespoň částečnou úlevu.

Balte bezpečně

Ujistěte se, že vše, co by mělo být mimo dosah dítěte, skutečně mimo dosah dítěte je. Do této sorty rizikových předmětů patří medikamenty a hygienické potřeby, jež musíte z bezpečnostních důvodů ukládat samostatně v průhledných opakovaně uzavíratelných sáčcích do objemu jednoho litru.

Maminka by se měla ujistit, že tyto obaly byly pevně uzavřeny a zapnuty na zip v příruční brašně, aby k nim vaše miminko nemělo šanci proniknout. Pilulky neukládejte do pytlíků; raději je uchovejte v původních lahvích bezpečných pro dítě.

Zauzlujte to

Stejně jako při jízdě autem s dítětem, je rozumné připoutat předměty, například dudlík, k něčemu bezpečnému. V letadle je totiž ještě obtížnější sehnout se a lovit předměty ve stísněném prostoru mezi vaším a sousedním sedadlem (navíc to tam dole bývá poněkud nechutné). 

Pokud jde o dudlík, pro jistotu přibalte jeden náhradní.

Buďte kreativní, když se snažíte zaujmout miminko v letadle

Maminka může v tomto ohledu takřka bezmezně improvizovat. Miminko v letadle lze zabavit třeba následujícími způsoby:

  •   Vytvořit loutku ze sáčku na zvracení
  •   Hrát na kukanou s bryndáčkem
  •   Počítat pejsky v magazínu
  •   Namalovat na oba své ukazováčky obličeje a nechat je spolu si popovídat
  •   Potichu zpívat miminku

Letadlo není místo, kde se musí sedět jako tvrdé Y, bez možnosti jakéhokoli hraní a zábavy. Využijte této skutečnosti, abyste let letadlem s dítětem proměnila v cestovatelský zážitek.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.