Přejít k hlavnímu obsahu

Nízké hladiny vitaminu D mohou být svázány s riziky předčasného porodu

Ženy s nízkou úrovní vitamínu D mají přibližně 1,5 krát vyšší pravděpodobnost, že porodí předčasně, ve srovnání s ženami s normální hladinou vitaminu D. Výzkum zveřejnil magazín o porodnictví a gynekologii Obstetrics & Gynecology.

V novém výzkumu vědci sledovali něco přes 2100 nastávajících matek, které neměly rodit předčasně a více než 1100 matek, který porodily předčasně. Všechny ženy zahrnuté do výzkumu porodily děti v letech 1999 až 2010.

Vědci zjistili, že když se hladina vitamínu D u žen snížila, šance na předčasný porod se zvýšila.

Vedoucí výzkumu profesorka L.Bodnar (University of Pittsburgh) k tomuto uvádí: "U matek, které měly nedostatek vitaminu D v raných fázích těhotenství bylo více pravděpodobné, že porodí, předčasně, než u matek, které neměly nedostatek vitaminu D."

I když tato studie zjistila značnou souvislost mezi hladinou vitaminu D a předčasným porodem, nebyl výzkum navržen tak, aby dokázal, že nízká hladina vitaminu D ve skutečnosti způsobuje předčasný porodu. "Rozhodně není prokázána příčinná souvislost," řekla L.Bodnar a varovala: "Ženy by neměly běžet ven a začít užívat vitamin D. Měly by mít prenatální vitamíny, které zahrnují vitamin D, podle doporučení svého lékaře."

Denní potřeba vitaminu D je v rozmezí 2,5 – 10 μg. Vyšší potřebu (na úrovni horního limitu) mají kojenci, děti, těhotné a kojící ženy. Tělo přirozeně produkuje vitamín D po vystavení slunečnímu záření. Hladiny vitaminu D se liší v závislosti na ročním období, s nižší úrovní v zimě. Úrovně se také liší v závislosti na tom, kde člověk žije.

Některé potraviny jako mléčné výrobky, vejce, ryby - losos nebo sardinky – jsou také dobrým zdrojem vitaminu D.

Vitamin D pomáhá svalům a nervům pracovat správně, udržuje také zdravé kosti.

Předčasný porod může vést k celoživotní problémům dítěte, a toto riziko je větší, čím dříve se dítě narodí. Dítě se považuje za předčasné, když se narodilo před 37. týdnem těhotenství.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.