Přejít k hlavnímu obsahu

Počet neplodných párů v Česku roste

Počet neplodných párů v Česku roste

I přes deštivé počasí se na pražské Hostivařské přehradě konalo celostátní setkání dětí, které se narodily díky pomoci lékařů klinického centra ISCARE. Tato akce opět připomněla vzrůstající problém českých párů, které stále častěji bojují s neplodností.

Děti ze zkumavky jsou již rodiči

Zhruba 500 dětí a jejich rodin se sešlo na pražské Hostivařské přehradě v rámci setkání dětí ze zkumavky. ISCARE totiž zahájilo svou činnost již v roce 1995, může se lékařský tým pochlubit statistikou téměř 11 tisíc narozených dětí, pro které se vžil právě lidový výraz „děti ze zkumavky“.

Věkové složení účastníků srazu bylo proto široké. Někteří potomci jsou již za prahem své dospělosti a sami mají děti, jiní jsou ještě mrňata v kočárcích. „Pomoc se založením rodiny neplodným párům už pro nás na klinice dávno není jen zaměstnáním. Být svědkem toho, jak „naše“ děti rostou, sílí a dospívají je k nezaplacení. Možná i díky tomu máme velmi vysokou úspěšnost zákroků,“ řekl MUDr. Jan Lacheta, primář IVF oddělení klinického centra ISCARE. 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jaké jsou nejčastější příčiny ženské neplodnosti?

Stoupá počet center asistované reprodukce i počet umělých oplodnění

Endometrióza je příčinou neplodnosti u čtvrtiny žen

Strava bohatá na ovoce a zeleninu může prý ovlivnit plodnost u mužů

Neplodnost je na vzestupu

Každý rok se v České republice narodí přes pět tisíc dětí ze zkumavky. Problémy se založením rodiny řeší v dnešní době každý pátý pár. Jako „neplodný“ je pár definovaný po roce neúspěšných pokusů o početí dítěte.

Žena by si měla nechat vyšetřit hormonální profil a podstoupit ultrazvukové vyšetření. U mužů je potřeba udělat spermiogram a zjistit kvalitu a počet pohyblivých spermií. To vše by měl pár provést v koordinaci se svým ošetřujícím gynekologem a případně navštívit některé z center asistované reprodukce. 

ZEPTEJTE SE V NAŠÍ ON-LINE PORADNĚ: Poradna neplodnost a umělé oplodnění

Moderní laboratorní technika zvyšuje šance na oplodnění

„Díky neustále se zdokonalujícím laboratorním technikám, máme stále vyšší a vyšší úspěšnost zaváděných embryí,“ prozradila zástupkyně primáře oddělení IVF (asistované reprodukce) ISCARE lékařka Kristýna Frühaufová.

Na rozdíl od dřívějška je nyní pacientkám zaváděno jedno embryo, takže už není tak časté narození dvojčat. Potvrdila také, že v české společnosti stále trvá trend odkládání rodičovství na později dobu, až po třicátém i vyšším roce věku rodiček, kdy už bývají s početím zdravotní problémy. „Ideální věk rodičky by byl kolem dvaceti let,“ konstatovala lékařka.

Odborníci také stále častěji doporučují především mladým lidem zamražení pohlavních buněk, tzv. social freezing. Předejdou tak zbytečným komplikacím do budoucna.

Tisková zpráva, PR consultant

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.