Přejít k hlavnímu obsahu

5 tipů pro nalezení nejlepší odsávačky mléka

Mateřské mléko

Vybrat nejlepší odsávačku mateřského mléka není snadný úkol pro drtivou většinu maminek. Ženám se nabízí nepřeberné množství možností, přičemž často jde o takovou volbu, jíž musíte učinit na základě malé, případně žádné zkušenosti. 

Dobrá odsávačka mléka může znamenat převrat ve vaší cestě kojením miminka. Proto stojí za to věnovat pozornost jejímu výběru. Přinášíme vám několik otázek, které byste si měla položit (a zodpovědět) pro zúžení škály favoritů.

1. Jaký typ odsávačky mléka je pro vás vhodný?

Lze rozeznat dvě hlavní kategorie odsávaček mléka:

 • Manuální odsávačky:

  • Pochopitelně vyžadují manuální obsluhu, ať už jednou, či dvěma rukama. Jsou tiché, přenosné a levnější než jejich elektrický protějšek. Představují skvělou volbu pro příležitostné odsávání, na cesty, popřípadě jen „pro jistotu“. Časté používání může být pro maminku náročné, neboť k vytvoření vakua je třeba vlastními silami pumpovat pomocí madla.
 • Elektrické odsávačky:

  • Tyto odsávačky vyžadují buď síťovou zásuvku, nebo baterii. Na trhu  naleznete též modely umožňující napájení z vnějšího i vnitřního zdroje elektrické energie. Dále existují takové elektronické odsávačky, které podporují rovněž ruční režim. V každém případě není třeba využívat lidskou sílu. Pro odsávání stačí umístit na bradavku prsní nástavec. Ačkoli jsou k dispozici odsávačky na jeden prs, doporučované pouze pro občasné odsávání, standard v současnosti již představují dvojité prsní odsávačky.
  • Elektrické odsávačky (nebo také elektronické odsávačky) se mohou dále dělit následovně:
 • Nositelná elektrická odsávačka mléka:

  • Jedná se o přenosnou handsfree možnost, která se vejde přímo do podprsenky. Potěší svým minimalistickým designem a diskrétností. Toto zařízení bohužel patrně není k dispozici v žádném českém e-shopu. Dokonce pro toto řešení neexistuje ani český ekvivalent. Pakliže máte o „nositelnou“ odsávačku zájem, na internetu ji naleznete nejčastěji pod výrazem „wearable hands free electric breast pump“.
 • Profesionální odsávačky:

  • Nazývány též „nemocniční odsávačky“, typicky nacházející využití pro vícero uživatelů a mohou stát až 30 tisíc korun. Ačkoliv jde o pořádně silné „koně“, pravděpodobně nebudete potřebovat „zvedat takto těžká břemena“. U těchto sacích jednotek není problém narazit na sací výkon 30 litrů za minutu.

2. Jak často budete odsávat mateřské mléko?

V případě pravidelného každodenního odsávání je zřejmě vhodným řešením elektrická odsávačka mléka, případně nositelná odsávačka. Ruční odsávačka je praktická pouze na občasné využití.

3. Jak moc vám záleží na tichu a mobilitě?

Potřebujete tichou odsávačku mléka, jelikož plánujete odsávat při telefonování v zaměstnání? Nebo pro vás nejsou problémem okolní šumy, případně dokonce hluk? Potřebujete zůstat mobilní, neboť máte neposedné batole, které rádo splachuje věci do záchodu?

4. Kde budete obvykle odsávat mléko?

Potřebujete kompaktní odsávačku, protože ji každý den plánujete vozit do práce? Nebo si můžete dovolit větší rozměry vzhledem k možnosti odsávání mléka v domácím prostředí? Budete mít přístup k zásuvce, anebo se neobejdete bez přenosného zdroje elektrické energie?

5. Co pokrývá vaše pojištění?

Většina zdravotních pojišťoven přispívá novým maminkám na pomůcky pro kojení, včetně odsávačky mateřského mléka. Výše příspěvku se může i velice lišit mezi jednotlivými společnostmi. Nezapomeňte, že pro získání příspěvku je třeba doložit účtenkou nákup daného produktu, stejně jako rodný list dítěte.

Nejlepší odsávačka – shrnutí

Výběr nejlepší odsávačky mateřského mléka se odvíjí od vašeho životního stylu a rozpočtu. Nezapomeňte, že dražší nemusí znamenat lepší. Na trhu je k dispozici řada kvalitních odsávaček mateřského mléka. Proto vám doporučujeme vyhradit si na rozhodování dostatek času.
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.