Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy na zajímavé aplikace pro správný vývoj dítěte

Aplikace pro správný vývoj dítěte-těhotenství.cz

Bezproblémové dětství se podle rodičů zpravidla neslučuje s moderními technologiemi a internetem. Mobily, notebooky, tablety a další „chytrá“ zařízení démonizuje i nespočet pediatrů. Uchránit dítě před vlivem technologií se však v dnešní době podobá boji s větrnými mlýny. Ta krásně blikající věc se spoustou barviček dovede zaujmout prcka během okamžiku. 

Proč však dítěti kontakt s tabletem či chytrým telefonem zakazovat, když některé z dostupných aplikací mohou být skvlým pomocníkem při správném rozvoji dítěte vč. např. pomoci s vadami řeči aj. Důležitá je samozřejmě správná míra. Tedy mít kontrolu nad užíváním tabletu či telefonu a regulovat strávený čas s ním

Český výzkum odhalil zajímavá fakta o využívání tabletů dětmi 

  • Podle studie Děti a média využívá tablet pravidelně již 60 procent dětí ve věkovém rozmezí pět až sedm let. V téměř 35 procentech případů se jedná o tablet vlastní. 
  • Výsledky průzkumu společnosti Nielsen Admosphere zaráží ještě více: poměrně pravidelně k tabletu přicházejí přes dvě třetiny dětí mezi šestým a sedmým rokem věku. Zařízení vlastní přibližně 40 procent z nich. 
  • Pro porovnání se situací ve světě: vlastním tabletem se může pochlubit jeden ze čtyř malých angličanů ve věku dvou let a v pěti letech jde již o třetinu. 
  • Zatímco u mladších dětí vede tablet, školáci preferují smartphony. Vlastním chytrým telefonem disponuje 85 procent dětí ve věku od deseti do čtrnácti let. Obecně se tablet považuje pro malé děti za vhodnější než mobil, jehož funkce volání a zasílání zpráv zatím nevyužijí. 

Virtuální svět přitom nabízí nespočet aplikací, které mohou přispět k optimálnímu rozvoji vašeho dítěte. 

Když smartphony a tablety pomáhají dětem 

Jak proměnit moderní technologie ze zdroje závislosti v užitečný prostředek pro vzdělávání, rozvoj i odbourávání zdravotních komplikací dítěte? Odpovědí jsou právě aplikace pro děti dostupné pro systémy Android i Windows. 

Nabídka programů uspokojí i požadavky maminek kojenců a batolat. Specializovaná softwarová výbava může napomoci uzdravení různých vad, například v oblasti:

  • zraku 
  • rozeznávání barev a tvarů 
  • sluchu 
  • jemné i hrubé motoriky 
  • orientaci v prostoru 

Stejným způsobem může tablet podpořit správný rozvoj dovedností i zručnosti. Obávané zařízení se tak promění v mocný nástroj k optimálnímu rozvoji a podpoře zdraví vašich nejmenších

Obvykle se vyplatí volit takové dětské programy, které učí formou hry a dítě při nich může využít svou přirozenou zvídavost. Jako např:

  • Toontastic

Jedná se o aplikaci pro děti od jednoho roku do šesti let věku. Je primárně určena pro děti a rodiče. Toontastic vám nahradí dětské časopisy a děti si za vašeho dohledu mohou stvořit vlastní pohádky, příběhy a vyprávění. Aplikace dává na výběr z několika druhů pozadí a nabízí množství nejrůznějších pohádkových postaviček, zvířat a věcí. Písmo je zde nahrazeno pohybem obrázků a možností nahrání vyprávění samotného dítěte nebo rodiče. Hodně povedená aplikace! 

  • Eda Play

Představuje skvělé řešení pro maminky, které touží trénovat oči a zručnost svého batolete. V aplikaci se ukládá postup, který poslouží jako užitečná informace pro rodiče i lékaře. 

  • Předškolní brašna

Připravte vašeho předškoláka od tří do šesti let do školních lavic. Aplikace nabídne, rozpoznávání a počítání předmětů, puzzle, přírodní hádanky a řadu dalších zábavných aktivit. 

  • Garage Band

Batolata i školáci se ve svém virtuálním nahrávacím studiu snadno naučí rozeznávat zvuky i hudební nástroje. 

Tablet poslouží jako čtečka e-knih a pomocník s dětskou výslovností

Chtě nechtě, děti moderní technologie zkrátka milují. Váš prcek proto u čtení z tabletu vydrží zpravidla déle a raději než u tištěné knížky. 

Nezapomínejte přitom kontrolovat činnost dítěte a usměrňovat ji. Z moderní formy výuky takto můžete vytěžit maximum pro rozvoj dovedností i podporu vývoje vašeho potomka. Dnes již řada pracovníků ve zdravotnictví podporuje využívání tabletu také pro korekci zdravotních komplikací a optimalizaci dětského zdraví obecně. 

Například potřeby dětí od pěti do osmi let s vadami výslovnosti pokrývají úspěšně následující programy

  • Rozpustilé básničky 
  • Šikovné básničky 
  • Veršované rozcvičky 

Ze speciálních logopedických aplikací může dítě profitovat jak v ordinaci logopeda, tak i přímo doma pod dohledem rodičů. 

V nabídce dětských aplikací pro rozvoj dovedností vyniká Osmisměrka. Rozpoznáváním písmenek a tvořením slov se dítě učí slova sestavovat. Program vhodný pro předškoláky a mladší školáky ve věkovém rozpětí pět až osm let se navíc osvědčuje k procvičování čtení.  

Interaktivní učebnice a hry pro tablety 

V čím dál více školských zařízeních se tablety stávají nedílnou součástí vyučování: ať už jako doplněk ke klasickým učebnicím a pracovním sešitům, nebo přímo jejich plnohodnotnou náhrada. Praxe zavádění tabletů do výuky koreluje se současným trendem využívání moderních technologií ve vzdělávání. 

Jak totiž výzkumy dokazují, informacím zobrazeným v digitální podobě porozumí „mladý mozek“ snadněji, rychleji (a s větší chutí) než tištěným materiálům. 

V internetových obchodech se předškolákům a školákům otevírá nespočet dětských aplikací představujících spojení příjemného s užitečným: 

  • Real Racing

Virtuálního trenažéra řízení automobilu ocení zejména kluci od šesti let. Při hraní si dítě rozvíjí přesnost, rychlé reakce, a navíc se učí nacházet a konat správná rozhodnutí. 

  • Dávej bacha

Podařený kousek z dílny českých vývojářů vtipnou formou vštěpuje bezpečné chování. Na kartičkách se ratolest seznamuje z životními nástrahami. Odměnou za volbu vhodné reakce na rizikovou situaci jsou omalovánky. 

Kolik času by mělo dítě trávit před obrazovkou? 

Jde jen o to nastavit rozumnou hranici používání. Podle Světové zdravotnické organizace je pro děti ve věku dvou až pěti let bezpečnou horní hranicí hodina denně. Lékaři se přitom shodují, že čím méně času stráveného před displejem, tím lépe pro zdraví dítěte. 

Interaktivní hry pro tablety a smartphony nacházejí využití v lékařském i didaktickém prostředí. Využijte rozšířenosti moderních technologií pro optimální rozvoj vašeho potomka, případně na podporu řešení již vzniklých zdravotních obtíží. Přestože se maminkám nabízí nepřeberně dotykových aplikací pro děti, nezapomeňte, že displej nemá být to jediné, kam se dítě dívá.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA