Přejít k hlavnímu obsahu

Malí pomocníci v kuchyni zastanou spoustu práce

Pomocníci

Že dítě nemá u kuchyňské linky co dělat? Je to pravda jen částečně. Stačí nastavit jasná pravidla a “aktivovat” speciální opatření a není se čeho bát. Naopak. Užijete si spoustu zábavy, dítě se mnohému přiučí a posílíte vzájemné pouto.  

Pozor, pozor 

I dospělý musí dávat v kuchyni pozor. Nože jsou ostré, plotýnka horká, voda v konvici vás pěkně popálí, ruce přiskřípnuté v šuplíku, hlava pobouchaná o otevřenou skříňku, holeně zmodřené o vyklopenou myčku, prsty ostrouhané od škrabky nebo struhadla, tričko mokré od vody ze dřezu. Jen málokdo opustí linku s čistým štítem. Je tam zkrátka a dobře nebezpečno. A pro děti obzvlášť. Kombinace neuvědomování si a nepředvídání všemožných rizik a současně touhy všechny vyzkoušet a na vlastní kůži si osahat může být opravdu o nervy. O nervy rodičů. Je to ale důvod k tomu, abyste dali dětem bezpodmínečnou stopku a všechna ta kouzla, co se v kuchyni odehrávají, jim odepřeli? Rozhodně ne!  

Učící věž 

Jako první byste měli zajistit, aby dítě mělo stabilní stoj. Židle přisunutá k lince je sice nasnadě, ale jen si představte, že se prcek pro něco natahuje, nakloní se a už letí na zem. Cestou rozhodí rukama a shodí na sebe mísu se salátem nebo rovnou hrnec s rozpálenou rajčatovou omáčkou. To je průšvih jako hrom. Rajská jablka patří nejhorším nehodám vůbec. Ne snad pro jejich těžko vypratelné skvrny, ale jsou skutečně horká a na kůži mohou nadělat pěknou neplechu, která - je-li jich moc - mohou vést až k náročné operaci. Učící věž není sice zadarmo, ale její pořízení i třeba z druhé ruky (naštěstí nepodléhá rychlému opotřebení, a tak i z bazaru koupíte velmi kvalitní a zánovní kousky) je víceméně nutností.  

Dítě je chráněné ze všech stran, nepřeklopí se a vy může s tím, jak špuntík roste, mírně nastavovat výšku. Jednoduchá pomůcka, která se v domácnosti rozhodně neztratí.  

Speciální nádobí 

Pořídili jste nerozbitné talíře, misky, hrníčky a dětský příbor bez hrotů? Výborně. A co třeba škrabka na brambory a nůž s ochranou prstíků? Ne, není to nebezpečné. Obojí je upraveno tak, aby dítě mohlo aktivně pomáhat v kuchyni a skutečně krájet a škrábat a loupat a zároveň se ani přes prvotní nešikovnost neporaní. Pořizovací cena je sice vyšší, ale prcek získá pocit zodpovědnosti. Podpoříte tak důležitost domácích prací a pomoci.  

Pět aktivit pro děti 

Přizvěte děti ke kuchyňské lince a nechte je čarovat. Je spousta věcí, ke kterým je můžete pustit, aniž byste se museli bát, že se zraní nebo zničí celé jídlo. Směle do toho.  

Vajíčka v akci  

Dejte vařit vajíčka. Tak, aby nebyla uvnitř tekutá a děti se nepopálily. Slijte vodu a nechte je v hrnci vychladnout. A pak dětem ukažte, jak se loupou. Několikrát s nimi ducnout o pracovní linku, nechat křupnout a kousek po kousku je zbavit skořápek. Pro vás je to možná rutina, ale děti to milují. Stejně dobře “poslouží” i drcení do vajíčkové pomazánky.  

Ochutnávka koření 

V kuchyni si děti připadají jako v alchymistově kanceláři. Tolik vůní a chutí. Kdyby tak mohly ochutnat. No .. a proč ne? Nechte je nalíznout prst a zkusit sůl, cukr, špetičku pepře, kari, očichat bobkový list a muškátový oříšek. Dejte jim kousek datlové pasty a učte se rozeznávat různé druhy ořechů. Začleňte oleje. Pozná dítě rozdíl mezi tím z oliv a z kokosu?  

Práce s těstem  

Pečete housky nebo domácí buchtu. Kyne vám v míse těsto? U toho by děti neměly chybět. Milují proces, kdy se všechno smíchá dohromady a vzniká něco kouzelného. Nechte je míchat, učte je různé grify, sledujte s nimi, jak těsto roste a mění se.  

Hurá na knedlíky 

Knedlíky se švestkami, s jahodami, s meruňkami. Nebo třeba i s nakrájeným uzeným. Nasladko i naslano. Všechno se počítá. Dělání kuliček děti nesmírně baví. Nehledě na to, že tak zapojíte obě mozkové hemisféry a zlepšíte jeho koordinaci rukou. Na jednu stranu dejte těsto, na druhou náplň. A nechte je pracovat. Možná nebudou knedlíky dokonale kulaté, ale za to dělané opravdu s láskou!  

Úklid 

Že na poslední fázi zůstanete vždycky samy/i? Nemusíte. Odháníte děti zbytečně. Když totiž uděláte z úklidu zábavnou činnost, pomohou vám. Dejte jim papírové utěrky, nechte je kouzlit ve dřezu, roztřídit špinavé nádobí, naskládat vše do myčky a pozavírat všechny krabičky. A proč? No aby si na zbytcích nesmlsly mouchy, aby nezaútočily moly, aby nevznikla plíseň. Vyprávějte, pomáhejte si a bavte se.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA