Přejít k hlavnímu obsahu

Cvičení jako recept na krásné ráno

cvičení

Je ráno. A jak jinak si kromě vydatné snídaně a sklenice s citronem přičarovat dávku energie? Naučte děti jednoduché rituály, krátká cvičení a protažení, díky kterým budou po probuzení svěží a odpočinuté.

Kouzlo spánku  

Kvalitní spánek je základ pro přirozené zdraví člověka a správné fungování organismu. Týká se to všech, dětí i dospělých, žen, mužů, starších i mladých. Je ale hrozivé, že statistiky mluví až o 40 procentech dětí, které trpí chronickým nedostatkem spánku. Jak pak může tělo regenerovat a odpočinout si, jak mohou proběhnout rutinní údržby všech tělesných procesů, aby bylo na den dost energie? Spánek by se neměl podceňovat. Nejde totiž je o úlevu a pár hodin pohody, ale o pauzu od svalové tenze a od řízené mozkové aktivity. Nehledě na to, že během noci dochází k vyrovnání jednotlivých hormonů v těle a nastavení homeostázy. U dětí se to může zdát jako nadbytečný parametr, ale omyl. Každý spánek je důležitý a funguje jako dílek puzzlí, kdy skládačka představuje kvalitní a zdravý život.  

Pro děti bývá kritické ráno. Když se dobře nevyspí, mohou být plačtivé, přecitlivělé, bojují s emocemi, odmítají vás, jsou agresivní, chtějí být samy. Nemá smysl jim něco nutit nebo vysvětlovat, to by situaci, kdy jsou psychicky nevyrovnané, ještě více zhoršilo. Pokud chcete takovým situacím předcházet - nebo se o to alespoň pokusit, zaměřte se na kvalitu spánku.  

 • Zatemněte - hutné závěsy, rolety, bez lampičky  
 • Vzduch - dovoluje-li to teplota, nechte pootevřené (ale zabezpečené) okno  
 • Prostředí - používejte difuzéry, čističky vzduchu a vonné oleje, zvolte vhodné květiny  
 • Ticho - minimalizujte ruch z ulice i z bytu  
 • Blízkost - buďte ve spojení pomocí chůvičky nebo jiné vysílačky a na zavolání přiběhněte na pomoc  
 • Čas - večer ukládejte dítě ve stejný čas každý den a ráno (i o víkendu) ho buďte ve stejný čas, režim posiluje kvalitu spánku 

První pomoc  

Nemusíte ale působit jen na spánek, zkuste tipy, jak vylepšit ráno a naučit děti, jak pracovat s emocemi, s náladou, s energií a pomocí jednoduchých cvičení se během pár minut naladit na pohodovu vlnu.  

Čerstvý vzduch  

Je jedno, jaké je venku počasí. Může pršet, foukat, svítit sluníčko nebo padat sníh. Čerstvý vzduch je pro tělo po ránu jako svěží objetí. Zhluboka nadechnout a vydechnout, otevřít naplno plíce a nasát nový den. To je něco, co dětem neskutečně prospěje, probudí jejich mysl a dodá jim pořádnou dávku energie.  

Pokud máte možnost a počasí to dovoluje, oblékněte je a nechte je pár minut venku - na balkóně nebo na terase a obejděte s nimi dům. I krátký pobyt na vzduchu jim prospěje, zbystří hlavu, aktivuje všechny nervy i svaly a lépe okysličí celé tělo.  

Protažení  

 • Pořiďte dětem jednoduchou podložku na cvičení a můžete začít. Naučte se tři až pět jednoduchých asán z knížky o dětské józe nebo si vymyslete vlastní cviky a poctivě protáhněte. Děti i rodiče, pochopitelně .. .  
 • Úvodní naladění - sedněte si, nohy složte křížmo (jako v tureckém sedu) a zápěstí opřete o kolena, spojte prsty, zavřete oči, narovnejte ramena a záda a minutu zhluboka dýchejte  
 • Kočička - zaujměte pozici na všech čtyřech a rozjeďte sérií pohybů, které znáte od těchto malých chlupáčů - prohýbejte se v zádech a hrbte se, vytáčejte pánev na všechny strany, vystrkujte zadeček co nejvíc dozadu nebo nahoru  
 • Pavouček - výchozí pozice je opět na všech čtyřech. Nechte děti, aby se zapřely o ruce a zvedněte jejich nohy do vzduchu. Musí se snažit a lézt dopředu, couvat, do strany. Posílí tak ruce a končetiny se prokrví  
 • Ještěrka - pokud děti nezvládnou most nebo alespoň zvedání pánve, budete jim muset být nápomocní. Klekněte si na zem a záda a ramena s hlavou schovejte do klubíčka. Nechte děti, aby se zády přitiskly na ta vaše a napnuly se 
 • Až do nebe - postavte se rovně (můžete si cvik ztížit stáním na jedné noze), spojte dlaně a vytáhněte se co nejvýš to jde  

Zařadit pochopitelně můžete i pozice psa, pozdrav slunci nebo asánu připomínající strom. Záleží jen na vás a dítěti. Co mu dělá dobře a čeho je schopné.  

Zaměřeno na obličej  

Dobré ráno je základ a část těla, přes kterou prochází emoce a v tuto ranní dobu i většina nervových vjemů, je obličej. Děti by mu tedy měly věnovat dostatečnou pozornost. Stoupněte si před zrcadlo a udělejte sérii grimas, které probudí svaly k životu a okysličí kůži, protáhnou se a budete se cítit mnohem odpočinutější. V koupelně opláchněte tváře vlažnou vodou a vezměte do parády krém nebo rostlinné máslo a pokožku důkladně promažte všemi směry.

autor: www.tehotenstvi.cz|Michaela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.