Přejít k hlavnímu obsahu

16. týden těhotenství

16. týden těhotenství

V šestnáctém týdnu těhotenství by se vám mělo začít ukazovat těhotenské bříško. Podívejte se na vše, co se děje s vaším miminkem, tělem a jaké příznaky očekávat. 

Jak velké je mé miminko v 16. týdnu těhotenství? 

Vaše miminko měří jako avokádo, zhruba 11,6 centimetrů. Může vážit od 450 do 1 800 gramů. Roste rychlostí blesku! 

Dítě zesiluje, má vyvinuté nohy a ruce, jeho uši vnímají zvuky, funguje hmat a chuťové pohárky, vyvíjí se chrup, rostou vlásky, řasy a obočí, tvoří se imunitní systém. Tělíčko je pokryto jemným chmýřím - lanugem.

Na končetinách se vytvořily klouby, vyvíjí se pevné kosti. Kůže je průhledná, je vidět cévní systém děťátka. Silněji kope. Má vyvinuté po­hlavní orgány.

Na ultrazvuku můžeme pozorovat, jak si cucá paleček nebo škytá. Blíží se den, kdy poprvé zaznamenáte život ve vašem bříšku.

Miminko má v děloze dostatek prostoru a vy začnete vnímat jemné dotyky a pohyby malých nožek. Ženy - vícerodičky jsou k prvním projevům dítěte vnímavější, proto je zaznamenávají dříve než prvorodičky. Tedy asi kolem 18. týdne těhotenství.

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Co se s děje s mým miminkem v 16. týdnu těhotenství? 

  • Začíná dělat grimasy 
  • Slyší zvuky zvenčí, například hlasy a hudbu 
  • Jeho srdce denně přečerpá 28 litrů krve 
  • Objevují se mu první vlasové linie 
  • Umí pevněji držet hlavu vzpřímeně 

Obličejové svaly se už dovedou pohybovat. Proto miminko začne dělat tento týden výrazy tváře, ačkoli nad nimi ještě nemá kontrolu. 

Váš plod už více připomíná hotového človíčka. Ve skutečnosti musí ale ve vývoji urazit ještě dlouhou cestu. Například má stále průsvitnou kůži, a naopak žádný tělesný tuk. Buďte ale bez obav. V následujících týdnech zažije další prudký vývoj.  

Už od minulého týdne se mohlo dítě naučit slyšet váš hlas, zvuky trávicího traktu (nemějte obavy, uklidňují ho a líbí se mu) a hudbu, kterou mu pouštíte. Studie dokonce prokázaly, že skladby, které miminko v děloze slyší, pozná i po narození. 

Co se s děje s mým tělem v šestnáctém týdnu těhotenství 

Spolu s těhotenským bříškem s největší pravděpodobností přijdou i potíže s váhou. Pro vaše tělo a miminko je prospěšné, pokud přiberete 1,8 kilogramů za měsíc. Proto nastal ten správný čas vybavit váš těhotenský šatník. 

Co se s děje s mým tělem v 16. týdnu těhotenství 

Spolu s těhotenským bříškem s největší pravděpodobností přijdou i potíže s váhou. Pro vaše tělo a miminko je prospěšné, pokud přiberete 1,8 kilogramů za měsíc. Proto nastal ten správný čas vybavit váš těhotenský šatník. 

11 nejčastějších příznaků, kterých si všímat v 16. týdnu těhotenství 

1. Krvácení z nosu 

Nosní sliznice začne nabobtnávat. Budete se nejspíš cítit ucpaná a občas se nevyhnete ani krvácení z nosu. Pokud je váš stav těžko snesitelný, požádejte praktického lékaře o nosní sprej bezpečný pro těhotné ženy. Případně vyzkoušejte nosní proužky. 

2. Tmavá nebo pigmentovaná kůže 

Běžnými příklady jsou dvorec kolem bradavky a krtky, pihy a znaménka ztmavnutí.  

Těhotenské hormony obvykle také zvýší pigmentaci kůže. Můžete si tak všimnout na vašem těle tmavšího zabarvení. Často jde o oblasti kolem prsního dvorce, pih, mateřského znaménka, dále v oblasti střední čáry břicha a na přirození. Po hyperpigmentaci nebude za nedlouho po porodu ani památky, buďte bez obav. 

3. Zářící kůže 

V těhotenství se vaše vizáž může více změnit než jen naskočením hnědých skvrn na pokožce. Některé ženy získají i jiný odstín pleti. Obvykle vypadá i lesklejší a svěží. Důvod? Kvůli silnějšímu krevnímu oběhu proudí cévami větší množství krve, což se navenek projeví zarudnutím kůže.  

Kromě toho hormony mohou stimulovat kožní žlázy k vylučování více oleje. To způsobuje její typický lesk. 

4. Poševní výtok 

Tento příznak může během těhotenství mnohokrát zmizet a znovu na vás vybafnout. Výtok je zcela pro těhotnou normální. Navíc tělu velmi prospívá, jelikož chrání porodní cesty před infekcí. Aby vám nepůsobil nepříjemnosti, vyplatí se používat tenké slipové vložky. 

5. Těhotenský mozek  

Dalším příznakem, o kterém jste jistě už slyšela! Není jasné, proč během gravidity zapomínáte nebo zažíváte zmatenost. Může jít o směs únavy, hormonálních změn nebo prostě o fakt, že se toho ve vašem životě a těle hodně děje! 

6. Křečové žíly 

Další příznak, ze kterého zřejmě nebudete skákat radostí. Abyste metličkovité a zprohýbané žíly skryla, vyplatí se dávat nohy nahoru a postupně přibírat na váze. Snížíte tím tlak na oběhový systém.  

7. Zácpa 

Další příznak-recidivista. Těhotenské hormony a rozšiřující se děloha, která vyvíjí tlak na vaše střeva, může zpomalovat vyprazdňování. Vypijte denně alespoň dva litry vody a udržujte věci v pohybu hroznovým vínem, jablkem nebo sušenými fíky. 

8. Bolesti zad 

Bolestivá záda jsou častým a velmi otravným příznakem těhotenství, zvlášť v první polovině. Obvykle jdou ruku v ruce s růstem prsou během gravidity. Vyzkoušejte nízko nárazové (nízko dopadové) cvičení a pravidelně se protahujte. 

9. Výraznější ňadra 

Většina budoucích maminek tento efekt těhotenství uvítá. Pokud však vaše poprsí bylo již dříve dominantou, další růst vám může působit nepohodlí. Nebojte se, po porodu se to zpraví. Jestli se rozhodnete kojit, vaše prsa se navrátí do původní velikosti před těhotenstvím. Nemusíte tedy vaši milovanou podprsenku věnovat charitě. 

10. Krvácení dásní 

O tomto příznaku se sice moc nemluví, ale sužuje zhruba 90 % těhotných žen. Zjistěte, jak se správně starat o zuby a předejít těhotenské gingivitidě. 

11. Suché, svědící a citlivé oči 

Nový příznak na těhotenské scéně! Jeho tvůrci se nazývají (zase) těhotenské hormony. Sáhněte po očních kapkách nebo oční vaničce na výplach očí. Předtím se ale poraďte s lékařem, co je pro vás vhodné. 

Co bych měla udělat v 16. týdnu těhotenství? 

Šup do obchodu pro těhotenskou podprsenku! Váš těhotenský šatník musíte obohatit i o tento kus oblečení. Díky těhotenským hormonům vaše se vaše prsa zvětší klidně o dvě čísla. Takže vybírejte pořádně velké košíčky a prodyšný materiál. Zakupte si pohodlnou podprsenku bez kostic, které by se mohly zabořit do první tkáně a poškozovat ji. 

Co těhotné ženy nejčastěji zajímá v šestnáctém týdnu těhotenství? 

  • Čeká mě v 16. týdnu další ultrazvuk? 

V šestnáctém týdnu máte od screeningů volno. Pouze pokud vám ještě neprováděli kombinovaný test, uskuteční se tento týden. V případě, že lékař nalezne nějaké anomálie, doporučí vám další vyšetření (např. genetické vyšetření či odběr plodové vody). 

  • Jak poznám, že čekám kluka? 

V povědomí veřejnosti koluje spousta babských rad, které „zaručeně“ zjistí pohlaví dítěte. Jedinou vědeckou a skutečně fungující metodou je však 20 týdenní screening. Proč ale nevyzkoušet zatím i jiné tipy, abyste nebádala úplně naslepo? 

Kolik týdnů je mému miminku v 16. týdnu těhotenství? 

V šestnácti týdnech už dá těhotenská matematika pořádně zabrat. S praktickým návodem bude však hračka vypočítat věk dítěte. Nyní je vaše děťátko staré čtrnáct týdnů. 

Jak bude vypadat mé těhotenské bříško v 16. týdnu? 

V této fázi těhotenství se většině ženám už klube, ovšem velmi záleží velikosti vás a miminka. Čím jste mladší, tím zpravidla později se začne vaše bříško ukazovat. Plnoštíhlé maminky si také mohou všimnout bříška déle než v 16. týdnu. 

Stalo se ve vašem šestnáctém týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

Kromě pravidelných kontrol u gynekologa vás čekají některá speciální vyšetření. Jaké jsou vyšetřovací a diagnostické metody ve 2. trimestru těhotenství?

TIP: Masáž v těhotenství může být velmi prospěšné pro vaše fyziologické, psychické a emocionální zdraví po celou dobu devíti měsíců.

80 % žen trpí v těhotenství bolestmi zad a otoky nohou, i ve vysokém stupni gravidity však nosí podpatky

16 týden těhotenství diskuze

16. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Petr (neověřeno) | Po 03.07.2023 15:55

Ta váha je asi o dva řády menší ne?

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA